MÜZELER KENTİ: BELGRAD

Nikola Tesla Müzesi
Nikola Tesla elektrik mühendisliği, alternatif akım, uzun mesafeye yüksek enerji aktarımı gibi konularda çalışmaları olan bir bilim adamı. Belgrad Üniversitesi İngilizce bilen öğrenleri tarafından gezdirilen müzede Nicola Tesla'nın hayatı ve buluşlarıyla ilgili bilgi almanız mümkün.

 

Sırbistan Ulusal Müzesi
Belgrad'ın en önde gelen müzelerinden Sırbistan Ulusal Müzesi 1844 yılında kurulmuş olup Hieronymus Bosch, Titian, Rubens, Anthony van Dyck, Cézanne, Giovanni Battista Tiepolo, Renoir, Monet, Picasso, Gauguin, Van Gogh, Mondrian gibi birçok yabancı isim ve Miroslav İncili gibi önemli eserlerin de dahil olduğu 5.600'den fazla resim ve 8.400'den fazla çizim, toplamda 400.000'den fazla eserin sergilendiği bir yapıdır

 

Çağdaş Sanatlar Müzesi
Avrupa'nın ilk çağdaş sanatlar müzesi diye bahsedilen müze, 1958'de kurulmuş. Müzede, Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Joan Miró, David Hockney, Ivan Meštrović gibi isimlerin eserlerinin de dahil olduğu yaklaşık 35.000 öğelik bir koleksiyona sahip. Bu müzeler haricinde Belgrad'da birçok geleneksel uluslararası kültürel etkinlik de düzenleniyor. Bunlar arasında Film Festivali, Tiyatro Festivali, Müzik Festivali, Kitap Fuarı ve Bira Festivali gibi önemli etkinlikleri sayabiliriz. Prens Mihailo heykeli önünde çalan bir Sloven orkestrası Sizlerin de yolu Sırbistan'a düşer Belgrad'ı görmek isterseniz benim gibi otobüsle seyahat edebilirsiniz. Doğu Avrupa turu yapmak isteyenlere Avrupa Rüyası tavsiyemdir.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP