Marsilya’da Gezilecek En İyi 5 Yer

 Marsilya’da Gezilecek En İyi 5 Yer

Fransa'nın güneydoğusunda Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinin merkez şehri olan Marsilya, aynı zamanda ülkenin en büyük üçüncü metropolitan yerleşim alanı. Avrupa Rüyası PLUS ile ziyaret edebileceğiniz ve Calanques Dağı’nın da aralarında bulunduğu bir dağ zinciriyle çevrili Marsilya, Akdeniz boyunca 70 km kıvrıla kıvrıla uzanan, sımsıcak güneşi ve tatlı iklimiyle biliniyor. Provence yöresine has bu doğal ışık, aralarında Cezanne, Braque, Dufy, Derain, Marquet'inde bulunduğu birçok ünlü ressama da ilham kaynağı olmuştu.

Vieux-Port

Vieux-Port (Old Port) yani Eski Liman, yüzyıllar boyunca Marsilya'nın kalbi olsa da, günümüzde bundan çok daha fazlalı. Marsilya’nın kuruluşundan bu yana kentin tarihi ve kültür merkezi olan Vieux-Port, halen turistlerin ve halkın kentteki tüm önemli olaylar için toplandığı yer. If Adası’na, Calanques’e ve L’Estaque’a giden teknelerin kalktığı gibi, metro durağı, otobüsü hatları, turistik hop on hop off otobüslerin başlangıç noktası olan bölge, marinası ile de halen Marsilya’nın en ünlü sembolü.

Chateau d’If & Frioul Islands

Chateau d’If & Frioul Islands (If Kalesi ve Frioul Adaları) kuşkusuz Marsilya’nın en popüler turistik yeri zira burası, Fransa’nın Alcatraz‘ı olarak bilinen ve 17. yüzyılda bir cezaevi olarak kullanılmış bir yapı. Fransız yazar Alexandre Dumas’nın Monte Kristo Kontu eseri için de esin kaynağı olan If Kalesi Vieux Port’tan tekne ile 20 dakikada ulaşabileceğiniz Frioul Takımadaları’na ait If Adası üzerinde bulunuyor. If Kalesi’nin hapishane olarak kullanılan hücreleri gezdikten sonra, panoramik körfez manzarası için kuleye çıkmayı unutmayın!

Notre Dame de la Garde

Vieux Port’tan 2 km yürüme mesafesinde ve 154 m ile Marsilya’nın en yüksek yeri Garde Tepesi’nde yer alan Notre Dame de la Garde, Marsilya’nın en önemli Katolik kilisesi. Marsilyalı mimar Henri Jacques Esperandiu tarafından inşa edilen ve Marsilyalı denizcilere adanan kilise, Marsilya’nın panoramik manzarasını izlemeyi mümkün kılan konumu ile de oldukça turistik bir adres.

Musee des Civilisations de l’Europe et de la Mediterranee (MuCEM)

Vieux-Port’un girişinde, deniz ve gökyüzü arasındaki konumuyla yüzüyor gibi görünen Musee des Civilisations de l’Europe et de la Mediterranee (Avrupa-Akdeniz Medeniyetler Müzesi), Marsilya'nın 2013’te açılan yeni ulusal müzesi.  Cezayir doğumlu Fransız mimar Rudi Ricciotti’nin tasarımı ile, J4 Rıhtımı üzerinden Saint Jean Kalesi’ne bağlanan müzede, bir milyon parçadan oluşan Fransız tarihi ve sanatı ile ilgili etnografik eser sergileniyor.

Plage des Catalans

Vieux Port’tan) 20 dakika yürüme mesafesinde bulunan Plage des Catalans (Katalan Plajı), yılın 300 günü güneşli geçiren güzel Marsilya’da kendinizi turkuaz renkli Akdeniz’e bırakmak için en ideal adres. Marsilya’nın hem en büyük hem de en kalabalık plajı olan Plage des Catalans, merkezdeki konumu, incecik kumu ve temizliği ile sizi şaşırtabilir!

MÖ 6. yüzyılda Foçalı denizcilerin Massalia ismi ile kurduğu MarsilyaFransa ve Akdeniz'in en büyük, Avrupa’nın da dördüncü büyük limanına sahip. 1500 yıldan fazla geçmişi ile dinamik ve kozmopolit bir şehir olan Marsilya 2013 yılında Avrupa Kültür Başkenti olması ve birbiri ardına açılan değerli müzeleriyle oldukça turist çekmeye başladı. 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP