Kuzey İrlanda Gezi Rehberi

İrlandalı şansı deyiminin çıktığı topraklar olan Kuzey İrlanda, korunmuş doğasıyla, eşsiz mimarisiyle, gelenekleriyle, efsanelere konu olan hikayeleriyle, Atlantik ve İrlanda Denizi’ne nazır manzaralarıyla Büyük Britanya turunun en aykırı ülkesi.

Büyük Britanya vizesi ile seyahat edebileceğiniz Kuzey İrlanda, Katolik olması sebebiyle uzun süre Büyük Britanya’nın baskı altında kalmış ve çatışmalara tanık olmuş. Kanlı Pazar olayının yaşandığı Londonderry görülecek şehirlerin başında gelirken başkent Belfast’a uğramayı unutmamak gerekiyor.

Önemli Şehirler

Orta Çağ’dan kalma kaleleriyle geçmişte sizi yolculuğa çıkaracak olan Kuzey İrlanda, Belfast ve Londonderry şehirleriyle turistlerini ilgisini çekmekte. Tarihi Bronz Çağı’na kadar dayanan Belfast, Büyük Britanya’dan bağımsızlığını kazanmak için verilen mücadelenin izlerini taşıyan Londonderry, geçmişi Vikinglerde Osmanlı izlerine kadar uzanan Drogheda, Orta Çağdan kalma kaleleriyle ve dev kaldırımlarıyla Bushmills ziyaretçilerini bekliyor.

Gezilecek Yerler

Kuzey İrlanda'nın tek UNESCO Dünya Mirası Alanı olan bundan 60 milyon yıl önce gerçekleşen volkanik patlamayla meydana gelen katmanlı bazalt sütunları Giant's Causeway (Devler Kaldırımı) Busmills’de yer alıyor. Güzel plajları, kum tepeleri ve Kuzey İrlanda’nın en çok ziyaretçi çeken yeri Dev Geçidi ile Portrush’da sizi bekliyor. Ballintoy köyünün yakınında bulunan Ulster, sizi görmeye değer yerlerden Carrick-a-Rede Halat Köprüsü'ne getiriyor. Hikayesiyle filmlere konu olan Titanik’in yapıldığı Belfsat ve Kuzey İrlanda’da en iyi korunmuş Orta Çağ yapısı olan Carrickfergus Kalesi’ne ev sahipliği yapan Carrickfergus kasabasını ziyaret edebilirsiniz. Korunmuş bir Orta Çağ surlarıyla ve Büyük Britanya’ya direnişiyle meşhur Kanlı Pazara ev sahipliği yapmış ikinci şehir Derry yani Londonderry turistlerin ilgisini çeken yerlerden.

Kuzey İrlanda Mutfağı

Geleneksel Kelt mutfağının Fransız mutfağıyla etkileşime girmesiyle ortaya çıkan İrlanda mutfağında yemekler; yetiştirilen sebze ve meyvelerle aynı zamanda deniz ürünleriyle zenginleştirilerek pişirilmektedir. İrlanda'nın kendine özgü mutfağın en vazgeçilmezlerinin başında patates geliyor. İrlandalıların en meşhur yemeklerinin başında  Cottage Pie (çoban yemeği) için Türk damak tadına yakın. İrlanda Kahvaltısı, sodalı ekmek (Irish soda bread), yılbaşı pudingi (Irish Christmas Pudding) ve Irısh stew adı verilen güvecin tadına bakılması gereken lezzetlerden.

Müzeler  

Kuzey İrlanda’da gezilecek müzeler arasında başkent Belfast’ta ünlü Mısır firavunu Takabuti’nin mumyasını da görebileceğiniz Ulter Müzesi, 1100 yıllık tarihi eserlere tanıklık edeceğiniz Down Country Müzesi, Ulster Folk & Transport Müzesi’nde Titanik ve birçok eseri görürken İrlanda'nın önde gelen giysi tasarımcısı olan Sylen Connolly'nin İrlanda Keten Merkezi ve Lisburn Müzesi'ndeki çalışmaları ile ince keten kreasyonlarını görebilirsiniz.

Ulaşım

Belfast’ta George Best Havalimanı’na uçarak ulaşabileceğiniz Kuzey İrlanda’ya ayrıca İngiltere uçuşu yaparak ve sonrasında Cairnryan – Belfast feribotu ile de Kuzey İrlanda’ya ulaşabilirsiniz. 

Alışveriş

Alışverişte son zamanlarda ivme kazanan Kuzey İrlanda’nın Belfast, The Castle Court ve Victoria Meydanı özellikle alışveriş tutkunları için dikkat çeken noktalardan. Cam sanatlarına ve hediyelik eşyalarına rastlayacağınız Belfast’ın Victoria Meydanı’na uğrayabilirsiniz.

Festivaller

Kültürel açıdan birçok renkli festivale ev sahipliği yapan Kuzey İrlanda’nın öne çıkan festivalleri arasında Dalrida Festivali, Belfast Gitar Festivali, Ayçiçeği Festivali, Stendhal Sanat Şenliği bulunuyor.

Ünlü Kişilikler

Manchester United’ın efsanevi yıldızı George Best, BAFTA adaylığı da bulunan ünlü oyuncu Jamie Dornan, Shindler’in Listesi filmiyle göz dolduran Liam Nelson, golf dünyasının ünlü yıldızlarından Rory Mcllroy Kuzey İrlanda’nın tanınmış kişileri arasında yer alıyor.    

Büyük Britanya turuolan Britanya Rüyası’nın tarihiyle ve kültürüyle aykırı ülkesi Kuzey İrlanda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Büyük Britanya vizesi uyguluyor.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP