Hollanda Gezi Rehberi

 Hollanda, gelenekselliğin yenilikle buluştuğu, sanatsal başyapıtlar, yel değirmenleri, laleler, çığır açan mimari yapılar, son teknolojik tasarımlar ve olağanüstü bir gece hayatının iç içe geçtiği, otobüsle Avrupa turunun en merak edilen ülkesi. Topraklarının yarısından fazlası deniz seviyesinin altında olan ve bu sayede eşsiz manzaralara sahip ülkede bisiklete binmek Hollanda’da günlük hayatın ayrılmaz parçası. Kuzey Denizi, Belçika ve Almanya ile çevrili ülke, çok uluslu karakterini muhafaza eden liberal duruşuyla biliniyor. Muhteşem başkenti Amsterdam başta olmak üzere, tüm gezginlerin Avrupa’daki en önemli adresi. Avrupa Rüyası PLUS ve EKO ile gerçekleştirebileceğiniz Hollanda seyahati sırasında, Amsterdam, Rotterdam, Lahey, Delft ve Leiden ile pek çok şirin kasabayı görme şansınız var.

Önemli Şehirler

Hollanda, gezginlerin gönlünü fethedecek birçok şehir ve kasabaya sahip. Etkileyici mimari, muazzam kanallar, dünyaca ünlü müzeler ve özgürlükçü günlük yaşamıyla başkent Amsterdam, ülkenin en çok turist çeken kenti. Ren Nehri üzerindeki yeşil şehir Arnhem, Sonsbeek, Veluwe ve Meinerswijk bölgeleri ile eski mahalle ve konaklarıyla da kültürel etkinliklerin gözdesi. Dünyaca ünlü mavi ve beyaz seramiklerle tarihi bozulmamış şehir Delft, güneş doğana kadar rahat bir atmosfer ve gece hayatı ile öğrenci şehri olan Groningen ve dünyanın yargı başkenti Lahey, ülkenin en önemli şehirlerinden. Diğer yandan geleneksel Hollanda kültürünü yaşayabileceğiniz Eindhoven, Maastricht, Nijmegen ile modern mimari, iyi gece hayatı, hareketli sanat ortamı ve Avrupa'nın en büyük limanına sahip Rotterdam, mutlaka görülmeli.

Gezilecek Yerler

Hollanda, idari olarak 12 vilayete bölünmüş anayasal monarşi ile yönetiliyor. Temelde dört bölgeye ayrılan Hollanda'nın bölgeleri, Hollanda'nın en büyük dört büyük şehri ve tipik Hollanda kırsal alanından oluşan Batı Hollanda, Flevoland, Kuzey Hollanda, Güney Hollanda ve Utrecht’i kapsıyor. Drenthe, Friesland, Groningen’i barındıran ve en yoğun nüfuslu Kuzey Hollanda bölgesi, çoğunlukla turistler tarafından keşfedilmemiş, halk arasında popüler Batı Frizya Adaları ve Frisian Gölleri ile ünlü. Ülkenin en büyük milli parkına ev sahipliği yapan Hoge Veluwe Milli Parkı'nın yanı sıra güzel Hanzesteden, IJssel Nehri üzerindeki yedi orta çağ kenti, Zutphen, Zwolle, Doesburg gibi geleneksel bir tarihi merkeze sahip Doğu Hollanda (Gelderland, Overijssel) nefis. Limburg, Kuzey Brabant, Zeeland’ı kapsayan Güney Hollanda ise Katolik tarihi, karnaval ve kutlamalarının yanı sıra "Burgonya yaşam tarzı" ile diğer bölgelerden ayrılıyor.

Hollanda Mutfağı

Çok uluslu bir ülke olan fakat gelenekselliğini de her daim koruyan Hollanda’da dünya mutfağına ait pek çok mekân bulunuyor. Ancak ülkenin kendine has lezzetleri arasında çeşitli yapılan Broodjes sandviçlerini deneyebilirsiniz. Diğer yandan Hollanda peynirleri, rijtsttafelleri, frites, pita ekmeği, pannekoeken, bitterball, krokett, erwtensoep, hutspot ve oliebol denemeniz gereken lezzetlerden. Aynı şekilde Hollandalıların balık çeşitlerine oldukça düşkün oldukları malumunuz. Heilbot balığı, morina balığı, schelvis ve Heineken biraları ile marsmallowu da tatmaya bakın.

Müzeler

Hollanda’nın en önemli müzeleri kuşkusuz başkent Amsterdam’ın Museumplein adı verilen müzeler meydanında yer alıyor. Burada Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum ve Stedelijk’i gezebilir, şehir merkezindeki ünlü Madame Tussauds Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Ulaşım

Düz, 32.000 kilometrelik bisiklet yolları muhteşem manzaraya sahip Hollanda'da bisiklet ulaşım aracı olduğu kadar gerçek bir yaşam tarzı. Bu nedenle siz de kente geldiğinizde, dört bir yanda bulunan kiralama mağazalarından bisiklet kiralayıp tüm şehri gönlünüzce gezebilirsiniz. Amsterdam ise, ülkenin önemli şehirlerine havayolu ve tren yolu ile ulaşımda açık ara önde. Avrupa’nın en büyük 4.havalimanı olan Amsterdam Schiphol Havalimanı, kent merkezine yalnızca 15 km uzaklıkta.

Alışveriş

Hollanda’nın, özellikle de Amsterdam’ın kendine özgü modası ve alışveriş alışkanlıkları var zira dünyanın en özgür ülkesi burası. Buradan çeşitli halüsinatifler, seks oyuncakları, birbirinden şirin hediyelik eşyalar, butikler, tasarım dükkânları, antikacılar ve galerilerden gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle Bloemenmarkt adı verilen çiçek pazarında ve Amsterdam’a yakın güzeller güzeli kasabalarda oldukça uygun fiyata hediyelik ürünler bulabilirsiniz.

Festivaller

Hollanda, aktiviteler, kültürel etkinlikler ve capcanlı gece hayatının yanı sıra tüm kıtayı buluşturan festivalleri ile de ünlü. Amsterdam Fantastik Film Festivali, Art Amsterdam, 5 Days Off Amsterdam ve Holland Festival ülkenin en önemli festivallerinden.

Ünlü Kişilikler

Hollandalı Ustaların Rembrandt, Vermeer, Van Gogh, Frans Hals, Hieronymus Bosch, Piet Mondrian ve MC Escher gibi mirasları Hollanda'nın dünyaca ünlü müzelerinin duvarlarına ve çağdaş Hollanda eserleri ile süslenmiş durumda. Bunların haricinde Jan Van Eyck, Mata Hari, Wesley Sneijder ve daha pek çok ismi dünya tarihine kazandıran bir ülke Hollanda.

Otobüsle Avrupa turunun en çok merak edilen, en renkli, en canlı ve en özgür ülkesi Hollanda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Schengen vizesi uyguluyor.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP