Londra’da Kesinlikle Görülmeden Dönülmemesi Gereken 5 Yer

İngiltere'nin, Birleşik Krallık'ın başkenti ve en kalabalık şehri olan Londra, Büyük Britanya Adası’nın güney doğusundaki Thames Nehri üzerinde, son iki bin yıldır büyük bir yerleşim yeri olarak varlığını korumaya devam ediyor. Londinium adını taşıyan Romalılar tarafından kurulan Londra, Londra, sanat, ticaret, eğitim, eğlence, moda, finans, sağlık, medya, profesyonel hizmetler, araştırma ve geliştirme, turizm ve ulaştırma alanlarında lider bir küresel şehir. Dünyanın en büyük finans merkezi olan ve hatta başlı başına bir dünya olarak kabul edilen kent, UNESCO’nun dört dünya miras alanına ev sahipliği yapıyor. Türkiye'nin en kapsamlı Britanya turu olan Britanya Rüyası ile konaklamalı olarak ziyaret edebileceğiniz Londra’da gezilecek sayısız adres olsa da görmeden dönmemeniz gereken yerleri mutlaka elinizin altında bulundurun!

avrupa rüyası ingiltere londra big ben

Londra’da Kesinlikle Görülmeden Dönülmemesi Gereken 5 Yer

1. Big Ben ve The House Of Parliament

Big Ben Saat Kulesi’ne çıkılamıyor olsa da bu muhteşem yapıyı yakından görmek mümkün. The House Of Parliament (Parlamento Binası) ise turlarla ziyaret edebileceğiniz bir simge Londra yapısı. Ancak eğer ziyaret etmeyi planlıyorsanız sabah mümkün olduğu kadar erken gitmeye bakın çünkü hayli sıra olabiliyor. Big Ben’in en güzel görüntüsü için tam karşısındaki London Eye dönme dolapta keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

avrupa rüyası ingiltere londra tower köprüsü

2. Tower of London ve London Bridge

Tower of London (Londra Kulesi) gününüzü geçirmek için harika bir yer. Burada kraliyet mücevherlerini görebilir, London Bridge’in (Londra Köprüsü’nün) müthiş manzarasını izleyebilir ve meşhur kraliyet muhafızlarıyla fotoğraf çektirebilirsiniz.

avrupa rüyası ingiltere londra buckinham sarayı

3. Buckingham Sarayı

Buckingham Palace’in (Buckingham Sarayı) içi yalnızca yazları ziyaret edilebiliyor ancak çevresinde tüm yıl boyunca görebileceğiniz kalabalığın arasına her daim katılabilirsiniz. Muhafız değişimi ise sarayın değişmeyen ve en ilginç aktivitelerinden. Mayıs-Temmuz arası saat sabah 11.30’da gerçekleştirilen etkinlik 37 poundluk giriş ücreti ile bir miktar tuzlu!

avrupa rüyası londra Westminster Abbey

4. Westminster Abbey

Westminster Abbey’e (Westminster Aziz Peter Kilisesi) ücretsiz girebilirsiniz ancak ufak bir hile ile. Eğer içeriye dua etmek için giriyorsanız Westminster sizden ücret talep etmiyor. Girişte dua etmek için girdiğinizi söyleyebilirsiniz zira diğer türlü 20 pound gibi bir ücret ödemek zorundasınız. Unutmadan, bu dua günleri yalnızca Pazar günleri yapılıyor! 

avrupa rüyası londra trafalgar meydanı

5. Tarafalgar Meydanı

 

Nereden bakarsanız bakın burası Londra’nın kalbi denilebilecek Tarafalgar Square (Tarafalgar Meydanı), güvercinlerden kurtulabildiğiniz sürece meşhur Nelson Heykeli gibi pek çok ünlü anıtı görebilirsiniz. Burada en keyifli aktivitelerden biri de içeceğinizi alıp bir köşeden insanları izlemek. Ayrıca Buckingham Sarayı’na gidecekseniz de Tarafalgar Meydanı, başlamak için güzel bir nokta.

İngiltere’de Londra, Birmingham, Liverpool, Manchester, York, Bristol, New Castle, Stratford-upon-Avon ve Oxford; İskoçya’da Edinburgh, Glasgow ve Cairnryan, Kuzey İrlanda’da Belfast; İrlanda’da Dublin ve Rosslare; Galler’de ise Cardiff ve Swansea’yi ziyaret edebileceğiniz Britanya Rüyası ile bu eşsiz bölgenin en önemli gezilecek adreslerinin yanı sıra, eşsiz kültürünü de yakından tanıyabilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP