Kuzey Avrupa Tatili Düşünenlere Görülmesi Gereken Baltık Şehirleri

Tarih boyunca Rusya egemenliğinde aynı çatı altında yaşayan ve Baltık ülkeleri olarak adlandırılan Estonya, Letonya ve Litvanya, olağanüstü doğası ve inanılmaz mimarisiyle doğal bir film setini andırıyor. Baltık Denizi’ne kıyısı olan tarihi ve coğrafi birlikteliğe sahip bu üç ülkenin yanı sıra Baltık ülkeleri tabiri günümüzde zaman zaman Baltık Denizi Devletleri Konseyi'ni kastetmek amacıyla da kullanılıyor. Baltık Denizi Devletleri Konseyi ise Estonya, Letonya, Litvanya, İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Almanya, Polonya ve Rusya’yı kapsıyor. Üye ülkelerden Danimarka, Norveç ve İzlanda'nın Baltık Denizi'ne kıyısı bulunmuyor. Kuzey Avrupa tatili düşünenlere görülmesi gereken Baltık şehirleri ise, bu olağanüstü doğal güzelliklere sahip ülkelerin en önemli şehirlerini oluşturuyor.

Her ne kadar tarihi ve kültürel komşulukları bulunsa da Baltık şehirlerinin her biri çok yönlü ve eşsiz mimarilerinde belirgin farklılıklara sahipler. Güzel korunmuş tarihi mekanlardan modern mahallelere dek her şeyi sunan, tarihi mirasın yanı sıra, el değmemiş doğalarıyla da gurur duyan ülkelerin görülmesi gereken Baltık şehirleri bu listede!

 tallinn-estonya

1. Tallinn, Estonya

Kuzey Avrupa Turu ile ziyaret edebileceğiniz Estonya’nın başkenti Tallinn, tarihi kiliseler, Arnavut kaldırımlı sokaklar, saraylar, müzeler ve galerilerle dolu bir kültür dünyası. Gezmesi oldukça kolay olan bu küçük başkent, yaz aylarında ılıman sıcaklığa sahipken kışın ise Nordik karlı manzarasının masalsı atmosferini sunuyor.

 riga-letonya

2. Riga, Letonya

Alman kültüründen oldukça etkilenen Letonya'nın başkenti Riga, Vilnius veya Tallinn'den çok farklı bir şehir. Riga'nın güzel Eski Kenti dar sokaklar ve uzun tarihi binalardan oluşan kaybolmak isteyeceğiniz kadar güzel bir bölge. Riga ziyaretçileri ise, harika kafe ve restoranlarda kentin tadını çıkarabilirler.

 vilnius-litvanya

3. Vilnius, Litvanya

Litvanya’nın güzel başkenti Vilnius, UNESCO tarafından korunan Eski Kent'e ev sahipliği yapıyor. Pitoresk banliyöleriyle doğanın ötesine geçen şehrin muhteşem manzaralar sunan tepeleri olağanüstü. Old Town bölgesi ise, Orta Çağ'dan kalma değerli bir mücevher gibi parlayan Gediminas Kulesi ile taçlandırılmış.

 stockholm-isvec

4. Stockholm, İsveç

İskandinav ülkesi İsveç, İskandinavya Yarımadası’nda yer alıyor. Norveç ve Finlandiya’ya komşu olan ve Öresund Köprüsü ile Danimarka'ya bağlanan ülkenin başkenti Stokholm, güzeller güzeli bir Kuzey Avrupa şehri. 14 adadan oluşan, klasik mimarisi, kraliyet sarayı, bol yeşil alanları ve sahildeki doğal yürüyüş yolları ile Stockholm, harika bir başkent.

 oslo-norveç

5. Oslo, Norveç

Norveç'in muhteşem başkenti Oslo, dağlarla ve denizle çevrili kültürlü, sevecen ve eğlenceli bir şehir. Avrupa'nın en hızlı büyüyen başkenti ve en keşfedilesi kenti Oslo, güzel mimarisi, müzeleri, özgürlükçü ortamı ve canlı gece hayatı ile ülkenin en çok ziyaret edilen ve en önemli kenti.

 bergen-norveç

6. Bergen, Norveç

Norveç'in en büyük ikinci şehri olan Bergen, güzel limanı, renkli Bryggen semti ve kasabayı çevreleyen “yedi dağı” ile ünlü. Aynı zamanda ülkenin eşsiz ve görkemli fiyortlarına açılan kapısı olan Bergen, bir Kuzey Avrupa tatilinin en vazgeçilmez durağı. Avrupa Kültür Kenti olan Bergen, birçok Norveçliye göre, Norveç'in en güzel şehri. Bryggen bölgesindeki Hansa tüccarları artık UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

 kopenhag

7. Kopenhag, Danimarka

Danimarka’nın en büyük şehri olan Kopenhag, pek çok gezgine göre İskandinavya'nın en rahatlatıcı şehri. Kent merkezinin güzel tasarımına sarılmış dostça bir sokak hayatı ve eşsiz bir kafe kültürü, bir daha asla ayrılmak istemeyeceğiniz türden. Nyhavn'ın rengarenk sahil evleri, Tivoli Bahçeleri, Christianborg Sarayı ve Strøget kentin en önemli durakları.

 helsinki-finlandiya

8. Helsinki, Finlandiya

Finlandiya'nın başkenti ve ülkenin en büyük şehri Helsinki, yalnızca Kuzey Avrupa tatili düşünenler için değil, yılın herhangi bir saatinde ziyaret etmek için de mükemmel bir yer. Baltık Denizi'ne bakan bir yarımadada yer alan Helsinki yürüyerek ya da bisikletle gezebileceğiniz bir şehir. Mannerheimintie, Kiasma Müzesi, Parlamento Binası ve Linnanmäki Eğlence Parkı başlıca gezilecek yerleri oluşturuyor.

Baltık coğrafyasını keşfetmenin en kolay ve en rahat yolu Kopenhag'dan Helsinki'ye giden birçok yolcu gemisinden birine binmek. Ancak, eğer bir kara yolu aşığıysanız, Avrupa'nın en küçük, en az bilinen ama en güzel Baltık şehirlerini kolaylıkla gezebilirsiniz. Kuzey Avrupa Turu ile en keyifli yurtdışı tatili sizi bekliyor.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP