Kopenhag'da Gezilecek En İyi 7 Yer

 Kopenhag, Kuzey Avrupa turu yapanların Danimarka’nın Zealand adasında bulunan başkentidir. İsveç, Norveç ve Finlandiya gibi Kuzeyin refah şehirleri arasında bu ada şehri, muhteşem doğasıyla, köklü tarihi birikimiyle, refah seviyesi ile kaliteli yaşam imkanı sunan Kopenhag’ta nereler gezilir, nerede ne yenir, hangi müzeleri ziyaret etmeli gibi soruları yanıtlıyoruz.

1.   Nyhan Kanalında tekne turu yapın

Danimarka’ya gelip Kopenhag’a uğradığınızda yapılacak şeylerin ilk sırasında yer alan Nyhan Kanalı’nda tekne turu ile kanal boyunca sıralanmış rengarenk evlerin arasında gökkuşağında süzülürcesine bir kanal turu yapabilirsiniz.

2.   Efsanelere konu olan Deniz Kızı heykelini ziyaret edin

Dünyaca ünlü Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen tarafından yazılan Küçük Deniz Kızı Masalının izinde Calsberg ailesi tarafından 1913’te yaptırılan heykel, Kıpenhag’ı ziyaret edenlerin sıkça uğraş noktalarından biri. Kopenhag gezilecek yerler listesinin başında yer alan Küçük Deniz Kızı heykelini Nyhan Kanalı’ndaki tekne turuna katılarak görebilirsiniz.

3.   Kopenhag’ın Stroget Sokağında alışveriş yapın

Kopenhag’ın en renkli ve hareketli caddesi olan Stroget’te geziye çıkabilir, sokaktaki canlı şovları, gösterilere tanık olabilirsiniz. 3 km uzunluğundaki trafiğe kapalı Stroget Sokağı trafiğe kapalı olup ayrıca sokakta Danimarka’nın ünlü LEGO firmasının mağazasını ziyaret edebilirsiniz. Hediyelik eşya almak isteyenler içinde sokakta birçok ilgi çekici mağaza bulunuyor.

4.   Yuvarlak Kule’ye tırmanıp Kopenhag’ı seyredin

17. yüzyılda Kopenhag’ta inşa edilen ve Avrupa'nın halen çalışan en eski gözlemevi olan  Rundetaarn’a Yuvarlak Kule’ye tırmanın. Kulenin içerisindeki sarmak yol boyunca ışık hüzmeleri içerisinde kulenin tepesine yürüyün. Tepeye çıktığınızda Kopenhag’ın güzel manzarasının keyfini çıkarın. İsveç'te Malmö ile Kopenhag'ı birbirine bağlayan Øresund Köprüsü'nü izleyin. Ayrıca keşfetmek isteyenler için kulenin içinde, üniversitenin tüm kitap koleksiyonunun saklandığı bir kütüphane salonu bulunuyor.

5. Danimarka Ulusal Müzesinde tarih yolculuğuna çıkın

Klasik, Doğu ve Danimarkalı antik eserlerini görebileceğiniz Danimarka Ulusal Müzesi, Viking Çağı'ndan eserleri de sergiliyor. Müzede tarihi ilk yüzyıla kadar uzanan Huldremose Woman'ın iyi korunmuş kalıntılarına bakabilir, kraliyet ailesi tarafından da bir dönem kullanılan tasarım ve mimarlık harikası mobilyaları keşfedebilirsiniz.

6.   Dünyanın en eski eğlence parkı Tivoli’de keşfe çıkın

Danimarka’nın simgesi olan ve dünyanın en eski eğlence parkı olan Tivoli Bahçeleri, Kopenhang’ın kuzeyinde 10 km uzaklıkta. Maceraperestler için heyecan verici bir yolculuk sunan Tivoli’de, 1932’den beridir faaliyet gösteren ahşap lunapark treni Rutschebanen’i keşfedebilirsiniz. Ormanın yanı başında yanınıza aldığınız yiyeceklerin ve içeceklerin tadını çıkarabilirsiniz.

   

7.   Danimarka Kraliyet Ailesinin Evini ziyaret edin

Danimarka Kraliyet Ailesinin evi olan Amalienborg Sarayı, 1700'lü yıllarda inşa edilmiş olup Danimarkalı Rococco mimarisinin en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Saraya giderek her gün öğleden sonra Kraliyet Muhafızlarının değişim törenini izleyebilir daha sonrasında da Danimarka kraliyet hayatından yakından bakmak için Amalienborg Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz.    

KopenhagKuzey Avrupa ve İskandinavya’nın kalbindeki konumu, kültürel çeşitliliği ve doğal güzelliyle dikkatleri üzerine çeken Danimarka kenti. Avrupa Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz başkentte, İskandinav kültürü ve zenginin mimarinin izini sürebilirsiniz.

 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP