İtalya'da Uğramanız Gereken En İyi Pizzacılar

Tıpkı gelato gibi, İtalya'daki tüm pizzalar da eşit değil. İtalya'da, sokak yemeklerinden yerel yemeklere dek iyi yemek için sonsuz fırsatlar olsa da, bazen tek istediğiniz bir dilim pizza olabilir. Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edebileceğiniz İtalya’da uğramanız gereken en iyi pizzacılar listesine göz atmayı unutmayın.

Ai Marmi, Roma

1 Ai Marmi, Roma

Bu pizzacı aslında Panattoni olarak adlandırılıyor, ancak daha iyi bilinen gayri resmi ismi Ai Marmi, yani “mermerler”. Kafeterya tarzı bir oturma alanı bulunan mekân insan kalabalığı için her zaman yetersiz kalıyor. Ancak pizzaların lezzeti, bu durumu hiç umursamayacak kadar iyidir. Ai Marmi ince, kömürleşmiş, gevrek bir kabuk ve peynir soslu orta ateşli klasik Roma tarzı bir pizza servis ediyor. Sunulan her şey mükemmel olsa da en lezizleri margherita ve salsiccia e fior di zucca.

Santarpia, Floransa 

2 Santarpia, Floransa

Poggio'daki ödüllü Palazzo Pretorio'dan mezun olduktan sonra, usta pizzaiolo Giovanni Santarpia, 2015 yılında Floransa'da kendi isimsiz pizzacısını açtı! Hiçbir şey Floransalıları ve turistleri bu kada mutlu edemezdi! Santarpia, margherita ve marinara gibi klasiklerin yanı sıra, geleneksel Florentine mutfağında kullanılan balkabağı ve hatta lampredotto (İnek midesi) ile yenilikçi pizzalar sunuyor. Santarpia’nın muazzam pizzasının sırrı ise, hamurun 48 saat mayalanmaya bırakılması.

 Antico Forno, Venedik

3 Antico Forno, Venedik

 

Rialto Pazarı’nda yer alan Antico Forno, hem ince hamurlu, hem de Roma tarzı bir pizza. En güzel yanı da bir dilim ile doyuracak kadar kalın, yumuşak ve lezzetli bir pizza servis ediyor olmaları. Pek çok pizzacıdan farklı olarak, odun ateşinde dilim pizza siparişi verebilirsiniz. Her biri koyu lahana sosu, buffalo mozzarella ve kırmızı lahana, zeytin ve mantar gibi mevsimsel malzemelerle dolu pizzalardaki calzonlar da aynı şekilde iyi.

 Osteria di Culegna, Pisa

4 Osteria di Culegna, Pisa

Toskana'nın kalbinde yer alan Pisa, yerel mutfağı ve üretimlerini kutlayan yenilikçi yemekler sunan muhteşem bir restoran seçkisine sahip. Pisalılar tarafından önerilen, Osteria di Culegna turist kalabalığından büyük bir kaçış sağlayan, kitlelere uyacak şekilde değiştirilmemiş, ancak İtalyan mutfağına sadık otantik yerel yemekler servis ediyor. Mekânda yalnızca pizza ve makarna değil, pek çok çeşit lezzet var. Küçük ve şirin bir atmosfere sahip mekân hayli davetkar. Yazın giderseniz mutlaka terasta oturun!

 Ghiotto Panzerotto, Bari

5 Ghiotto Panzerotto, Bari

Puglia bölgesinde yer alan Bari’nin harika lezzeti Panzerotto, normalde taze domates sosu ve mozzarella ile yapılan küçük pizzalar olsa da Ghiotto Panzerotto’da jambon ve soğan ile sunulan versiyonlarını da bulabilirsiniz. Panzerotto’yu İtalya'daki diğer her yerde bulabilirsiniz, ancak Bari onların evi. Bu yüzden gerçekten otantik bir lezzet arıyorsanız, kesinlikle en iyi yerdesiniz!

Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edebileceğiniz İtalya’nın Roma, Floransa, Venedik, Bari ve Pisa şehirlerini gönlünüzce gezebilirsiniz. Yola çıkmadan önce İtalya’da uğramanız gereken en iyi pizzacılar listesini not etmeyi unutmayın!

Yazan: Peril Cantürk

 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP