Norveç Fiyortlarının İncisi Flam Köyünde Yapılacak En İyi 5 Şey

Kuzey Avrupa turuna katılanların Norveç’te en çok ziyaret ettiği destinasyonlardan olan en uzun ve derin fiyortlarından Sognefjord’un ucunda masallardan fırlamış Flam köyü, ilkokulda resim derslerinde çocukların hayal ederek çizdikleri dağların arasından akan nehir, evler ve dağlar resminin taa kendisi. El değmemiş nehirlerin, ormanların ve şelalelerin eşlik ettiği Flam’a, eşsiz fiyort yolcuğu ya da tren ile büyüleyici bir yolculuk ile ulaşabiliyorsunuz.

Göreland’daki Scoresby Sund’dan sonra dünyanın en büyük ikinci fiyortu olan Sognefjord, Norveç’in ise bir numarası. Bundan tam 2 milyon yıl önce buzulların erimesiyle oluşan fiyort, 204 km uzunluğunda ve en derin noktası ise 1308 metre. Doğa harikası Sognefjord’da gemi yolculuğu yaparak ulaşacağınız Flam köyünde neler yapmalı?   

1.   Flamsbana Treniyle vadilerin ve şelalelerin arasında yolculuğa çıkın

Flam’a kadar geldiyseniz yapacağınız şeyler listesinin en başında dünyanın en güzel tren yolculuklarından biri olan Flam manzaralı Flamsbana treni ile yolculuğa çıkın. Gidiş-dönüş 2 saat süren yolculukta Norveç’in eşsiz doğasına tanık olacak şelaleler ve vadiler arasından geçerek doğada zaman yolculuğuna çıkacak Kjosfossen şelalesine vardığınızda müzik eşliğinde dansçının dansına tanık olmaya hazır mısın!

2.   UNESCO Dünya Mirası Nærøyfjord Fiyortunun güzelliğine tanık olun

Norveç denilince aklımıza gelen tabii ki fiyortlar. UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Nærøyfjord, 1800 metreye ulaşan yeşil dağlarla çevrili doğası, tanık olacağınız şelale manzaraları ve küçük köylerdeki rengarenk evleriyle Norveç’te sizi rüya gibi bir güzelliğe davet ediyor.

3.   Gudvangen’deki Viking Vadisi Njardarheimr’i ziyaret edin

Gudvangen’deki Viking Vadisi Njardarheimr bir müze değil, otantik bir Viking köyü. Doğanın kendisinin bir müze olduğu Norveç’in Viking Vadisinde Vikinglerle tanışabilir, yaşam tarzlarına, el sanatlarına ve tarihlerine kadar birçok bilgi edinebilirsiniz. Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu ile gemi yolculuğuyla geleceğiniz Gudvangen’de bu mitolojik yolculuğa tanık olabilirsiniz.

4.   Flam Demiryolu müzesini ziyaret edin

Flam’da gezilecek yerler listesinde Flam tren istasyonunda ücretsiz olarak gezebileceğiniz Flam Demiryolu Müzesi, 10-15 dakikanızı ayırarak Norveç’in önemli tren hatlarından birinin yapımına dair tarihe ve eşyaları tanık olabilirsiniz.

5.   Flam’da başka neler yapabilirim diyenlere tavsiye

Flam’da görülecek ve yapılacak şeyleri öğrendikten sonra başka neler yapabiliriz diyenler için tavsiyelerimiz: fiyortlarda kayak yapabilir, bisiklet kiralayarak dağların arasında yolculuğa çıkabilir, Aurland köyündeki ayakkabı mağazasını ziyaret edebilir, bira seviyorsanız Aegir Brew Pub’da takılabilirsiniz.   

Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turu ile Norveç’in Flam köyünün eşsiz doğasında yolculuğa çıkıp fiyortların büyüleyiciliğinde İskandinav kültürünü keşfe çıkabilirsiniz! 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP