Krakow’da Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken 5 Adres

Mistik bir yanınız varsa, Krakow’un efsanevi atmosferinin çekici sokaklara ve meydanlara nüfuz ettiğini kente adım attığınız anda hissedeceğinize şüphe yok! Wawel Kalesi, Tarihi Kent Merkezi’ndeki kiliseler, etkileyici müzeler ve Avrupa'nın en büyük pazar meydanı olan geniş Rynek Główny’nin yanı sıra, Eski Yahudi Mahallesi’nde ve Kazimierz'de 20. yüzyılın trajedisini yansıtan muazzam sinagoglar, kentin kültürel zenginliğini gözler önüne seriyor. Polonya'nın karizmatik kenti Krakow’da gezilip görülmesi gereken pek çok yer olsa da kentte vaktiniz sınırlıysa mutlaka ziyaret etmeniz gereken 5 adres bu yazıda!

Avrupa Rüyası ile Krakow'u Keşfet!

avrupa rüyası krakow Kazimierz

1. İnanılmaz Kazimierz bölgesi

Bir yere giderken, eğer o bölgenin UNESCO Dünya Mirasları Listesine alındığını biliyorsanız zaten muhteşem bir yer göreceğinizi tahmin edebilirsiniz. Diğer yandan yalnızca 24 saat veya hafta sonu burada olacaksınız Krakow gezinize başlamak için en muhteşem yer Kazimierz olacak. İnanılmaz canlı ve renkli bir yer olan Tarihi Yahudi Caddesi, aynı zamanda muhteşem kafeler, sanat galerileri, şahane barlar, ilginç müzeler ve daha fazlasını ziyaretçilerine sunan bir bölge. Tüm gününüzü burada geçirebileceğiniz kadar dolu dolu bir adres. 

avrupa rüyası krakow St. Francis

2. Rengarenk St. Francis Bazilikası

Muhteşem bir Art Nouevau Kilisesi örneği olan St. Francis Bazilikası’nın instagram hesabınızı şenlendireceğine kesinlikle emin olabilirsiniz. 13.yüzyılda, yapımında yalnızca tuğla kullanılan olan St. Francis Bazilikası bu konuda Krakow’da bir ilk olmuştu. Meşhur renkli camları ile Polonyalı sanatçı Stanislaw Wyspianski’nin muhteşem başyapıtı olan bazilikanın içerisine girdiğinizde, hangi dine mensup olursanız olun huzur dolup manevi duygularınız kabaracak.

Avrupa Rüyası Krakow Jozefa Caddesi

3. Birer sanat eseri olan sokak ve caddeler 

Krakow, her geçen gün hem Polonyalı hem de yabancı sanatçıların spreyleri ile sanatlarını duvarlara icra ettiği bir şehir olmaya devam ediyor. En muhteşem eserler arasında Ding Dong Dumb, Judah, Robot gibi Stanislaw Lem’in yazdığı bilim kurgu ikonları ve Barselona muralları yer alıyor. Jozefa Caddesi’ne ya da Plac Bawol’a doğru giderseniz graffiti ile donatılmış rengarenk sokakları görebilirsiniz. Eğer bu eserler ve sanatçıları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz haritalarının şehrin her yerinde kolaylıkla bulabileceğiniz ücretsiz yürüyüş turlarına da katılabilirsiniz.

Avrupa Rüyası Krakow Oskar Schindler

4. Oskar Schindler’in Fabrikası 

Eğer bu ismi hatırlamadıysanız ilk olarak izlemeniz gereken film ünlü yönetmen Spielberg’in muhteşem eseri Schindler’in Listesi. Kısaca Schindler kendisini ve ailesini çok büyük bir riske atıp bu fabrikada binlerce Yahudi’ye istihdam sağlayarak yaşamlarını kurtarmıştı. Oskar Schindler’in Fabrikası günümüzde Schindler adına düzenlenmiş bir müze olarak hizmet veriyor. Müzede hem yönetmenin hikayesini hem de Krakow’un İkinci Dünya Savaşı’ndaki rolünü tüm ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz. 

Avrupa Rüyası krakow Tatra dağları

5. Doğa harikası Tatra Dağları

 

 

Günübirlik harika bir gezi rotası olan ve Polonya Alpleri olarak da bilinen Tatra Dağları Krakow’un güneyinde yer alıyor. Dağların eteklerinde yer alan Zakopane Kasabası ise inanılmaz şirin ve güzel. Krakow kent merkezinden kara yolculuğu ile 2 saatten az süren bölgeye gitmek için en kolay yol araba kiralamak.

Kuzey Avrupa turu İskandinavya Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz Polonya’da Krakow’un yanı sıra WroclawVarşova ve Gdansk’ı da görme şansınız var. Avrupa Rüyası ile Krakow’da olmanın keyfini çıkarın!

 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP