Lapland Kuzey Işıkları Gezisi Planlayanlara 5 Tavsiye

Finlandiya'nın en büyük ve en kuzey bölgesi olan Lapland, Finlandiya, İsveç ve Norveç'in kuzey kutup dairesi üzerinde kalan kısımlarının ortak adı. Avrupa’nın en büyülü kış sporları ve kayak merkezinden çok daha fazlası olan Lapland, northern lights (Kuzey ışıkları), Husky köpekleri ve Finlandiya, Norveç, Rusya sınırlarında bulunan kültürünü korumayı başarmış Sami halkıyla, muazzam bir coğrafi ve kültürel bölge. Ancak, Lapland’a yazın mı yoksa kışın mı geldiğinize göre, bilmeniz gereken bazı şeyler var. 

Birleşik Krallık'ın en gözde Noel destinasyonu olan Lapland’in soğuk ve karlı iklim burada yetişen Pines ve Spruces gibi kozalaklı ağaçlarla birleştiğinde, bölge her yıl Noel döneminde ziyaretçi akınına uğruyor. Lapland’de geyik eti yiyip, buzdan kaleyi gezebilir, buzkıran gemisine binilip buzda balık avlayabilir, köpek ve geyiklerin çektiği kızaklara binip muazzam bir deneyim yaşayabilir veya kar motoru keyfi yapabilirsiniz. Veya çok daha fazlası, işte Lapland gezisi planlayanlara 5 tavsiye!

 lapland gezisi

1. Yanınızda büyükçe bir bot getirin

Finlandiya Laponyası olarak da bilinen Lapland’de sıcaklıklar kış aylarında -50 ° C'ye kadar düşerken, yaz aylarında ortaya çıkan gece yarısı güneşiyle ve sıcaklıklar bazen 30 ° C'ye kadar yükselebiliyor. En sıcak ayın temmuz olduğu Lapland’de, ortalama yaz sıcaklıkları 10-20 ° C arasında oluyor. Biraz büyükçe bir bot giyin tavsiyesinin sebebi içerisine mutlaka kalın çoraplar giymeniz gerektiği. Sıcaklıklar çok düşük olacağından ayaklarınızı sıcak tutmak ilk olarak yapmanız gereken şeylerden. Bu zorlu koşullar altında canınızı yakan bir ayakkabı ile uğraşmak istemeyeceğinize emin olun bu yüzden gelmeden önce mümkünse birkaç gün ayakkabınızı giyin ve hiçbir rahatsızlık hissetmediğinizden emin olun.

 lapland kuzey ışıkları igloo evler

2. Igloo’da kalacaksanız mutlaka göz maskesi getirin

Kuzey ışıklarını görebilmeniz için her yanı camdan yapılan Igloo’lar uyku alışkanlıklarınız için biraz zorlayıcı olabilir. Karanlık sizin için önemliyse mutlaka göz maskesini getirin aksi halde uykusuz kalabilirsiniz.

 lapland turu

3. Cep ısıtıcısız asla!

Piyasada çok ucuza satılan bu küçük ısıtıcılar soğuk hava koşullarında sizi en mutlu edecek şeylerin başında geliyor. Bu konuda bütçenizi düşünmeyin ve birkaç çift mutlaka alın.

 kuzey ışıkları turu fotoğraf çekmek

4. Fotoğraf ekipmanlarınızı yanınıza almayı unutmayın

Özellikle kuzey ışıklarının fotoğrafını çekmek istiyorsanız, Lapland’e tripod gibi her yere kolay taşıyamadığınız ağır ekipmanlarınızı da getirmeyi unutmayın. Çünkü bu yüzden kaçıracağınız muhteşem fotoğraflar için ömür boyu pişmanlık duymak istemezsiniz! Öte yandan fotoğraf çekmeye çıkmadan ekipmanlarınızı önceden test edin, çalıştığından emin olun ve hazırlayın!

 finlandiya gezilecek yerler lapland turu

5. Yedek bataryalarınız yanınızda olsun

Hem kamera hem de cep telefonları için powerbank ve yedek pillerinizi asla unutmayın çünkü bazı yerlerde uzun süre kalmak isteyebilir ve elektrikten oldukça uzakta olabilirsiniz. Bu durumlarda elektroniklerinizin pillerinin bitmesi başınıza gelebilecek en can sıkıcı durumlardan biri olabilir. 

Bonus: Dönmeden önce Noel Baba’ya bir mektup yazın!

İster inanın ister inanmayın ama Noel Baba hem her çocuğun sevdiği bir karakter hem de yetişkinlikler için oldukça neşeli bir kahraman. Bunu bir gelenek olarak düşünüp çocuğunuzun ya da başka bir çocuğun isteklerini mektuba yazıp aşağıdaki adrese gönderin. Kim bilir belki bir cevap bile alırsınız!

Adres: Santa Claus

Santa Claus Main Post Office

Arctic Circle, Finland

Eğer farklı bir zamanda bu karlar ülkesini ziyaret etmek isterseniz, yılbaşında Lapland’e gideceklere en iyi 5 ipucu yazısına da göz atabilirsiniz. Keyifli seyahatler!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP