Kitapseverlerin Ziyaret Etmesi Gereken Avrupa Şehirleri

Londra, Prag, Edinburgh, Paris... birçok listede karşılaştığınız Avrupa şehirleri. Avrupa, yıldızların doğduğu, en sevdiğimiz öykülerin ortamı olan şehirlerle doludur. Bu şehirlerin ve kasabaların hepsinde okuduğunuz kitaplarda geçen mekanları, sayfalarda soluduğunuz havayı ve hissiyatı sonuna kadar yaşamanız için kitapseverlerin ziyaret etmesi gereken Avrupa şehirleri bu listede!

 Chawton, İngiltere

Chawton, İngiltere

Sadece yayınlanmış altı eserde, o kadar çok kişinin kalbini, zihnini ve hayallerini yakalayabilen birkaç yazar var. Jane Austen çalışmalarını bir kaçını İngiltere'nin Alton yakınlarındaki Chawton köyündeki bir evde yazdı ve şimdi milyonlarca hayranı için burası müze olarak açık. Emma ile takılmak ya da kendi Bay Darcy'imizi bulmak isteyenler için, muhakkak ziyaret etmelisiniz.

 Floransa, İtalya

Floransa, İtalya

Floransa, sanat dünyasıyla olan bağlantılarıyla sık sık haklı olarak tanınır. Ancak orada sanat icra eden sadece Michelangelo ve çeşitli Medici yararlanıcıları değildi. Dante, hayatının büyük bölümünü orada geçirdi. İlahi Komedya'yı da içeren yazılarının çoğunda bu belli oluyor. Şehirde dolaşırken, bu büyük İtalyan şairi ile, komşularında, yazarken çok zaman harcadığı söylenen piazza ya da üzerinde Santa ismini taşıyan boş mezarla temas halinde olmak için sayısız fırsatınız olacak. 

 Kopenhag, Danimarka

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag'a gittiyseniz, muhtemelen sahip olduğunuz en az iki resim vardır aklınızda; küçük deniz kızı ve Hans Christian Andersen’ın kucağı. Jane Austen veya Dante'ye ulaşmadan önce, çoğu edebi bilincimizin temelini oluşturan peri masallarını dinledik. Hikayeleri tam olarak hatırlamayabilirsin, ama Çirkin Ördek ve Prenses ve Bezelye gibi hikayelerden gelen mesajları hatırlıyorsun. Çocukluğunuzun bu kısmı ile temasa geçmek, sizi okuma dünyasında karşılayan hikayeleri hatırlamak için Kopenhag'a gitmelisiniz.

 Frankfurt, Almanya

Frankfurt, Almanya

Frankfurt iki nedenden dolayı Alman edebiyatı için önemlidir. Şimdiye kadarki en etkili Alman yazarlardan biri olan Johann Wolfgang von Goethe burada doğdu. Ziyaretçiler büyüdüğü ve yazmaya başladığı evi ziyaret edebilir. Ancak daha çağdaş bir damarda, Frankfurt’un yıllık Kitap Fuarı, hem yazarlar hem de satıcılar için en önemlisidir. Genel halk, son iki güne davet edilir; burada, hangi yıl içinde olursa olsun, 'şeref konuğu' rolünü oynayan ülkeden yazarların konuşmalarını dinlemeye gelebilirler.

 Tampere, Finlandiya

Tampere, Finlandiya

Asla bilerek herhangi bir Fin edebiyatı ile karşılaşmamış olabilirsiniz, ancak bu ülkeyi listeden çıkarmak için hiçbir sebep yok. Tampere üretken bir İsveççe konuşan Finli yazar, ressam ve karikatürist olan Tove Jansson'a ev sahipliği yaptı. Çizgi filmleri, Moomin'in yaratıcısı olduğu için, gittikçe artan derin ve psikolojik sorunlarla başa çıkmak zorunda olan bir trol ailesi olarak görülüyor. Moominler'i içeren kitaplardan veya filmlerden birini hiç zevk aldıysanız veya sadece biraz kaprisli bulmak istiyorsanız; Tampere Sanat Müzesi Moominvalley gitmeniz gereken yerlerden.

 Lipnice nad Sázavou, Çek Cumhuriyeti

Lipnice nad Sázavou, Çekya

Nadiren bir yazarının, Çek yazar Jaroslav Hašek'in Çekler üzerinde yaptığı gibi, ulusunun ortak bilinci üzerinde böyle bir etkisi oldu. Avusturya-Macaristan hâlâ hüküm sürdüğü Çek topraklarında doğan Hašek, I. Dünya Savaşı'nı ön cephede yaşadı ve daha sonra The Gooddier Švejk.Švejk'ı yazmaya devam etti. Daha da kötüsü, ruhunun bir şekilde ulusun ruhunu ifade etmesi nedeniyle Çek edebiyatındaki en sevilen karakterlerden biri haline geldi. Hašek, Švejk’in büyük bir bölümünü yazdı ve daha sonra Lipnice’de öldü, böylece yıllık Mizah ve Hiciv Festivali’ne ek olarak mezarını ve anıtını burada bulabilirsiniz.

 Krakow, Polonya

Krakow, Polonya

2013 yılında Krakow, UNESCO Edebiyat Şehri olarak seçildi. Czeslaw Milosz ve Wislawa Symborska'da edebiyatta bir değil iki Nobel ödüllü ev sahipliği yapmıştır. Burada ikinci el kitapçılara ve sayabileceğinizden daha fazla kitapçıya ulaşabilirsiniz. Doğru zamanda gelirseniz, her ikisini de yazarlarını bir araya getirerek sergileyen Conrad Festival'i veya Milosz festivalini ziyaret edebilirsiniz.

Avrupa Rüyası turları ile Avrupa'nın kitap dostu bu büyüleyici şehirlerini gezebilir; ülkelerin edebi zenginlerini yakından keşfedebilirsiniz. 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP