Litvanya Gezi Rehberi

Kuzey Avrupa'da bir Baltık ülkesi olan Litvanya, İsveç ve Danimarka'nın doğusunda, Baltık Denizi'nin güneydoğu kıyısında yer alıyor. Yerleşimin daha çok Baltık Denizi boyunca yoğunlaştığı ülke, Letonya, Beyaz Rusya, Polonya ve Rusya egemenliğindeki Kaliningrad ile komşu. En büyük kenti ve başkenti Vilnius olan ülke, 14.yüzyılda, Litvanya Avrupa'nın en geniş sınırlarına sahip devletlerinden biriydi.

avrupa rüyası litvanya Alytus

Önemli Şehirler

Muhteşem Eski Şehir Merkezi ve eşsiz mimarisiyle ünlü Litvanya'nın başkenti Vilnius, ülkenin kültür, eğitim, finans ve politik merkezi. Dzūkija bölgesinin en büyük şehri olan Alytus’un yanı sıra, ülkenin ikinci büyük şehri olan ve tüm ana yolların kesişme noktası Kaunas ülkenin en önemli şehirlerinden. Çeşitli yaz etkinlikleri için ünlü yolcu gemileri için mola noktası olan üçüncü büyük şehir Klaipėda, oldukça turistik bir kent olan Baltık Denizi'nin kıyısındaki Palanga ise görülmesi gereken adresler.

avrupa rüyası litvanya riga

Gezilecek Yerler

Kum tepeleri, deniz kıyısı ormanı, beyaz kumlu plajları ve eski etnografik köyleri ile Baltık denizinde eşsiz bir yarımada olan Curonian Spit, aynı zamanda bir UNESCO Dünya Mirası Alanı. Šiauliai şehrinin kuzeyinde dini bir merkez olan Haçlar Tepesi, John'un adını taşıyan ilginç şehir Jonava, UNESCO Dünya Mirası Kernavė, Salatalık Festivali ile ünlü Kėdainiai ülkenin başlıca gezilecek yerlerini oluşturuyor. Çeşitli büyüklükteki 200'den fazla gölün bulunduğu Molėtai Göller Bölgesi ile Vilnius'un 26km kuzeyindeki küçük bir köy olan Purnuškės ise görülmeyi hak eden yerler.

avrupa rüyası litvanya yemekleri

Litvanya Mutfağı

Litvanya mutfağı, Litvanya'nın serin ve nemli kuzey iklimine uygun arpa, patates, çavdar, pancar, yeşillik, çilek ve mantar gibi ürünleri içeriyor. Kıyı bölgesinde ise balık yemekleri çok popüler. İklim ve tarım uygulamalarını Kuzey Avrupa ile paylaştığı için Litvanya mutfağı İskandinav mutfağına benzerlik gösteriyor. Bununla birlikte, süt ürünleri de geleneksel olarak Litvanya mutfağının önemli bir parçası. En eski ve en temel Litvanya yiyecek ürünlerinden biri de çavdar ekmeği. Diğer yandan Litvanya'nın Büyük Dükalığı'nda yaşayan Litvanyalılar, Polonyalılar, Yahudiler ve diğer pek çok ülke ortak yemek ve içecekleri de paylaşıyor.

avrupa rüyası litvanya müzeler

Müzeler

1933'te kurulan ve ülkenin en büyük sanat konservatuvarına ve sergi alanına sahip Litvanya Sanat Müzesi, ülkenin dünyaca ünlü müzesi olan Palanga Kehribar Müzesi, Litvanya sanat camiasının içinde önemli bir yere sahip K. Čiurlionis Ulusal Sanat Müzesi ile hemen yanındaki Vytautas Büyük Savaş Müzesi, Vilnius Guggenheim Uygarlık Kalıtları Müzesi ülkenin en önemli müzelerini oluşturuyor.7

avrupa rüyası litvanya riga haritası

Ulaşım

Schengen Anlaşması'nın bir üyesi olan Litvanya, geniş bir otoyol ağına sahip. Baltık Denizi bölgesinin 8. büyük limanı olan Klaipėda Limanı ise Litvanya'daki tek ticari kargo limanı. Litvanya'nın en büyük havalimanı olan Vilnius Uluslararası Havalimanı’nın yanı sıra, Palanga Uluslararası Havalimanı ve Šiauliai Uluslararası Havalimanı ülkenin havayolu ulaşımında etkin adresler.

avrupa rüyası litvanya alışveriş rehberi

Alışveriş

Litvanya'da çok sayıda alışveriş merkezi bulunsa da Vilnius, halen ülkenin alışveriş cenneti olarak biliniyor. Bir alışveriş merkezleri zinciri olan Akropolis, Savanorių Bulvarı'ndaki alışveriş merkezi Helios City bunların başlıcaları. Ancak Vilnius'un batı kıyısında bulunan ve Baltık'ın en büyük açık hava pazarı olan Gariūnai, kesinlikle farklı bir deneyim vadediyor. Kaunas da ayrıca bir alışveriş merkezleri şehri. Kaunas'taki ana alışveriş merkezleri Akropolis, Mega, Molas, Savas, HyperMaxima ve Urmas alışveriş bölgesi. Klaipeda ise Letonya ve Kaliningrad halkı için büyük bir alışveriş merkezi konumunda. Ayrıca Litvanya'nın kehribar dükkanları tüm Avrupa’da çok popüler.

avrupa rüyası litvanya festivaller

Festivaller

Dört yılda bir düzenlenen ve ülke çapında çeşitli profesyonel seviyelerde ve yaş gruplarında yaklaşık 30.000 şarkıcı ve halk dansçının katıldığı Litvanya Şarkı ve Dans Festivali (Dainų šventė), UNESCO'nun İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Mirasının Başyapıtı olarak kabul edildi. Her yıl çeşitli türlerde müzisyenlerin bir araya geldiği Sokak Müzik Günü (Gatvės Muzikos Diena), Vilnius Caz Festivali, Kaunas Jazz Festivali ve Birštonas Jazz Festivali ülkenin başlıca etkinlikleri arasında.

Ünlü Kişilikler

Tiyatro yönetmeni Oskaras Koršunovas, ressam Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, müzisyenler Bronius Kutavičius, Feliksas Bajoras, Osvaldas Balakauskas, Onutė Narbutaitė ve Vidmantas Bartulis ülkenin uluslararası arenada tanınan önemli kişiliklerinden başlıcaları.

Litvanya'da yaşam maliyeti Batı Avrupa ülkelerinden daha ucuz. Kuzey Avrupa Turu ve İskandinav Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz Litvanya adresleri ise, başkent Vilnius ile Trakai Gölü ve Kalesi. Bu güzel ülkede olmanın keyfini çıkarın!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP