Manastır Gezi Rehberi

Manastır diğer adıyla Bitola, 'Konsül Şehri' olarak bilinen Osmanlı günlerinden miras kalan bir sofistike bir yapıya sahiptir. Yüzyılın başındaki önemini hala diplomasi merkezi olarak gösteren, aynı zamanda ülkenin zamanın onuruna özgü kafe kültürünü örnekleyen eski bir şehir.

“Konsoloslar Şehri” olarak adlandırılmıştır ve Kuzey Makedonya'nın en büyük ikinci şehirdir. Üsküp’ün modern kentsel yeniden canlandırması ve Ohri’nin tatil beldesi niteliği ile Manastır, Makedon yaşamının daha ham ve sıradan tarafına bir bakış sunuyor.

 

Manastır Gezilecek Yerler

-Sirok sokakta kafeleri keşfedebilir, kentin en büyük yerlerinden bazılarına ev sahipliği yapan Magnolia Meydanında yürüyüş yapabilirsiniz. 

-Dragor Nehrinden geçerek, yüzyıllar öncesine dayanan kentin tarihi Eski Pazar'ı keşfedin. Çarşı ayrıca kentin esnafına ve sanatçısına ev sahipliği yapan orta çağdaki Bezisten'e veya kapalı bir pazara da ev sahipliği yapıyor.

-Bitola'nın Osmanlı ve sosyalist mimarisini gözlemleyin.

-Bitola'daki en dikkat çekici nokta, Heraclea Lyncestis'in muhteşem şehir kalıntılarıdır. Kalıntılar, M.Ö. 4. yüzyılda Makedon Philip II tarafından kurulan ve daha sonra Romalılar ve Bizanslılar tarafından genişleyen Heraclea antik kentidir.

-Haydar Kadı Camii, Saat Kulesi, Bitola Hayvanat Bahçesi, Bitola Müzesi ziyaret edilebilecek diğer yerlerden bazılarıdır.

 

Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklimine sahip bölgede yer alan Bitola'yı ziyaret etmek için en uygun zaman yaz mevsimidir.

Ulaşım

Şehir içi ulaşım genellikle taksi, bisiklet ve otobüs aracılığıyla sağlanmaktadır. Şehir küçük olduğu için çok fazla otobüs hattı bulunmuyor. En yaygın hat 1 numaralı hattır; Manastır'daki tren istasyonundan geçer ve buradan Üsküp'e geçme imkanınız olur.

Mutfak

Makedon mutfağının öne çıkanları arasında süt ürünleri, şarap ve yerel alkol yer alır. En meşhur yemekler tavce gravce(kuru fasulye)dir. En bilinen içeceği ise bir çeşit likör olan mastika'dır.

 

Etkinlikler

Uluslararası klasik müzik festivali olan Interfest, 1992'den beri her yıl 2-12 Ekim tarihleri arasında düzenleniyor. 10 günlük festival, tüm Avrupa kültür merkezlerinden önde gelen müzisyenleri ve ünlü solistleri bir araya getiriyor.
BitFest - 100'ün üzerinde etkinliği olan bir müzik festivali, 2 Haziran ile Ağustos ayının sonuna kadar sürüyor.
Bitola Shakespeare Festivali, farklı ülkelerden tiyatro topluluklarının Shakespeare oyunlarını ve uyarlamalarını sunar. Genellikle 19-25 Temmuz'da gerçekleşir.

Avrupa Rüyası Büyük Balkan turu ile Makedonya'nın Bitola - Manastır şehrini gezebilir; Atatürk'ün askeri eğitimini aldığı Manastır Askeri İdadi'yi yakından görebilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP