KRAL AGUSTUS'UN KENTİ: DRESDEN

Kral Agustus'un Kenti: Dresden
Otobüsle Avrupa turu hep hayalim olmuştu. Farklı kültürleri ve yerleri görmeyi hep istemiştim. Araştırmalarım sonucunda Avrupa Rüyası firmasının otobüsle Avrupa turu düzenlediğini gördüm. Hem ucuz avrupa turu hayalim gerçek oldu hem de bir seferde baştan başa Avrupa turu yapmış oldum. Birçok ülke ve şehir gördüm. Ama sizlere Dresden'i anlatacağım şimdi!
Gezdiğimiz onca popüler şehrin arasında mütevazi kalan Dresden beni çok etkiledi. Almanya’nın Saksonya Eyaleti’nin başkenti olan Dresden, Berlin'e 2 saatlik bir mesafede bulunuyor. Şehrin şuanki nüfusu 500.000 kişi. Almanyanın seneler önce Euro kullanmaya başladığını söylememe gerek yok sanırım. Elbe ırmağının kenarına kurulmuş bu kenti gezmeye başladık bile.

Zwinger Sarayı
Dresden'in muhteşem barok Sarayı ve avlusunu görünce etkilenmemek elde değil. 1707 yılında başlanan çalışma 1728 yılında bitmiş. Kral Agustus gösterişi ve zenginliği simgelemesi için yaptırmış burayı adeta. Bu koca avlunun içerisinde bahçeler, havuzlar, çeşmeler ve birbirine bağlı 5 köşk bulunuyor.
Herbiri ayrı bir müze olan bu yapıları gezmenizi öneririm. İçindeki sanat müzelerinde RembrandtBotiçelli, Rubens, Tziano gibi eşsiz ressamların eserleri sizleri bekliyor. Zwinger’ın kuzey batı tarafındaki merdivenleri kullanarak kralın balkonuna çıkabilirsiniz. Residenzschloss (Kraliyet Sarayı)
Kraliyet ailesinin ve mensuplarının yaşadığı yer olarak sarayın içindeki yerini almış. Saray'da ayrıca Bozuk Para Müzesi ve yüzyıllar öncesine ait beş yüz binden fazla sanat eseriyle Baskı ve Çizim Müzesi bulunuyor. Sarayın görülmesi gereken yerlerinden biri de TürckischeCammer (Türk Odası). Bu bölümde Osmanlı eserlerinin oldukça geniş bir koleksiyonunu görebilirsiniz.
BrühlscheTerrace (Terası)
Dresden'in balkonu diyebiliriz. Elbe Nehri kenarında, rönesans ve barok tarzlarındaki muhteşem binalarıyla Dresden’in merkezi yer alıyor. Balkonun sonunda ise kaleye doğru inen uzun merdivenler var. Burasının geceleri oldukça romantik dakikalar yaşayabileceğiniz bir yer olduğunu söylediler. Siz de bu balkona çıkarsanız şöyle bir şehri ve hatta Elbe’ninçoşkusunu da balkondan izlemeyi ihmal etmeyin. Augustusbrücke (Agustus Köprüsü)
Augustus Köprüsü orjinalini II. Dünya savaşında Alman subayları tarafından havaya uçurulup da kaybedince yerine aynı mimari tarz ile yenisi yapılmış hali. Restore edildiğinde adını Bulgar komünistlerden biri olan ve Nazilerin Reichstag ayaklanmasını başlatmakla suçladıkları GeorgiDimitroff koysalar da komünüzmin çökmesinin ardından tekrar Augustus ismini geri almış.
GoldenerRieter (Altın Atlı)
Dresden halkı her zaman şehri kuran ve şimdiki Barok yapıları da yaptırmış olan Kral Augustus'a şükürlerini sunmuşlar. Ama bunu daha kalıcı hale bir getirmek istemişler. İşte bu Altın Atlı; tam olarak Augustus'u temsil ediyor. Bir de heykeli Augustus'un fethetmeyi çok istediği Polonya’ya doğru yöneltmiş olduklarını söyleyelim.
Çok sevdiğim bu kenti arkamda bırakıp otobüsle Avrupa turuma devam ediyorum. Sizler de benim gibi otobüsle seyahat edip, baştan başa Avrupa turu yapmak, Avrupa'nın bütün güzel şehirlerini görmek isterseniz Avrupa Rüyası tavsiyemdir.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP