Napoli & Pompei Gezi Rehberi

İtalya Campania bölgesinde yer alan Napoli ve Pompei, Avrupa'nın en çekici arkeolojik alanı olan Pompeii'nin kalıntılarını barındırması ile ünlü. Antik bir Roma kenti olan ve UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olan Pompei, MS 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla lavlar altında kaldı.

 napoli-gezilecek-yerler

Gezilecek Yerler

Pompei, İtalya'nın Campania bölgesinde, Pompeii Harabelerinin topraklarında bulunan modern Napoli'nin yakınlılarındaki antik bir Roma kentiydi. Pompeii, Herculaneum ve çevredeki Boscoreale ve Stabiae gibi birçok bölge MS 79'da Vezüv Yanardağı'nın patlamasında 4 ila 6 m volkanik kül ve ponza altında gömüldü. Büyük ölçüde korunmuş kent ve içerisindeki eserler, sosyal hayatla ilgili olağanüstü ayrıntılı bir bakış açısı sağlıyor. Kazılar sırasında, bir zamanlar insan ve hayvan bedenlerinin son anlarının sık sık ürkütücü görüntülerini veren küllerdeki boşlukları doldurmak için sıvı sıva kullanıldı. 250 yıldan uzun bir süredir turist destinasyonu olan Pompeii her yıl yaklaşık 2.5 milyon ziyaretçi ile İtalya'nın en popüler turistik yerlerinden biri. Pompeii Harabelerine bir günlük bilet, yetişkinler için 13 €, 18-24 yaş arasındaki AB vatandaşları ve okul öğretmenlerine € 6,50. 18 yaşın altındaki AB vatandaşları ise ücretsiz olarak kabul ediliyor. Biletinizi satın aldığınızda sitenin bir haritasını ve ana ilgi çekici yerleri gösteren bir kitapçık almayı veya sesli rehberlerden yararlanmayı ihmal etmeyin zira alan büyük ve labirent gibi.

 napoli-castel-novo

Başlıca gezilecek noktalar

The Amphitheatre (Amfi Tiyatro), The Great Palaestra (Gymnasium), House of the Vettii (Vettii Evi), House of the Faun (Faun Evi), Forum, Temple of Apollo (Apollon Tapınağı), Via dei Sepolcri (mezar sokakları), pornografik fresklere sahip eski bir genelev olan Lupanar, House of the Ancient Hunt, The Basilica, Forum Granary Artifacts, Hamamlar, House of the Tragic Poet (Trajik Şairin Evi), Kedi Gözleri, Villa dei Misteri (Gizemlerin Villası), taşıma yolları ve yaya geçidi taşları, bar ve fırın.

pompei-gezi-rehberi

Modern Pompei’de gezilecek yerler

1891 yılında Bartolo Longo'nun Pompei Katedrali'ni açmasından sonra kurulan Modern Pompei, günümüzde bir hac yeri. Zira Longo, şimdiki Pompei'nin kurucusu olarak kabul ediliyor. Merkez kilisesi, Madonna del Rosario di Pompei'ye adanmış olan kentte gezilecek yerlerin başında Pompei Katedrali yer alıyor. Messigno ve Pompei Scavi semtlerinden oluşan Modern Pompei, aynı zamanda yakınlardaki Pompei kentinin ekonomisinin arkasındaki itici güç. Kalıntılara, doğrudan antik kentteki Circumvesuviana banliyö demiryolu Napoli-Sorrento rotası ile Pompei Scavi-Villa dei Misteri İstasyonundan yürüyerek kolayca ulaşılabiliyor.

napoli-galleria-umberto

Çevrede gezilecek yerler

Pizzanın doğum yeri olan Napoli'ye trenle ulaşım mümkün. Üstelik en yüksek puan alan pizzacılardan bazıları tren istasyonuna sadece birkaç blok uzaklıkta yer alıyor. Herculaneum'un kardeş sitesini ziyaret etmek ve Baiae'nin Sualtı Arkeoloji Parkı'nı görmek güzel seçenekler. Öte yandan, Amalfi Sahili'ne bir gezi planlayabilir veya Napoli veya Sorrento'dan Capri Adasına tekne ile geçebilirsiniz. 

Yeme ve İçme

Pompei Scavi-Villa dei Misteri İstasyonundan resmi girişe kadar sıralanan dükkanlar, genellikle oldukça pahalı ve ortalama lezzet sahip. Forum’un hemen kuzeyinde, kazı alanında bir kafe ve restoran bulunuyor. Elbette şaşırtıcı olmayan şekilde, bu mekanlar da oldukça. Yine de, özellikle klimalı ortamda bir mola için iyi yerler. Dinlenmek için zamanınız yoksa, caddeye bakan bir yerden 3.50 €’ya dondurma alabilirsiniz.

 napoli-alışveriş

Alışveriş

Pompeii’den alınabilecek en iyi şey, antik kentin geçmişini anlatan kitaplar. Öte yandan 5 € ödeyip bir rehber kitap satın alabilir ve böylece ilginç şehir tarihi, bina ve eserleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Romalılardan öğrenecek ve nasıl yaşadıklarını görecek çok şey var.

Ulaşım

Circumvesuviana Napoli-Sorrento tren hattında, Napoli ya da Sorrento'dan Pompeii'ye ulaşmak 30 ila 40 dakika sürüyor. Eğer Napoli Merkez İstasyonu'ndaki işaretleri takip ederek Circumvesuviana bölümüne giderseniz, giriş istasyonun dışında, ana çıkışta, özel bir giriş de var. Roma'dan buraya gelmenin en ucuz yolu ise, Termini Tren İstasyonu’ndan Napoli'ye gitmek. Napoli'ye geldikten sonra yürüyen merdivenleri kullanarak Circumvesuviana'ya gidin ve Pompeii Scavi'ye bir bilet alın. Salerno’dan da yerel trenlerle Pompei’ye gidebilirsiniz. Öte yandan Pompei’ye otobüsle de ulaşım mümkün. Napoli'den hareket eden otobüs seferleri bulunuyor.

Pizzanın anavatanı Napoli’yi Avrupa Rüyası Büyük İtalya turu ile ziyaret edebilirsiniz. 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP