Helsinki’yi Görmek İçin 5 Heyecan Verici Sebep

Finlandiya'nın başkenti Helsinki, güzel adaların, ormanların, göllerin ve yemyeşil park alanlarının bulunduğu hareketli bir sahil kenti. Tasarım, mimarlık, kültürel etkinlikler ve alışverişin yanı sıra restoran ve gece kulüplerinin sayısı ve kalitesiyle aktif bir ritme sahip Helsinki, yürüyerek keşfedilebilen huzur dolu bir Kuzey Avrupa şehri. 1550 yılında kurulan ve 1812'den beri Fin başkenti olan “Baltık Kızı Helsinki” halen küçük bir kasaba atmosferini korurken uluslararası bir metropol olmanın avantajlarını sonuna kadar da kullanıyor.

avrupa rüyası helsinki suomenlinna deniz kalesi

UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olan Suomenlinna Deniz Kalesi

Suomenlinna Deniz Kalesi 1700’lü yılların ortasında İsveç krallığının kalesi olarak inşa edildiğinde İsveççede Sveaborg, Fincede de Viapori ismini almıştı. 1952 yılında Soumenlinna 1,649 nüfusu ile en kalabalık zamanlarını yaşıyordu ancak günümüzde 850 kişiye inmesine rağmen Finlandiya’nın kültürü ve kimliği üzerinde halen çok önemli bir role sahip. Helsinki Adaları üzerinde yer alan Suomenlinna Deniz Kalesi ve çevresi, 300 yıllık tarihi ile sizi geçmişte bir yolculuğa çıkaracak müzelere, deniz altılara, barakalara ve muhteşem bir manzaraya sahip.

avrupa rüyası helsinki hike nuuksio parkı

Doğaya bir günlük gezi: Hike Nuuksio Ulusal Parkı

Finlandiya tüm dünyanın malumu, doğa ile iç içe olan bir ülke. Diğer şehirler gökdelenleri ve hareketli şehir yaşamları ile ön plana çıkarken Finlandiya’nın şehirleri çok basit ve sadeliğin yanında devasa ormanlara ve binlerce göllere ev sahipliği yapıyor. Günübirlik olarak Nuuksio Ulusal Parkı’na yapılacak bir gezi o günü dolu dolu yaşamanın en keyifli yolur. Helsinki’den Espoo’ya trenle geçtiğinizde sizi 43 küçük göl, kozalaklı ağaçlar ve kuşlar karşılayacak. Nuuksio kesinlikle bu olağanüstü doğayı keşfetmeniz gereken bir yer olduğundan verdiğiniz ücrete fazlasıyla değecek bir yer.

avrupa rüyası helsinki finlandiya gezilecek yerler

Tasarım harikası kent bölgeleri

Yerel bir girişimle 2005 yılında başlayan iş merkezi tasarım çılgınlığı bir anda Helsinki’nin ikonlarından biri haline geldi. 25 caddeden oluşan bölgede birbirinden etkileyici 200’den fazla moda, antika, sanat galerisi, mücevher mağazası, birbirinden nefis Fin restoranı ve göz kamaştırıcı tasarımlarıyla sofistike oteller yer alıyor. Burada katılacağınız bir yürüyüş turu tüm bölgeyi detaylı tanımanız açısından fazlasıyla yardımcı olacaktır.

avrupa rüyası helsinki porvoo

Porvoo

Eğer Helsinki’de görmek isteğiniz şeyler tarih, zarafet ve rengarenk ahşap evlerse, Porvoo tam olarak sizin için yaratılmış bir bölge! Orijinali İsveç kralının onuruna kırmızıya boyanmış olan kıyı evleri, günümüzde Finlandiya’nın en önemli turistik yerlerinden biri haline geldi. Aynı zamanda şehrin de sembolü olan bu muhteşem evlerin yanı sıra bölgede harika kafeler, dükkanlar, müzeler ve restoranlar da bulacaksınız. Her seyahat tutkununu kesinlikle çok mutlu edecek bir yer Porvoo.

24 saat yaz güneşi

Hiç “gece güneşi” diye bir şey duydunuz mu? Eğer duymadıysanız doğru yere geldiniz. Helsinki’de yaz aylarında tam 24 saat boyunca güneş ışığı hiç kaybolmuyor. Bu inanılmaz doğa olayı turistlerin ilgisini çektiği kadar Finlerin de çok sevdiği bir durum. Kış boyunca karanlığın içinde kalan Finlandiyalılar yaz geldiğinde güneşin tadını çıkarmaya bayılıyor. Özellikle meydanlar yaz boyunca neredeyse 24 saat cıvıl cıvıl insan kaynıyor ve her yerde mutlu yüzler görmek mümkün.

avrupa rüyası finlandiya helsinki

Denizin kucakladığı geniş bir takımada ile çevrili olan Helsinki, şehir ile doğa arasındaki diyalogun en iyi olduğu Avrupa şehirlerinden biri. Helsinki'de vaktiniz sınırlıysa Saarinen tarafından tasarlanan Merkez Tren İstasyonu'ndan başlayan ve Senato Meydanı, Lutheran Katedrali, Uspenski Othrodox Katedrali, Pazar Meydanı'na hareket eden Helsinki güzergahlarını takip ederek şehri keşfe çıkabilirsiniz. Avrupa Rüyası'nın Kuzey Avrupa turu ile Helsinki’de olmanın keyfini çıkarın!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP