Kuzey İrlanda'da En Çok Ziyaret Edilen Yer | Devler Kaldırımı

Britanya’yı oluşturan her ülke gerçekten birbirinden eşsiz. Bu eşsiz ülkelerden biri de Kuzey İrlanda. Burada görebileceğiniz doğa harikası birçok şey var. Manzaradan kendinizi almak zor olacaktır. Çok bilinen Devler Kaldırımı da bu yerlerden biri. Şimdi biraz yakından bakalım.

Devler Kaldırımı (Giant’s Causeway) ilk olarak 1693 yılında belgelenmiş olup, 1740 yılında dünyaya tanıtılmıştır. UNESCO’nun 1986 yılında Dünya Kültür Mirası listesine dâhil ettiği Devler Kaldırımı sütunlar, mağaralar ve kumlarla kaplı koylardan oluşan güzel bir bölgeden oluşmaktadır. 

Devler Kaldırımı ilginç jeolojik oluşumların bulunduğu bir bölge olduğundan bu oluşumları yakından görmek çok doğru bir karar olacaktır. Devler Kaldırımı, 60 milyon yıl önce büyük bir yanardağ patlaması sonrası, yanardağın dışına taşan çok büyük miktarda erimiş magma akması sonucu oluşmuştur. Magma soğudukça, bugün görülmekte olan altıgen sütunları ortaya çıkaracak şekilde çatlamıştır. Bölgede bulunan 37000’e yakın sütun, yapısı bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Bazı yerlerde katılaşmış lav akıntıları 28 metre derinliğinde ve en yüksek sütunlar ise 12 metre yüksekliğindedir.

avrupa-ruyasi-britanya-turu-kuzey-irlanda-devler-kaldirimi-nasil-gidilir

Kuzey İrlanda'nın En Çok Ziyaret Edilen Yeri Devler Kaldırımı

Bölgede bulunan küçük bir ada olan Staffa’da da aynı büyük lav akıntısından kaynaklanan benzer oluşumlar mevcuttur. Lavların akıntısından oluşan yol; bir rivayete göre büyük savaşçı dev Finn Mac Coll tarafından sevgilisine ulaşmak için yapılmıştır. Bir başka efsaneye göre ise yolu bir başka savaşçı Benandonner’e ulaşmak için yapmıştır. Bambaşka bir efsaneye göre dev Fionn Mac Cumhaill İrlanda ve İskoçya arasında bir köprü olsun diye yapmıştır bu kaldırımları. Gerçek elbette çok mantıklı ama efsaneler hep daha çekici geliyor kulağa ama siz hem efsanelerim detaylarını hem de taşlarının gerçek hikâyesini yakınlarda bulunun Ziyaretçi Merkezi’nden öğrenebilirsiniz.

Elbette çok ikna edici bir bilimsel açıklaması var ama siz yine de hem bilimsel hem de efsanelerinden oluşan hikâyeleri dinlemek için buraya bir gidin. Avrupa Rüyası’nın Britanya turu ile Kuzey İrlanda'da Devler Kaldırımı'nı ekstra ücret ödemeden gezebilirsiniz. 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP