MAKEDONYA’NIN KALBİ ÜSKÜP

Avrupa Rüyası otobüsümüz artık resmen Balkanlar’a döndü diyebilirim. Makedonya’nın başkenti Üsküp’teyiz ve ben artık bunu gayet net bir şekilde hissediyorum.
Bu seyahat boyunca güzel arkadaşlarımızla çok ilginç şeyler yaşadık ve çok güzel anılar biriktirdik.
Makedonya Meydanı: Şehrin en turistik bölgesi olan meydanın ortasında Büyük İskender’in kocaman bir heykeli bulunuyor.Makedonlar bu meydanı düzenlemeye çok önem vermişler. Hatta Üsküp 2014 adından bir proje başlatmışlar.Oldukça geniş bu meydanın etrafında yükselen inşaatlar da bunun bir göstergesi. Meydanın etrafında ve ona bağlanan sokaklarda çok güzel kafeler ve restoranlar var.Üsküp’te gezilecek yerlerin hepsine bu meydandan yürüyerek ulaşmak mümkün. Yani her şey yürüme mesafesinde.
Arkeoloji Müzesi: Bu müzede Makedon tarihiyle alakalı öğeler bulabilirsiniz. Müze ayrıca ulusal arşiv olarak da kullanılıyor.Müzeye bağlanan köprü üzerinde ayrıca çok güzel heykellerde var. Durup hepsini tek tek inceledim. İçerisi 3 katlı ve antik çağlardan yakın tarihe kadar birçok eser ve galeri bulunuyor. Görmenizde fayda var.
Taşköprü:Makedonya meydanını ve çarşıyı birbirine bağlayan Osmanlı döneminde yapılmış bir köprü.
Çarşı:Osmanlı döneminden günümüze kalmış olan çarşı ve çevresi şehrin müslüman tarafını oluşturuyor. Birazcık dolaşınca aşağı yukarı her şeyin, Türk malı olduğunu görüp gururlanabilirsiniz. Esnafının çoğunluğunu ise müslüman Arnavutların oluşturduğu bir bölge.Çarşı içinde Türk kahvesi, demlenmiş çay içebilirsiniz. Çarşı ve çevresinde bir kelime bile İngilizce konuşmadan gezmek,yemek yemek,insanlarla anlaşmak mükemmel bir duygu.
Üsküp Kalesi:Üsküp kalesine çarşıyı gezdikten sonra yukarı doğru devam eden yolu kullanarak çıkabilirsiniz.Kalenin içinde gezilecek herhangi bir yapı yok. Özellikle kaleyi görmek için çıkmaya gerek yok fakat kaleden güzel bir şehir manzarası izlemek isterseniz mutlaka çıkın zira çok güzel görünüyor.
Bu güzelim kenti ben çok sevdim. Eminim siz de seversiniz. O zaman napıyoruz? Avrupa Rüyası tarafından düzenlenen otobüsle Avrupa turuna kayıt oluyoruz buraları gezmeye geliyoruz. Hadi bakalım güle güle gezin!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP