İlk Kez Gideceklere 5 Adımda Dubrovnik

Balkan Rüyası ve Orta Avrupa turu ile ziyaret edebileceğiniz, Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi kıyılarını süsleyen Dubrovnik, Orta Çağ’dan kalma tarihi dokularıyla ünlü şehri. UNESCO tarafından tarihi kent merkezinin 1979’dan bu yana dünya mirası listesine alındığı kent, ya da eski ismiyle Ragusa, plajı ve botanik bahçeleriyle ünlü Lokrum Adası, şehri çevreleyen surları ve Dubrovnik Katedrali ile yıl boyu popüler olan bir Balkan güzeli.

Lokrum Adası’na hayran olun

Lokrum Adası, yüzlerce yıllık bir gizeme ve çok ilginç bir üne sahip. Öyle ki yerel halk, adanın lanetli olduğuna inanıyor! Bu da adanın doğal dokusunun bozulmamasındaki en büyük etken. Şaka bir yana tüm adada iki restoran, bir çıplaklar plajı, bir manastır, bir kale ve içerisinde birçok tavus kuşunun bulunduğu şahane bir botanik bahçesi var. Yaz aylarında her 15-30 dakikada kalkan teknelerle ulaşabileceğiniz adada, en az 2-3 saatinizi geçirebilir, kano ile keşfe çıkabilir ve tertemiz havada yürüyüşün keyfini çıkarabilirsiniz.

Kent merkezini keşfedin

Dubrovnik kent merkezini gezmek için en iyi zaman gün batımından hemen öncesi. Zira büyük tur gemileri bu saatte çoktan yola çıktığı için kalabalık nispeten hafifliyor ve sıcak etkisini yavaş yavaş yitiriyor. Bu saatler aynı zamanda Dubrovnik’in tarihi duvarlarını gezmek için de en güzel zaman. Özellikle siz de benim gibi fotoğraf meraklısıysanız, ışığın en yumuşak olduğu bu saatleri inanılmaz Dubrovnik fotoğrafları çekmek için fırsata çevrebilirsiniz!

Srd Dağı’nın zirvesine tırmanın

Srd Dağı’na gidiş için en çok tercih edilen yol teleferik. Kent merkezinin yan kapısı olan Buza Kapısı’nın hemen dışında yer alıyor. Dağın tepesinde bir restoran ve bir de 1806’da Napolyon’un emri ile inşa edilen imparatorluk kalesi bulunuyor. Günümüzde bir savaş müzesi olarak kullanılan kalenin zirvesindeki görüntü olağanüstü güzellikte. Diğer yandan çok güzel bir trekking yolu ile Srd Dağı’nın tepesine çıkmanız da mümkün. Yol, hızınıza da bağlı olarak ortalama 45 dakika kadar sürüyor.

Uvala Lapad’da kahve için

Gezmekten yorulduğunuzda, biraz soluklanmak için kentin Uvala Lapad bölgesinde, yalnızca yayaların girebildiği ve çevresi restoran, bar ve her çeşit kafelerle dolu olan bir cadde var. En güzel tarafı da her bütçeye uygun yerlerin kolaylıkla bulunabiliyor olması. Yolun sonuna yakın bir yerde Hotel More’un hemen yanında Cave Bar’ı bulabilirsiniz. Kesinlikle bir şeyler için!

Elbette yüzmeyi unutmayın!

Ploce Kapısı ile Eski Liman’a oldukça yakın konumdaki Banje Plajı, Dubrovnik’in çakıllı sahil kenarlarından biri. Banje’de hemen havlunuzu serip güneşin tadını doyasıya çıkarabilir, kendinizi serin sulara bırakabilirsiniz! Ancak, yüzmeye biraz daha heyecan ve eğlence katmak isterseniz, yapmanız gereken şey kesinlikle Eski Liman’dan şehir duvarlarına doğru giden patikayı takip etmek. Hemen duvar dibindeki merdivenlerden inip suya girebilir veya direkt tepesinden kendinizi aşağıya bırakabilirsiniz!

Orta Çağ yapılarıyla süslü, tarihi atmosferini halen koruyan güzel Hırvat kenti Dubrovnik’te, samimi bir gün geçirmek, kalenin şahane manzarasını izleyip denize girmek Dubrovnik’te yapabileceklerinizden yalnızca birkaç tanesi. 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP