Kotor'u Ziyaret Etmek İçin 5 Büyüleyici Sebep

Karadağ'ın dünya mirası Orta Çağ yapılarıyla bilinen sahil kasabası Kotor, Kotor Körfezi'nin sonundaki muhteşem doğal ortamıyla ünlü. Adriyatik Denizi'ndeki Karadağ kıyılarının kuzey kesiminde, Boka Kotorska Körfezi’nin en tenha ucunda yer alan kent, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan tarihi kent merkezi Stari Grad etrafında gelişmiş, muhteşem manzarasıyla tüm Avrupa’nın en özel ve eşsiz destinasyonu.

Büyüleyici güzellikteki deniz

Dünyanın çok az yerinde böyle muhteşem bir güzellik görebilirsiniz. Dev bir göl ve olağanüstü dağları da ekleyince Kotor büyüleyici güzelliği ile gelen tüm ziyaretçileri büyülüyor. Birbirinden güzel sayısız adaları bile burada yaşamak için başlı başına bir sebep. Karadağ’ın kıyı şeridini gezmenin en güzel yolunun denizden botla olduğu aşikâr, diğer yandan denizciliğin bu ülkeden neden bu kadar çok sevildiğinin de açıklaması. Şehir içinde gideceğiniz yer neresi olursa olsun karşınızda muhteşem güneşin yaktığı kumsallar, gizli koylar, sakin ve küçük kıyı kasabaları ve zengin bir tarih bulacaksınız.

avrupa rüyası karadağ kotor kediler

Kotor kedileri

Eğer kedileri seviyorsanız Kotor’u da çok seveceksiniz. Adeta şehrin resmi olmayan sembolü olan kedilerle ilgili her yerde kedili hediyelik eşya görebilirsiniz. Stari Grad’ın her köşesini sanki kendi krallıklarıymış gibi saran kediler şehrin en güneşli kısımlarında tüylerini tarayıp en güzel restoranların verdiği yemeklerle besleniyorlar. Gün içerisinde gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri de Kedi Müzesi! Kimse neden Kotor’da bu kadar kedi olduğunu bilmiyor. Tahminler yüzyıllar boyunca şehri ziyaret eden ticaret gemilerinin getirip bıraktığı yönünde.

avrupa rüyası kotor manzara

Müthiş manzaralı Kotor Merdiveni

Kotor, Cetinje ve Njegusi şehirlerini birbirine bağlayan efsanevi bir rotanın başlangıcı olan Kotor Merdiveni şehrin, Kotor Körfezi’nin ve ötesinin müthiş bir manzarasını sunuyor. Yürüyüş şehir merkezinin arkasından zigzag şeklinde dağa çıkan merdivenlerle başlıyor. Burada St. Ivan Şapeli’ni ve San Giovanni Kalesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda her ikisi de aşağıdan görünebilen yerler. Yolun bittiği yerde ise bu yürüyüşünüzü kutlayabileceğiniz harika bir restoran olan Nevjesta Jadrana’da güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Geriye tekrar yürüyerek dönebilir ya da otobüs kullanabilirsiniz.

avrupa rüyası karadağ kotor surları

Tarihi surların içerisinde hapsolmuş şehir

Turuncu çatıları ve pırıl pırıl mermer sokakları Kotor’da olduğunuzu her an size hatırlatıyor. Gizli meydanlar ve her an bir yerden bir yere çıkan küçük merdivenler şehir içerisinde sonsuz bir gezi imkânı sunuyor. Adriyatik Denizi kıyısında bulunan birçok liman gibi bu şehir de Venedik, Napolyon ve Habsburg Krallığı tarafından tarihin belli bölümlerinde kontrol altına alındığından zengin bir kültüre sahip.

avrupa rüyası kotor gezilecek yerler

Keyif dolu kültür ve sanat

Şiir, tiyatro, müzik ve dans Karadağ kültürünün yapı taşları. Her yıl yaz aylarında düzenlenen eğlenceli festivallerle bu kültürel etkinlikler daha da büyük önem kazanıyor. Gece hayatı, orta çağ duvarları ve muhteşem tatil mekanları tüm bu kültürle harmanlanarak inanılmaz bir atmosfer oluşturuyor. Şehirde ayrıca Sea Dance adı verilen üç günlük müzik festivali ise Karadağ’ın en uzun plajlarından birinde düzenleniyor. Burada Jamiroquai, Prodigy ve Roisin Murphy gibi ünlü isimlerin yer aldığını da ekleyelim.

Adriyatik Denizi'nin doğu kıyısındaki tarihi ve stratejik haritalarda yer alan tek şehir olan Kotor, dünyanın en güzel koylarından birinde yer alan muazzam bir kent. Balkan Rüyası ve Orta Avrupa ile ziyaret edebileceğiniz Kotor’da olmanın keyfini çıkarın!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP