Meşhur İşeyen Çocuk Manneken Pis ve Hikayesi

Meşhur İşeyen Çocuk Manneken Pis, Belçika’nın Brüksel kentinin en meşhur ikonu. Çok ilginç bir mizah anlayışının sembolü olan Manneken Pis’i ziyaret etmeden önce tarihini öğrenip giderseniz, birçok kişi için hayal kırıklığı ile sonuçlanan bu ziyareti çok daha özel bir hale getirebilirsiniz. Birçok kişi için fazla bir şeyler ifade etmiyor olsa da şehrin sakinleri için çok önemli bir sembol. Brükselliler açısından baktığınızda herkesin bu sevimli küçük heykele sempati duyması kaçınılmaz.

Meşhur İşeyen Çocuk Manneken Pis ve Hikayesi

İşeyen çocuk anlamına gelen “Manneken Pis”, Fransa’da Petit Julien, yani küçük Julien olarak biliniyor. Rue de l’Etuv ve Rue du Chene’in köşesinde görebileceğiniz heykelcik orijinali 17.yüzyıla ait olan ve taştan yapılan heykelin birebir kopyası. Başlarda klasik bir kamu havuzuyken bu bölgede yaşayan dericiler sayesinde bu heykel de eklendi. Dericiler yaptıkları ürünlerin daha sağlam olmaları için etraftaki çocukları toplayıp derilerinin üzerine işetirlerdi ve bu şekilde hem deri daha sağlam oluyor hem de bu heykelin tarihinin de başlangıcı oluyordu.

Zamanla insanlar heykelin ilk başlarda nasıl ortaya çıktığını unutmaya başladı ve heykelle ilgili inanılmaz hikayeler kulaktan kulağa yayılmaya başladı. En bilineni ise işeyen bu küçük çocuğun şehri nasıl kurtardığı ile ilgili efsane: Efsaneye göre Brüksel düşmanlar tarafından sarılmıştı. Bir gün geri çekilmeye karar verdiler ancak şehrin altına büyük miktarda patlayıcı madde koyup patlatmak için fitili ateşlediler. Bunu gören küçük bir çocuk ise, koşup fitilin üzerine işeyerek fitili söndürdü ve böylece şehir kurtuldu.

Manneken Pis Belçika Brüksel

Bir başka eğlenceli hikâye de bu küçük işeyen çocuğun aslında Leuven dükü III. Godfrey’in bebekliği olduğu. Küçük yaştayken meşe ağacının altında bir sepete koyulur ve şövalyelerin onun onuru için savaşması söylenirdi. Ara ara bu küçük çocuk sepetten çıkar ve düşmanların kafalarına işerdi.

Manneken Pis’in Brüksel halkı için ne kadar önemli olduğunu göstermek adına 1474 yılında 15. Louis’in askerleri heykeli çalarak küçük bir şaka yaptılar. Dev bir kalabalık ile protestoya başlayan halk, oldukça ciddi bir tepki gösterince Louis bu şakayı yapanları cezalandırıp heykeli tekrar şehre geri koydurttu. Ve bunu yaparken de heykele kaliteli ve pahalı kıyafetler giydirip üzerini altınlarla süsledi.

İşeyen çocuğun kaçırılma serüveni bununla bitmiyor. Tarih boyunca sayısız kere çalınan ve geri getirilen Manneken Pis, yok edildiği gibi onlarca kez de baştan yapıldı. Şehrin neredeyse her yerini yok eden bombardımanlardan ise tek bir çizik bile almadan kurtulmayı başardı.

Manneken Pis Çeşmesi

1914’de Alman güçleri Belçika’yı istila ettiklerinde Manneken Pis’in bir resmi Alman gazetelerinde çıkmıştı. Brüksel’in birçok şeyi o günden bugüne değişmiş olsa da bu heykel hala şehrin en sevilen ve en bilinen sembolü olmaya devam ediyor. Halen tüm “yetenekleri” sayesinde şehri düşmanlardan korumaya devam ediyor!

Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turları kapsamında Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile Belçika’yı ve başkenti Brüksel’i gezebilirsiniz. Yol acıkmadan önce ise, kentin bu en turistik noktasını görmeden önce meşhur işeyen çocuk Manneken Pis ve hikayesini okumayı unutmayın!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP