İskandinav Fiyortlarında Görülmesi Gereken 6 Yer

Avrupa’nın ve dünyanın en dramatik manzarası ve karakteristik mimarisine sahip Norveç, İskandinav Fiyortlarını keşfetmek için en ideal ülke. Yalnızca Kuzey Avrupa’nın değil, dünyanın da en güzel ülkelerinden biri olan Norveç, fiyortların kıyılardaki küçük, geleneksel köylerden, renkli adalara dek eşsiz bir seyahat deneyimi vadediyor. Fiyortların iç bölgelerindeki küçük köy ve kasabalardan ya da Bergen'de başlayıp kuzeydeki Hurtigruten’e hatta Arctic'e kadar bu muazzam coğrafyanın keyfini sürebilirsiniz.

avrupa rüyası alesund

1. Ålesund

19. yüzyılın başlarında kurulan Ålesund, şehrin büyük bölümünü yok eden yangının ardından küllerinden bir anka kuşu gibi yeniden doğdu. Süreç içerisinde Norveç'in en zarif ve eşsiz şehirlerinden biri haline gelen kent, günümüzde inanılmaz Art Nouveau mimarisiyle süslü renkli evleriyle olağanüstü bir yerleşim. Yedi ada üzerinde yayılan ve sevimli su yolları ile kesişen Ålesund, heybetli dağlar ve denizle çevrili.

avrupa rüyası bergen

2. Bergen

Norveç'in ikinci en büyük şehri olan Bergen, ülkenin ilginç kasabaları ve şirin balıkçı köylerinin çekiciliğine ve güzelliğine sahip. “Fiyortlara açılan kapı” olarak bilinen Bergen, nefes kesen ve bozulmamış doğal güzellikteki sarp dağları, dramatik şelaleleri ve şaşırtıcı manzaralarla kuşatılmış, muazzam coğrafyasıyla eşi bulunmaz bir yer. Geleneksel ahşap evlerin sıralandığı Arnavut kaldırımlı sokakları, UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı ilan edilen tarihi kent merkezi Bryggen, Orta Çağ ve Art Nouveau'dan çağdaş tasarıma kadar mimari tarzların eşsiz bir birleşimini sunuyor.

avrupa rüyası Naeroyfjord

3. Naeroyfjord

UNESCO Dünya Mirası olan muhteşem Naeroyfjord, neredeyse tüm Norveç fiyortlarının en göz alıcı fiyordu. Norveç'in en uzun fiyordu Sognefjord'un bir kolu ve muazzamı olan Naeroyfjord, 17 km uzunluğunda ve en dar nokta sadece 250 metre genişliğinde olan mucize bir yer. Fiyortun sonundaki köy Gudvangen ise, bölgeyi keşfederken bir iki gece geçirmek için olağanüstü güzellikte bir yerleşim. Kara yolu ile seyahat ediyorsanız Gudvangen-Kaupanger-Laerdal güzergahını izleyen günlük bir araba vapuru mayıs ve eylül ayları arasında hizmet veriyor.

avrupa rüyası Hardangerfjord

4. Hardangerfjord

Fiyort Norveç'in tam ortasında yer alan Hardanger bölgesinde 179 km uzunluğundaki Hardangerfjord, dünyanın üçüncü, ülkesinin de en büyük ikinci fiyordu. Bergen'in hemen güneyinden başlayıp yol boyunca devam eden rotada seyahat ederken, eşsiz manzaralar sunan, kayalık ve gerçeküstü dağ falezleri ile birlikte şelaleler göreceksiniz. Norveç'in “mutlaka görülmesi gereken” fiyortlarından biri olan Hardangerfjord’da görülecek yerler arasında Folgefonna Buzulu, Voeringsfossen Şelalesi ve Rosendal Barony yer alıyor.

avrupa rüyası Geiranger

5. Geiranger

Storfjord'un bir kolu olan, 15 km'lik Geiranger fiyordu, genel olarak tam bir Norveç fiyordu olarak kabul ediliyor. Zira karla kaplı dağları boyunca uzanan canlı mavi suyun yanı sıra Norveç'in en güzel şelalelerine de ev sahipliği yapan Geiranger’e ulaşım Bergen şehir merkezinin kuzeyine doğru yaklaşık 6 saatlik bir kara yolculuğunu zorunlu kılıyor. Ancak orada bir kez bu güzelliği gördüğünüzde, kesinlikle gittiğiniz yola değdiğini anlıyorsunuz. 2005’te UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren bu yol üzerinde fiyortların ünlü ve önemli doğal güzellikleri bulunuyor.

avrupa rüyası Aurlandsfjord

6. Aurlandsfjord

Naeroyfjord'un hemen yanında, aynı derecede muhteşem bir bölge olan Aurlandsfjord, Sognefjord'un sonuna doğru pitoresk Flam Köyü’nde yer alıyor. Deniz seviyesinden 650 metre yükseklikte fiyordun panoramik manzarasını sunan Aurlandsvegen Dağ Yolu’nu dünyadaki en ünlü raylı sistemlerden biri olan Flam Treni ile geçme şansınız var. Bölge ayrıca, doğa yürüyüşü yapmak ve Norveç'in Büyük Kanyonu ile Aurlands Vadisi olarak bilinen muhteşem manzaraya sahip doğa rotasını görmek için de harika bir yer.

15 gün süren Kuzey Avrupa Turu ve İskandinav Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz İskandinav fiyortları, Baltık Denizi ve Kuzey Denizi'nde gemi yolculuğu yapma fırsatı da sunuyor. Avrupa’nın bu büyülü coğrafyasında olmanın keyfini çıkarın!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP