İlk Kez Toulouse’u Göreceklere 5 Öneri

Fransa'nın güneybatısında bulunan ve Midi-Pyrénées bölgesinin merkezi olan Toulouse, ülkenin en yüksek üçüncü gayri safi milli hasılasını üreten şehri. Avrupa havacılık sanayiinin de önemli merkezlerinden olan Toulouse, diğer yandan da tam bir üniversite kenti olarak dinamizmini her daim koruyor. Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile görebileceğiniz, “Ville Rose” yani Pembe Şehir olarak bilinen Toulouse, şaraplarıyla da Bordeaux’ya rakip bir Fransız güzeli.

La Cité de l’Espace'de uzaya seyahat edin

Toulouse’da görmeniz gereken yerlerin başında gelen ilk yer hiç şüphesiz Cite de l’Escape. Konu uzay ve havacılık olduğunda Avrupa’da ilk akla gelen şehir olan Touluse’un adeta sembolü olan Cite de l’Escape’de meşhur Ariane 5 roketinin ve MIR uzay istasyonunun birebir kopyalarını görebilir, özellikle de çocukların çok sevdiği sanal gerçeklik simülasyonu ile kendinizi astronot gibi hissedebilirsiniz.

Görkemli Place du Capitole’ü görün

Toulouse mimari yönden bakılınca da klasik bir Avrupa şehrini andırıyor olsa da detaylarda Place du Capitole gibi gizli birçok esere sahip. Görkemi ve güzelliği karşısında nefesiniz kesecek olan saray, Toulouse’da en fazla fotoğrafı çekilen yer olarak ünlü. İçerisini dolaşırken kendinizi çok küçük hissedebilirsiniz çünkü bu mimaride büyüklük kavramı en önemli unsur olarak öne çıkıyor. Sayısız oda ve avluları gezerken kendinizden geçebilirsiniz.

Le Wine Bar’da bir kadeh şarap tadın

Eğer şarap seviyorsanız tam bir cennete geldiniz demektir. Toulouse’da şarap, çay ya da limonatadan bile daha ucuz olabilir! Ucuz olmasının yanında Fransa’nın şarapları ile meşhur Bordeaux şehrine kafa tutan Toulouse, birçok konuda rakibinin önüne geçmeyi de başarıyor. 2017’de Le Wine Bar dünyanın en iyi şarap barı seçilerek Bordeaux’yu oldukça kıskandırmayı başardı. 3000 çeşitten fazla şarabıyla damak tadınıza uyacak en kusursuzunu bulun!

Kentin muhteşem mimarisine hayret edin

Toulouse neredeyse tamamen karo ve geniş Roma tuğlası olarak da bilinen “foraine” adındaki taşlarla özenle örülerek yapılmış bir şehir. Günümüzde de bu antik gelenek devam ediyor ve son 10 yıl içinde yapılan restorasyon çalışmalarıyla eski ihtişamına geri dönerek “Ville Rose” yani Pembe Şehir adını tekrar hak etmeye başladı. Bu adı almasındaki sebep tüm şehrin cephelerinin kırmızı renkte olması ve günün farklı saatlerinde kırmızının farklı tonları yansıtması. Bunun yanında Toulouse’un adeta amblemi olan Hotel Assezat’ın mimarisini görmeden geçmeyin!

Garonne Nehri kıyısında yürüyüş yapın

Toulouse’un bir ucundan diğer ucuna kadar uzanan Garonne Nehri, şehrin en vazgeçilmez ve en romantik yeri. Günlük yaşamın her anında mutlaka yolunuzun geçtiği, bit pazarları, yemek stantları, parklar ile yürüyüş ve piknik yapanları her daim görebileceğiniz nehir kenarı, adeta şehrin can damarı. Özellikle gün batımında mutlaka görülmesi gereken bir manzaraya sahip. Kaçırmayın.

Fransa’nın şirin olduğu kadar ekonomisiyle de güçlü kenti Toulouse, Garonne Nehri üzerinde yer alan antik bir Roma yerleşimi. Gastronomi turlarının da vazgeçilmezi olan kentte güzel bir gün geçirmenin keyfini çıkarın!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP