KISA BİR ZAGREB GEZİSİ

Lübyana’yı gezdikten sonra Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e doğru yoluna devam ediyor Avrupa Rüyası otobüsümüz. O kadar gün üst üste deniz kenarında dolaşında şimdi Avrupa’nın karasal bir şehrine gitmek biraz hüzünlendirdi beni. Özellikle Alman turistlerin tercih ettiği Zagreb, son zamanlarda oldukça ünlenmiş. Avrupa Rüyası otobüsüyle gezmelere devam…

Zagreb şehrini turistik haritasında GornjiGrad (Yukarı Şehir) ve DonjiGrad (Aşağı Şehir) olarak iki kısımabölmüşler. Orta Çağ’dan kalma yapılar, restoranlar, barlar, müzelerbu bölgelerde bulunuyor.

Bana Jelacica Meydanı:Herkes gibi biz de bir meydandan başladık tura. Bu meydan Zagreb’in kalbi. Meydanın tam ortasında atı üzerinde JosipJelačić heykeli bulunuyor. Bu heykelin olduğu yer buradaki insanşarınbuluşma noktası olmuş.

Zagreb Katedrali: Neo-Gotik mimarisi ile şehrin her yerinden görülen Zagreb Katedrali, şehre gelince mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.Biz ordayken restorasyon vardı ama yaklaşık 10 yıldır da devam ediyormuş. Yani kolay kolay bitmeyen bir iş galiba. Yine de siz aldırmayın gidin! Bu katedrali 10.00 - 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

St. Mark Kilsesi: 13. yüzyılda yapılan bu kilise Zagreb’in önemli simgesi (değilse bile olmalı). Çatısındaki rengârenk seramikleri görünce sanki birisi oraya dantel işlemiş de koymuş gibi durduğunu sanacaksınız. Oysa ki; bu kilisenin çatısında Dalmaçya, Slovenya ve Hırvatistan’ın askeri amblemleri bulunuyor.

DolacPazarı: Eski şehirdeki Dolac meydanında kurulu bir pazar. 1926 yılından Zagreb’in çevre kasabalarından gelen çiftçiler meyve-sebzelerini burada satıyor. Bu pazarda, et pazarı, balık pazarı, çiçek pazarı gibi başka bölümler de var.

Ilica Caddesi: Burası İstiklal caddesi gibi şehrin alışveriş ve eğlence bölgesi. Birçok mağazanın yanı sıra kafe ve restoranlarla dolu bu caddeyi boydan boya yürümeden Zagreb’den dönmeyin.

Güzel bir kahve molasının ardından bu güzel şehre de veda ediyor ve başka yerlere gitmek üzere otobüsümüze dönüyoruz. Size de, özellikle Avrupa turu yapmak isteyenlerinize, Avrupa Rüyası tarafından düzenlenen otobüsle Avrupa turunu tavsiye ederim.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP