İsveç Gezi Rehberi

Kuzey Avrupa turu ile seyahat edebileceğiniz İsveç, yaklaşık 10 milyonluk nüfusuyla en büyük İskandinav ülkesi. Kuzey Avrupa'daki İskandinavya Yarımadası’nda yer alan ülke, Norveç ve Finlandiya’ya komşu ve Öresund Köprüsü ile Danimarka'ya bağlı. Başkenti ve en büyük yerleşimi olan Stokholm’ün yanı sıra Göteborg ve Malmö de en önemli diğer kentleri. İskandinavya Rüyası rotası ile de gerçekleştirebileceğiniz İsveç seyahati sırasında, Stockholm’ü görme şansınız var. Gelişmiş bir refah devleti olan, yüksek yaşam standardına sahip İsveç, ekonomik anlamda Avrupa’nın ve dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri. İsveç aynı zamanda, Nobel Ödül Komitesi’ne de ev sahipliği yapıyor.

Önemli Şehirler

Güzelliği ve muhteşem takımadalarıyla ünlü başkent Stockholm, eşsiz bir gece hayatına ve Kuzey Avrupa'nın en iyi restoranlarına da ev sahipliği yapıyor. Ülkenin batı kıyısında, bir liman ve sanayi şehri olan Göteborg ve Danimarka'nın Kopenhag başkentine Öresund Köprüsü tarafından bağlanan Malmö İsveç’in en önemli şehirleri. Diğer yandan, Stockholm'den sadece bir saat uzaklıkta bulunan ve ülke sanayiinin merkezi Västerås, Småland'ın göbeğinde nefis bir şehir olan Växjö, bir üniversite şehri olan Linköping ile Småland'da göllerle çevrili pitoresk bir kasaba olan Jönköping mutlaka görülmeli. Lappland'da bir maden kasabası ve İsveç'in en kuzeydeki şehri Kiruna, kuzey Norrland'da yer alan Luleå ve Umeå ise oldukça önemli yerleşimler. Ülkenin dördüncü büyük ve capcanlı bir üniversite şehri olan Uppsala ile Örebro İsveç’in en önemli yerleşimleri.

Gezilecek Yerler

Ülkenin seyrek nüfuslu, Gävle, Sundsvall, Umeå ve Luleå'dan oluşan kuzey kesimi Norrland, ormanlara, göllere, büyük nehirlere ve Norveç sınırındaki yüksek dağlara sahip yürüyüş ve kış sporları için ideal bir bölge. İsveç’in merkezi olan Svealand ise, Stockholm, Uppsala ve Dalarna, Närke, Värmland, Södermanland, Uppland ve Västmanland eyaletlerini kapsıyor. Öland ve Gotland dahil on güney vilayeti içeren Götaland, İsveç'in yanı sıra Baltık Denizi'ninde en büyük adası. Başkenti Visby, UNESCO'nun Dünya mirası listesinde yer alıyor. İsveç'in ikinci büyük adası Öland, anakaraya bir köprü ile bağlı. Bir doğa rezervi olan Kullaberg, Norrland'da çalışan tanınmış bir yürüyüş parkuru olan Kungsleden ile haziran ayında bile karla kaplı Riksgränsen ülkenin en önemli turistik adresleri.

İsveç Mutfağı

Kuzey ve güney kesimi arasında bölgesel farklılıklar bulunan geleneksel İsveç mutfağı, bir ada ve kuzey ülkesi olması nedeniyle deniz ürünleri ağırlıklı. Tarihsel olarak, taze gıdalar güneyde tüketilirken kuzeyde ise ren geyiği ve diğer av hayvanları temel gıda malzemesiydi. Günümüzde ise birçok geleneksel yemekte, örneğin geleneksel köftesi ile tart ve keskin narenciye reçelli kahverengi krema sosu gibi basit ve zıt lezzetler kullanılıyor. En bilindik yemekleri haşlanmış patates ve et suyu ile servis edilen İsveç köftesi, yabani kızılcık reçeli Lingonve peksimete benzeyen bir çıtır ekmek olan Knäckebröd.

 

Müzeler

İsveç’in en önemli müzeleri başkent Stockholm’de yer alıyor. Nobel Müzesi, Fotografiska, İsveç Ulusal Müzesi, Modern Sanat Müzesi, Mimarlık Müzesi, Bilim ve Teknoloji Müzesi, Polis Müzesi, Askeri Müze, İsveç Tarihi Müzesi, dünyanın en eski açık hava müzesi olarak nitelendirilen Skansen, Vasa Müzesi, Nordik Müzesi ve ABBA Müzesi ülkenin en çok ziyaretçi alan müzeleri arasında.

Ulaşım

İsveç’in otoyolları ülke üzerinden Öresund Köprüsü ile Danimarka'ya doğru ilerliyor. 100 istasyonla Stockholm’e hizmet veren Stockholm metrosu İsveç'teki tek yeraltı sistemi. Demiryolu ise, il ve ilçeler arasındaki ulaşımda en çok kullanılan sistem. Stockholm’de Arlanda ve Skavsta, Göteborg’da Landvetter olmak üzere üç büyük havaalanı bulunan ülkede, Finlandiya, Letonya ve Polonya’ya vapuru bağlantısı bulunan feribot limanları yer alıyor. İsveç'in aynı zamanda ikisi de Gotland'ı anakaraya bağlayan büyük gemileri olan iki yurtiçi feribot hattı da mevcut.

Alışveriş

Festival bakımından pahalı bir ülke olan İsveç’in tasarım konusunda dünyaca ünlü başkenti, ışıltılı bir alışveriş atmosferine sahip. Ülkeden alınabilecekler arasında, camdan, ahşaptan ve seramikten yapılmış çeşitli hediyelik eşyalar ve takunyalar ile votka çeşitleri, renkli ve kalın yün kazaklar ve sarıçam veya huş ağacından elde edilen tasarım harikası mobilyalar yer alıyor.

Festivaller

Pagan kültürünün izlerinin görüldüğü ülkede, ana kilise bayramlarından biri olan ve rengarenk boyanan yumurtalardan aşina olduğumuz Lutheran Paskalyası kutlanıyor. İsveç’te yaz oldukça kısa olduğunda, yazın en uzun gününde kutlanan Yaz Olimpiyatları da oldukça eğlenceli geçiyor. Diğer yandan Göteborg Caz Festivali ve Göteborg Uluslararası Film Festivali, Avrupa’nın yakından takip ettiği etkinlikler. Kiruna Kar Festivali, Stockholm Moda Haftası, Stockholm Uluslararası Film Festivali ve İsveç Dünya Rallisi de katılabileceğiniz diğer etkinliklerden bazıları.

Ünlü Kişilikler

İsveç'in dünya çapında üne sahip çok sayıda sanatçısı bulunuyor. August Strindberg, Astrid Lindgren ve Nobel Ödülü sahipleri Selma Lagerlöf ve Harry Martinson yer alırken ülkenin toplam yedi Nobel Edebiyat Ödülü bulunuyor. Yine ülkede doğmuş dünya çapında tanınan ressamlar arasında Carl Larsson ve Anders Zorn ile heykeltıraşlar Tobias Sergel ve Carl Milles da bu alanda çok önemli isimler. Diğer yandan sinemanın duayenlerinden Ingmar Bergman’ın yanı sıra oyuncular Greta Garbo ve Ingrid Bergman da uluslararası alanda birer marka.

Kuzey Avrupa turunun kuzeydeki en zarif ülkesi İsveç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Schengen vizesi uyguluyor.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP