İsviçre Alpler Dağlarının Büyüleyici Zirveleri

Alpler dendiğinde aklımıza gelen ilk yerdir İsviçre. Avrupa'da bulunan Alpler, doğa yürüyüşü, trekking, tırmanma ve kayak gibi çeşitli açık hava etkinlikleri için dünyanın en popüler yerlerinden biridir. Bu inanılmaz büyük dağ silsilesi 8 ülkede uzanıyor: Fransa, Monaco, İsviçre, İtalya, Liechtenstein, Almanya, Avusturya ve Slovenya. 

İsviçre sayısız dağları olmasa ne olurdu? İsviçre'deki dağlara ulaşmak;  teleferik, füniküler ve dişli tren ile kolaydır.Bu sayede herkesin yüksek dağ manzarasının tadını çıkarmasını kaçınılmazdır. Bir ya da iki dağ ziyaret etmeden İsviçre'den ayrılmayı aklınızdan bile geçirmeyin! İşte İsviçre alplerinin büyüleyici zirvelerinden birkaçı!

 isviçre alp dağları mont blanc

Mont Blanc

Mont Blanc, Alpler ve Avrupa'da en yüksek tepedir ve deniz seviyesinden 4.804 metreye (15.774 ft) ulaşır. Masif Graian Alpleri'nde bulunur ve Fransa, İsviçre ve İtalya üzerine uzanır. Dünyanın dört bir yanından gelen turistler, buzullarla çevrili bu zirveyi görmek için seyahat ediyor.

 Monte Rosa

Monte Rosa

Monte Rosa, İsviçre’nin en yüksek zirvesi ünvanını talep eden 4.634 metre (15.203 ft) yüksekliğe sahip bir zirvedir. İtalya sınırındaki Pennine Alpler'inin doğu kesiminde yer almaktadır.

Tour de Mont Rosa, hem İsviçre hem de İtalyan Alplerinden geçen Monte Rosa'yı çevreleyen zorlu bir trektir. Bu devasa zirvenin muhteşem manzarasını sunmaktadır. Monte Rosa'yı görmek için bir başka popüler bölge ise yirmi 4.000 metreden fazla tepeye ve Gorner Buzulu'na bakan bir sırt  Gornergrat'tır. Buna Zermatt'tan Gornergrat Demiryolu ile ulaşılabilir.

Yaz aylarında, birçok dağcı zirveye ulaşmayı umarak Monte Rosa üssüne akın ediyor.

 dom dağı isviçre

Dom

Monte Rosa'nın yakınında bulunan Dom, 4.545 metrede (14.911 ft) durmaktadır ve Gornergrat'tan da izlenebilir. Dom, sade rotaları nedeniyle Alpler'in zirvesindeki "kolay" uzun zirvelerden biri olarak bilinir. Buraya ilk olarak 1858 yılında tırmanılmıştır.

 Liskamm

Liskamm

Liskamm deniz seviyesinden 4.527 metreye (14.852 ft) ulaşır ve İsviçre ile İtalya sınırındaki Pennine Alpleri'nde yer alır. İlk tırmanış 1861'de 14 kişilik bir ekip tarafından yapılmıştır. Sık çığları ile tanınır ve “insanlar yiyen” anlamına gelen Menschenfresser takma adına sahiptir.

Dağcılar, tırmanma girişiminden önceki koşullara çok dikkat etmelidir, çünkü zirveye tırmanmanın zorluğunu büyük ölçüde etkiler.

 Weisshorn

Weisshorn

Pennine Alpleri'ndeki Matterhorn yakınında bulunan Weisshorn, 4.506 metre (14.783 ft) yüksekliğe sahiptir. Matterhorn ile kıyaslanabilecek güzelliğe sahip zirve, şöhreti hak ediyor. Ancak bu zirve neredeyse ziyaretçi görmüyor. Weisshorn'da zirveye çıkarmak istiyorsan, hem kaya hem de kar üzerinde oldukça zor ve teknik gerektiren bir tırmanış yapman gerekiyor.

 Mattehorn

Mattehorn

4.478 metrede (14.692 ft) yükselen Matterhorn, tartışmasız dünyanın en tanınabilir ve ikonik zirvesidir. Her yıl milyonlarca gezgin sadece Matterhorn'u görmek için İsviçre'deki Zermatt'a geliyor. Zermatt'tan, bu görkemli zirvenin inanılmaz manzarasına izin günlük yürüyüşler var. Chamonix'te başlayan ve Zermatt'ta biten 12 günlük bir trek olan Chamonix-Zermatt Haute Route, yürüyüşçülere Matterhorn'un muhteşem manzarasını da sunuyor.

1865’deki ilk tırmanıştan bu yana, Matterhorn alpin dağcıları için oldukça değerli bir zirve oldu. Her yıl, yaklaşık 3.000 kişi Matterhorn'a tırmanıyor. Tırmanış en zoru değil, ancak kaya düşmesi söz konusu olabiliyor. O nedenle tırmanmak istiyorsanız, dağı iyi tanıyan bir rehber bulduğunuzdan emin olun.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP