Lahey'de Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

Hollanda Krallığı hükümetinin, bakanlıkların, parlamentonun, Hollanda Yüksek Mahkemesi'nin ve Hollanda Devlet Konseyi'nin ve 150 adet uluslararası kurumun yer aldığı Lahey, tüm bunların dışında, Hollanda'nın en popüler sahil beldesi Scheveningen'in yanı sıra küçük Kijkduin beldesine de ev sahipliği yapıyor. Kuzey Denizi kıyısında yer alan kent, 1 milyondan fazla metropol nüfusu ile Amsterdam ve Rotterdam'dan sonra Hollanda'nın üçüncü büyük şehri. Peki Lahey'e geldiğinizde, bu şehrin tadını doyasıya çıkarmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Plein’deki Lahey siluetinden etkilenin

Türkçe karşılığı “meydan” olan Plein, Binnenhof’un hemen yanında bulunan ve üç yanı tarihi devlet binalarıyla çevrili bir meydan. Lahey kent merkezinin en zarif yeri olan Plein’in kuzeyi özellikle yaz aylarında dolup taşan kafe ve barıyla oldukça popüler. Buradaki kafelerde politikacıları sık sık görebiliyorsunuz ve hatta Başbakan Mark Rutte’yi dahi arada bir bira içerken görmeniz olası. Devlete karşı düzenlenen protestolar da hemen burada politikacıların gözü önünde gerçekleşiyor. Tam ortada bulunan heykel ise Hollanda’nın kurucusu kabul edilen William’a ait.

Binnenhof'ta kendinizi diplomat gibi hissedin

Hollanda tarihinde politika her zaman çok önemli bir yere sahip oldu, haliyle de bunun şehrin binalarına yansıması da şaşılacak bir durum değil. Günümüzde de en önemli anlaşma ve kararlar da aynı binalarda sonuca bağlanmaya devam ediyor. Hofvijver Gölü’nün hemen yanında bulunan Binnenhof’un ev sahipliği yaptığı yerler arasında, Hollanda Senatosu, Hollanda Temsilciler Binası, Ridderzaal (Şövalyeler Salonu) ve Hollanda Başbakanının Ofisi gibi önemli kurumlar yer alıyor. Senato ve Temsilciler binası ikisi birlikte Hollanda Parlamentosunu oluşturuyor.

13. yüzyılda Hollanda kontlarının yaşadığı bir saray olan Ridderzaal ise günümüzde de Binnenhof’un en popüler yerlerinden biri olarak öne çıkıyor. Kraliyet ailesi bir gelenek olarak taht konuşmalarını ve yıllık ülke bütçesinin açıklanmasını buradan yapmaya devam ediyor. Mutlaka görülmeye değer bir yer olan Binnenhof’u ziyaret ettiğinizde belki parlamento üyelerinden birine bile denk gelebilirsiniz!

Escher Museum’da optik illüzyona kapılın 

20. yüzyılın hayli önemli sanatçılarından biri olan ve matematik ve geometriyi sanatı ile birleştiren M.C. Escher, oldukça ilginç bir yapıya sahip çalışmalarıyla insanda uzun süre bakma hissi uyandırıyor Bir zamanlar kraliyet sarayı olarak kullanılan ve günümüzde müze olarak hizmet veren Escher Het Paleis, sanatçının eserlerini ziyaret edebilirsiniz. Escher’in 150’den fazla eserine ek olarak ahşap çalışmalarını, mozaiklerini ve daha fazlasını da burada görmeniz mümkün. Eski bir saray olduğu için oldukça geniş ve ihtişamlı olan yapı, günümüzde çeşitli organizasyon ve özel etkinlikler için de kullanılmaya devam ediyor.

Scheveningen Plajı’nda kendinizi okyanusa bırakın 

15 dakikalık bir tramvay yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Scheveningen, Hollanda’nın tek kıyı bölgesi. Kendinizi nasıl hissederseniz hissedin Scheveningen’de her ruh haline uygun bir atmosferi yakalamak mümkün. Eğlenmek isterseniz zipline yapabilir, adrenalin için bungee jupming deneyebilir veya biraz huzur ve manzara istiyorsanız da dönme dolaba binip tüm sahil şeridini tepeden izleyebilirsiniz. Sahil şeridinde bulunan bolca restoran ve barda bir şeyler atıştırabilir, alışveriş merkezi ve akvaryumda ise keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kentin en eski alışveriş merkezi De Passage’da alışveriş yapın

Alışveriş yapmayı kim sevmez ki, hem de Hollanda’nın en eski alışveriş merkezinde! De Passage günümüz alışveriş merkezlerine hiç benzemeyen yapısıyla, sizi 19.yüzyıla götürüyor. Kapalı bir merkez olan De Passage’da her türden butik ile yemek ve içmek için sayısız mekân bulunuyor. Hollanda’nın sıcak güneşinden bir nebze olsun kaçıp serinlemeniz için de bire bir.

Bonus: Enfes ringa balığını tadın!

Tipik bir Hollanda lezzeti olduğu için Hollanda’nın tüm şehir ve kasabalarında tadabileceğiniz ringa balığını, Lahey’de de enfes yapan mekanlar var. Gezmekten yorulup mola verdiğinizde, kent merkezinde veya Scheveningen'de mutlaka bu leziz balığı deneyin!

Avrupa Rüyası PLUS ile ziyaret edebileceğiniz Lahey, Amsterdam'a 45 dakikalık mesafede yer alıyor. Oldukça renkli ve hareketli bir gece hayatına sahip kentte gece kulüpleri ise tam da merkezde yer alıyor. Özellikle Scheveningen, yalnızca Lahey’in değil Hollanda’nın da gece hayatı ile ünlü bölgesi.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP