Mulhouse Gezi Rehberi

Fransa'nın Alsace bölgesinde yer alan Mulhouse, Almanya ve İsviçre sınırına yakın, Strasbourg'dan sonra bölgenin ikinci en büyük şehri. “Fransız Manchester” lakaplı Büyük bir sanayi şehri olan Mulhouse, aynı zamanda da müzeleri ile ünlü. Özellikle Cité de l'Automobile (Musée national de l'automobile) ve Musée Français du Chemin de Fer (Cité du train) olmak üzere, en büyük otomobil müzesi ve demiryolu müzeleri ile ayrı bir öneme sahip. Mulhouse aynı zamanda Avrupa Fiziksel Topluluğu (EPS) sekreterliğinin de bulunduğu Yukarı Alsace Üniversitesi'nin de merkezi.

Gezilecek Yerler

Aşağı ve yukarı şehirden oluşan Mulhouse’da başlıca gezilecek yerler, 16.yüzyıl yapısı olan ve Rhenish Rönesans tarzında inşa edilmiş Hôtel de Ville, 19.yüzyılın ortalarında oluşturulan ve birçok sanayi kentinde işçi mahallelerine ilham veren İşçi Mahallesi, Nouveau Quartier'de yer alan ve yine 19.yüzyılda yapılmış Place de la Bourse ve Société Industrielle de Mulhouse binası olarak sayılabilir. Bunların yanı sıra Parc Zoologique et Botanique de Mulhouse (Mulhouse Botanik Bahçesi Ve Hayvanat Bahçesi) ile Jean-Baptiste Schacre tarafından 1859–1869 yılları arasında yaptırılan Saint-Steffen Kalvinist Tapınağı yer alıyor. Ancak elbette Mulhouse’un en önemli gezilecek yerleri müzeleri.

 Fransa Mulhouse gezi rehberi

Müzeler

Schlumpf koleksiyonunu içeren Cité de l’Automobile, Cité du Musée Français du Chemin de Fer (Fransız Ulusal Demiryolu Müzesi), Elektrik Müzesi (Electropolis), Basılı Tekstil Müzesi (Musée de l'impression Sur Etoffes), Radyo Müzesi, Seramik Müzesi, Alsace Ekomüzesi, Bioscope ve 19. yüzyıl güzel sanatları özelleşmiş Güzel Sanatlar Müzesi de kentin önemli müzeleri arasında bulunuyor.

Yeme ve İçme

A36 otoyolunun 20 No'lu çıkışından Ile Napoleon'a doğru döndüğünüzde karşınıza çıkacak Carrefour’dan yolculuk için ihtiyacınız olan her şeyi alabilirsiniz. Birçok ucuz kebapçının bulunduğu Mulhouse’da Zum Sauwadala, 13 rue de l'Arsenal, samimi bir atmosfer, çok iyi yerel yemekler ve içecek imkanıyla tercih edebileceğiniz bir mekân. Diğer yandan Il Cortile, Rue des Franciscains, iyi bir İtalyan pizzacısı ancak fiyatları oldukça pahalı.

mulhouse old town 

Ulaşım

Gare de Mulhouse, Paris, Dijon, Besançon, Belfort, Strazburg, Lyon, Marsilya, Montpellier ve Lille gibi önemli destinasyonlar dahil olmak üzere, Fransa'nın geri kalanıyla iyi bir bağlantıya sahip. Şehir Paris-Almanya ve Strazburg-Basel otoyollarının kesişme noktasında bulunduğundan kara yolu ile ulaşıma oldukça uygun bir konuma sahip. Kentin 25 kilometre güneyinde yer alan en yakın havaalanı olan EuroAirport, Mulhouse ile Basel ve Freiburg'a hizmet veriyor. Mulhouse’a Paris, Basel ve Strazburg'dan trenle de ulaşım mümkün. Bölgesel hizmetler ise Mulhouse'u Colmar, Strazburg, Basel, Belfort, Kruth ve Freiburg im Breisgau'ya bağlıyor. Şehir içinde ise tramvay ve otobüsleri kullanabilirsiniz.

Mulhouse’u Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turları ile ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP