Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken Rotterdam Müzeleri

Hollanda'nın güneybatısında, ülkenin Amsterdam'dan sonra ikinci büyük nüfusunu barındıran kenti Rotterdam, barındırdığı kendi ismini taşıyan limanı ile Avrupa'nın en büyük limanına sahip. Rotte Irmağı kıyısına kurulu kent, Erasmus Üniversitesi, nehir kıyısı ortamı, canlı kültürel hayatı ve deniz mirası ile oldukça popüler bir merkez. İkinci Dünya Savaşı sırasında Blitz'deki şehir merkezi neredeyse tamamen yok olan Rotterdam’ın küllerinden doğuşu, ünlü mimarlar tarafından tasarlanan gökdelenleriyle bambaşka bir çehreye kavuşmasını sağladı. Günümüzde ise Rotterdam'daki müthiş kültürel deneyimleri keşfetmek, şehir merkezinde yoğunlaşan mükemmel müze ve galerilerle çok kolay. İşin en güzel yanı da bu müzelerin koleksiyonlarının Rotterdam'ın büyüleyici tarihinin yanı sıra, paha biçilmez uluslararası bir koleksiyona sahip olmaları. Daha fazlasını keşfetmek için ise, mutlaka ziyaret edilmesi gereken Rotterdam Müzeleri listesine göz atabilirsiniz.

avrupa rüyası hollanda rotterdam Museum Boijmans Van Beuningen

Museum Boijmans Van Beuningen

Rotterdam’ın en büyük sanat müzesi olan Boijmans Van Beningen’in tarihi 1849’a dek uzanıyor ve Jacob Boijmans Van Beuningen’in en büyük resim koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. 1864’de yaşanan büyük yangında eserlerin büyük kısmı yanarak yok olmuş olsa da müze, koleksiyonunu Salvador Dali, Claude Monet ve Vincent Van Gogh gibi büyük isimlerin eserleri ile genişletmeyi çok iyi başarmış.

Adres: Museumpark 18, Rotterdam 
Web-site:
https://www.boijmans.nl/nl

avrupa rüyası hollanda rotterdam Kunsthal

Kunsthal

Birçok müzenin aksine Kunsthal sürekli değişen sergileri ile biliniyor. Aynı sergiyi yıllar boyunca ziyaretçilere sunmak yerine sanat dünyasındaki en son gelişmeleri görebileceğiniz, sürekli değişen sanat akımlarını takip edebileceğiniz ve en güncel trendleri yakalayıp yeni yetenekleri keşfedebileceğiniz bir müze olarak farklılık yaratıyor. Yılda yaklaşık 20 sergi organize eden Kunsthal, dünyanın en aktif sanat müzelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Adres: Westzeedijk 341, Rotterdam
Web-site:
https://www.kunsthal.nl/en/

avrupa rüyası hollanda rotterdam Kijk-Kubus

Kijk-Kubus

Rotterdam’ın ikonlarından olan meşhur küp evlerin hemen hepsi ya kullanılmıyor ya da tamamen sahiplenilmiş durumda ancak Kijk-Kubus, kamuya açık bir müze olarak hizmet veriyor. Bu mimari baş yapıtları dünyaya tanıtma konusunda en ön safta yer alan De Kijk-Kubus Müzesi, küp evde yaşamın nasıl olduğu, amaçları ve tarihi ile ilgili çok detaylı bilgiler veriyor.

Adres: Overblaak 70, Rotterdam
Web-site:
http://www.kubuswoning.nl/

avrupa rüyası hollanda rotterdam Nederlands Fotomuseum

Nederlands Fotomuseum

İsminden de anlaşılabileceği gibi Nederlands Fotomuseum Hollanda ve dünya fotoğrafçılığının en güzel örneklerini sergiliyor. Müzede 5 milyondan fazla fotoğraf öğesi yer alıyor ve sık sık ellerindeki farklı eserleri sergileyerek ziyaretçilerin beğenilerine sunuyorlar. Son yıllarda müze aralarında Ed van der Elsken, Henri Cartier-Bresson ve Viviane Sassen gibi büyük isimlerin eserlerini de koleksiyonlarına katmayı başardı.

Adres: Las Palmas, Wilhelminakade 332, Rotterdam
Web-site:
https://www.nederlandsfotomuseum.nl/

avrupa rüyası hollanda rotterdam Natuurhistorisch Museum Rotterdam

Natuurhistorisch Museum Rotterdam

1927’de açılan Rotterdam’ın Doğal Tarih Müzesi, günümüzdeki yeri olan Museumpark’a 1980’lerde taşındı. Eserlerin büyük kısmı yerel bir zooloji uzmanı olan Anton Boudewijn van Denise tarafından 1965’de müzeye bağışlandı. Şu anda müzede yaklaşık 400,000 fosil, örnek ve diğer bilimsel bulgular yer alıyor. Ayrıca Ramon adı verilen Asya fili heykelini de görmek mümkün.

Adres: Westzeedijk 345, 3015AA Rotterdam
Web-site:
http://www.hetnatuurhistorisch.nl/

avrupa rüyası hollanda rotterdam müzesi

Museum Rotterdam

İsminden anlaşıldığı gibi bu müze Rotterdam’ın uzun ve değişken tarihini şehrin mirasını korumak adına muazzam bir şekilde sergiliyor. Son bin yıl içerisinde şehirde yaşamış pek çok ismin ve değer katmış birçok etnik topluluğun eserlerini görebileceğiniz müzede 40,000’den fazla tarihi eser bulunuyor. Önemli dönemlere ait birçok serginin yıl boyunca organize edildiği müzede, Rotterdam’ın önemli simalarının, tarihi geçmişinin ve bölgelerinin temsili en güzel şekilde sağlanıyor.

Adres: Coolhaven 375, 3015 GC Rotterdam
Web-site:
https://museumrotterdam.nl/

Avrupa Rüyası PLUS ile ziyaret edebileceğiniz Rotterdam'ın en ünlü müzeleri Boijmans Van Beuningen, Hollanda Mimarlık Enstitüsü, Wereldmuseum, Kunsthal, Witte de Çağdaş Sanat Merkezi, Rotterdam Müzesi ve Rotterdam Denizcilik Müzesi olsa da kentte Vergi Müzesi ve Doğal Tarih Müzesi’ni de görebilirsiniz. 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP