Mona Lisa Tablosu Neden Bu Kadar Ünlü?

1503-1514 yılları arasında Leonardo da Vinci'nin eseri ve muhtemelen dünyadaki en ünlü portre olan “Gioconda” ya da Mona Lisa neden ünlü? Yıllardır Louvre Müzesi'nde sergilenen Mona Lisa'nın hikayesi nedir? diye merak ediyorsanız sizi bu yazıya alalım.

Tabloda resmedilen kadın Lisa Gherardini, yani asil Floransalı tüccar Francesco'nun karısı “Mona” Lisa (“Madonna”, “Signora”) del Giocondo (bu nedenle “Gioconda” terimi de kullanılır). Mona Lisa, “benim kadınım Lisa” anlamına geliyor.

Floransa'daki üçüncü kalışı sırasında Leonardo, Palazzo Gondi'nin yanındaki bir evde, Gherardini ailesinin bir şubesine ait olan Piazza della Signoria'dan birkaç metre uzakta yaşadı.

Mona Lisa Kimdir?

Yıllar boyunca önerilen Mona Lisa'nın kimlikleri çoğu, Sforza ailesindeki (Bianca Giovanna Sforza ve Caterina Sforza veya annesi Caterina Buti del Vacca) içindeki insanlara atıfta bulunurken, bir başka teorinin de Giuliano dei Medici'nin metreslerinden biri olan Pacifica Brindano olduğunu iddia ediyor. 

Pek çok uzman resmin arka planının icat edilmediğine, ancak Toscana'da, yani Arno nehrinin Arezzo kırsalından geçtiği ve Chiana Vadisi'nden suları aldığı çok kesin bir yeri temsil ettiğine inanıyor.

Mona Lisa’nın omzunun arkasında, sağda, bugün hala Arno’yu geçen ve Orta Çağ’da inşa edilmiş olan Buriano’daki köprüye benzer birkaç kemeri bulunan alçak bir köprü var. Roma, Chiusi, Arezzo ve Floransa'yı birbirine bağlayan antik Via Cassia bu köprüyü geçiyor.

Mona Lisa tablosu, sanat tarihçileri tarafından her zaman ön planda tutulsa da küresel ününü 1911 yılında onu çalan hırsıza borçlu.

Mona Lisa Tablosunun Çalınması

“Mona Lisa”, 20 - 21 Ağustos 1911 tarihleri arasında, Louvre’ın eski bir çalışanı olan Vincenzo Peruggia; eserin ait olduğu konusundaki düşünceden hareketle ve eserin Fransa'da kalmaması gerektiğini düşünerek eseri çaldı.

Bir gecelik kendini bir depoda kilitledi ve ertesi sabah ceketinin altında tabloyla birlikte müzeden ayrıldı. Fransa'da kaldığı bir pansiyonda yatağının altındaki bir valizin içine tabloyu koydu ve 28 ay sakladı.

Daha sonra, resmi Maggiore Gölü kıyısında yer alan memleketi Luino'ya geri götürdü. 1913 yılında, tabloyu satmak için Floransa'ya gitti. Floransalı bir antika satıcısıyla bağlantıya geçti. Alfredo Geri, Perffgia'yla buluşmak için bir randevu ayarladı ve Uffizi'nin müdürünü getirdi.

İki adam, resmin orijinal olduğunu ve dolaşımdaki birçok sahte numaradan birinin olmadığını fark etti ve Peruggia'dan “orijinalliğini kontrol edebilmeleri için” onlara vermelerini istedi. Duruşma sırasında hırsızın “zihinsel engelli” olduğu söylendi ve yedi ay on beş gün hapsedildi.

Mona Lisa'ya küresel ününü kazandıran içerisindeki gizemli çizim tekniğinden önce yaşanan bu hırsızlık olayıydı. Mona Lisa, karakterin neredeyse tuvalden çıkıp canlanacakmış gibi duran yüz ifadesi ile Rönesans döneminin en iyi işlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Avrupa Rüyası otobüsle Avrupa turu ile Paris'te 2 gün geçirip Louvre Müzesi'nde Leonardo Da Vinci'nin eşsiz eseri Mona Lisa'yı yakından görebilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP