İTALYAN RÜYASI : ROMA

Avrupa Rüyası otobüsümüz Roma’ya giriş yaptığında hepimiz bir Spartaküs edasıyla iniyoruz otobüsten. Avrupa Rüyası otobüsümüzle İtalya’yı gezerken Roma’yı görmemek olmazdı zaten. Sağ olsunlar bizi Colloseum (Kolezyum)’un önüne kadar getirdiler e biz de birer gladyatör gibi indik aşağıya.
Hayatımda Roma’dan daha güzel tek bir şehir gördüm o da İstanbul! Rehberimizin söylediğine göre tıpkı İstanbul gibi Roma da 7 tepe üzerine kurulu bir şehir. İstanbul’dan önceki Roma imparatorluğu başkenti ayrıca. E hal böyle olunca İstanbul kadar güzel bir şehir olmuş Roma.
Colosseum (Kolezyum)
Kolezyum İmparatorlar tarafından Gladyatör dövüşleri için yapılmış büyük bir arena. O yüzden dedim biz de otobüsten gladyatör edasıyla indik diye.Her ne kadar Gladyatör dövüşleri için yapılmış olsa da sonrasında tiyatro sahnesi olarak da kullanılan bir yer haline gelmiş. 72 - 80 yılları arasında yapılmış ve yaklaşık kapasitesi 55,000 kişi olan bu büyük ve devasa yapı adeta Roma’nın simgesi haline gelmiş. Kolezyumun içine girmek isterseniz turist akını olduğu için çok sıra beklersiniz. Ama müzekart uygulaması Roma’da da var. Eğer pass card alırsanız daha çabuk girebiliyorsunuz.
Roma Forumu ve Palatino Tepesi
Roma 7 tepe üzerine kurulu bir şehir diye yazmıştım hatırlarsanız işte o 7 tepeden birisi oaln Palatino tepesi Kolezyum’a yakın olan bir tepe. Buradan Roma forumunun bir kısmını açıkça görebiliyorsunuz. Roma Forumu ise en geniş açık hava müzelerinden biri olarak biliniyor. Forum eski kentlerde çarşı-pazar kurulan bir yer. Burada antik çağlardan kalan tapınaklar, anıtlar ve binalar hala eski hali ile korunmuş durumda.
II Vittorio Emanuele Anıtı
Bu anıt Vatikan‘a giden yol üzerinde bulunuyor. Tamamı mermerden yapılmış oldukça görkemli bir anıt.1900’lu yılların başında Vittorio Emanuele’i onurlandırmak için yapılmış. Vittorio Emanuele de kim diyorsanız; 1900 - 1947 yıllarında İtalya krallığı yapmış bir kişi diyebilirim.
İspanyol Merdivenleri
İtalya’da değil miydik? İspanyol merdivenleri ne alaka şimdi demeyin! Merdivenlerin alt tarafında sıra sıra çiçekler var. Ayrıca en üst noktaya çıktığınızda güzel bir manzara görmeniz garanti.
Pantheon
Pantheon kelimesi bir dine ait bütün tanrıların birliği anlamına geliyormuş. Roma tarihine baktığımızda daha önce pagan olan sonradan Hristiyanlığı benimseyen Roma’da bu bina eski mitolojik tanrılara adanmış bir tapınakken, 7. yüzyıldan itibaren kilise olarak kullanılmaya başlamış. Mimarisini incelediğimde hayrete düştüğüm nokta şu ki; kubbesinin çapı tam 43 metre.Antik çağlarda böyle büyük bir yapıyı nasıl yapmışlar insanın aklı almıyor.
Yapmadan Dönme
1.İtalya’dapizza ve makarna yemeden
2.Fontana Di Tirevi (Aşıklar Çeşmesi)’ye bozuk para atmadan
3.Şehrin arka sokaklarında kaybolmadan
4.Vatikanı ziyaret etmeden
5.Aziz Petrus Bazilikasını görmeden dönerseniz Roma’yı gezdik saymayın kendinizi diyorum ve yazımı burada bitiriyorum. Avrup Rüyası ile otobüsle Avrupa turu yapmak oldukça güzel bir deneyim oldu benim için. Size de tavsiye ederim.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP