KAFKA'NIN ŞEHRİ: PRAG

Prag büyülü bir kent. Vlatava nehri üzerindeki köprüleri, katedralleri, kuleleri ve kilise kubbeleri ile bizi büyüledi diyebiliriz. Franz Kafka'nın doğduğu, yaşadığı Prag Çek Cumhuriyeti'nin başkenti ve tarihi bir kent. Şuanda 1.3 milyon nüfusa sahip. II. Dünya Savaşı’ndan hemen hemen hiç etkilenmeden çıkmış harika bir Orta Avrupa kenti, adeta size Ortaçağ'ı yeniden yaşatıyor. Çek Cumhuriyeti para birimi Koruna (CZK), TL karşısında ucuz kalıyor. 1 TL yaklaşık 10 (CZK) ediyor.

Karluv (Karl) Köprüsü
Kral IV. Karl tarafından yaptırılmış. Yapımı 1357-1400 yılları arasında tamamlanmış. Günümüzde yaya trafiğine açık ve turistler tarafından en çok ilgi gören yerlerden birisi. Her iki ucunda birer kule var ayrıca köprünün üstünde 30 tane heykel bulunuyor. Aziz John Nepomuk heykeli, en ünlü olanı diyorlar.

 

Astronomik Saat ve Eski Kent Meydanı
Yapılış tarihi tam bilinmiyor ama yaklaşık olarak 15.yy başlarında yapılan bu saat oldukça ilginç özelliklere sahip. Saatte bulunan 12 saat diliminin her biri 12 adet burcu sembolize ediyor. Her saat başında hareketli figürler farklı animasyonlarla hareket etmeye başlıyor ve turistlerce ilgiyle izleniyor. Saatin yapımında çok farklı şekil ve sembol kullanılmış. İlginç bir de hikayesi var bu saatin. Onu da rehberimiz Levent Bey'den öğreniyoruz. Saatin yapan kişi olan Hanus isimli bir saat ustasıymış. Saati yaptıktan sonra gören herkes hayran olmuş ama Hanus saatin planlarını kimseye göstermemiş. Şehrin yöneticileri, ileri gelenleri böyle bir saatin başka bir yere daha yapılamaması için Hanus'u kör etmişler. Hanus ise bu olaya çok kızmış ve saati bozmuş. O günden sonra da saatin hiçbir zaman ilk yapıldığı gibi çalışmamış ve tamir de edilememiş.

 

Prag Kalesi
Prag Kalesi, 1870'li yıllarda Dünya’nın en büyük kalelerinden birisi olarak yapılmış Prag Kalesi, ayrıca Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en büyük antik kalesi olma özelliği taşıyor. Romanesk mimari tarzındaki saray 12. yüzyılda yapılmış, 14. yüzyılda da saray Gotik tarz ile yeniden inşa edilmiş, kalede de güçlendirme çalışmaları yapılmış. 1600’lü yıllardan itibaren savaşlar yüzünden ve halk ayaklanmaları sonucunda kale hasar görmüş. Saray en son 18. yüzyılın ikinci yarısında yenilenmiş. 1918 yılında bu kale yeni kurulan Çekoslovakya Cumhuriyeti’nin devlet başkanlık sarayı olmuş. Çekoslovakya'nın dağılmasından sonra bu kale Çek Cumhuriyeti’nin Devlet Başkanlığı Sarayı olarak kullanılmaya başlanmış.

 

Aziz Vitus Katedrali
Aziz Vitus Katedrali Prag Başpiskoposluğunun merkezi olan Roma Katolik katedralidir. Prag Kalesi içindedir. Binanın yapımına 1344 yılında başlanmış, 1929’da tamamlanmıştır. Pek çok kral ve kraliçenin taç giyme törenine ev sahipliği yapan gotik yapı, Prag’ın simgelerinden. Aziz Vitus’a adanmış yapıda Aziz Vitus'un dışında Aziz Wenceslas, Aziz. Adalbert, Aziz John Nepomuk gibi birçok azizin kemikleri bulunuyor. Katedralin tarihindeki bazı önemli olaylar katedralin hemen girişinde, ortada bulunan kapının üzerindeki rölyeflerde aktarılmış. Çok sevdiğimiz bu şehri gezmelere doyamıyoruz ama maalesef her güzel şeyin bir sonu var. Fakat yine geleceğimizden emin olarak ayrılıyoruz. Sizlerin de canı Avrupa seyahati çeker, tüm Avrupa'yı gezmek isterseniz Avrupa Rüyası otobüsle avrupa turu ile seyahat edebilirsiniz. Avrupa turu yapmak isteyenlere Avrupa Rüyası tavsiyemdir.

 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP