LJUBLJANA VE BLED GEZİSİ

Aslında buralara gelirken Bled gölüne gideceğimizden bir haberdik ama Avrupa Rüyası sağ olsun orayı bize sürpriz olarak eklemişler. İyi ki eklemişler çünkü kesinle görülmesi gereken bir yer! Avrupa Rüyası otobüsüyle Avrupa turu yaptıysanız belki siz de hatırlarsınız. Yapmadıysanız hemen gidin kayıt olun diyorum çünkü sizi 26 şehirde gezdirebilecek başka bu kadar kapsamlı bir tur yoktur. Önce Ljubljana (Lübyana)’ya geldik. Burası Slovenya’nın başkenti ve aynı zamana 300.000 nüfusuyla minik, küçük bir şehir.
Çevremdeki insanlar da dahil birçok kişi eminim daha önce ne Slovenya’yı ne de Lübyana’yı duymuştur. O yüzden bol bol anlatmakta fayda var. Bu ülke genel olarak yeşillik bir yer. Dolayısı ile bu ülkeyi görmek için ilk sebep doğal güzellikleri, yeşili, dağları ve hatta gölleri olabilir.
Huzurlu, kalabalık olmayan, sakin ortamları ile bize aşırı çekici gelen bu şehirde yazları ılık ve yağışlı geçiyormuş. Gerçi biz ordayken yağmur görmedik ama siz ne olur ne olmaz şemsiye bulundurun. Burası Avrupa ülkelerine kıyasla ucuz,ama Balkan ülkelerini düşünürsek pahalı gelebilir. Biz turumuzda Almanya, İspanya, İtalya gibi ülkelerden sonra buraya geldiğimiz için ucuz bulduk. Şehre gelir gelmez âdetimiz olduğu üzere merkezini (meydanı) ziyaret ediyoruz. Merkez üç köprünün buluştuğu Preseren Meydanı olarak adlandırılmış.
Bu meydandan hareketle 5-10 dakika yürüyüş mesafesinde görülecek yerleri dolabilirsiniz. Zaten normal şartlarda 1 günde yürüyerek gezilebilecek kadar küçük bir şehir burası. Bu meydandan karşıya doğru baktığınızda yemyeşil bir tepede göreceğiniz Kale, şehrin ortasından geçen nehir üzerine yapılmış olan köprüler ve bu nehir etrafına kurulmuş olan tarihi mahalleleri gezerseniz şehri de gezmiş oalcaksınız zaten. Biz nehir kenarında bulunan pazar yerlerinde biraz dolaştıktan sonra kaleye çıkma kararı almıştık. Kaleye yürüyerek çıkmak çok da zor değil ama adamlar finikülerde yapmışlar. Sizin tercihiniz artık. Burası savunma amaçlı yapılmış ortaçağdan kalan bir kale ama hem manzarası ile hem de aktiviteleri ile ilginizi çekeceğinden eminim. İçerisinde ana gözetleme kulesi, müzeler ve galeriler, sergiler, interaktif gösteriler, tarihi kıyafetli kişiler ve mükemmel bir şehir manzarasıgöreceksiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP