Norveç Gezi Rehberi

İskandinav Yarımadası'nın batısında yer alan Norveç, Avrupa ortalamasının üzerindeki yaşam standardı ve gelişmiş ekonomisiyle bilinen ve doğa harikası fiyortlarıyla ünlü bir Kuzey Avrupa ülkesi.  Finlandiyaİsveç ve Rusya ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu'nun bir kolu olan Norveç Denizi'ne kıyısı bulunuyor. Kuzey kutbunda Rusya ile ABD arasında dengeleyici role sahip Norveç, aynı zamanda Avrupa'nın en pahalı ülkesi. İskandinav Rüyası ile başkent Oslo, Bergen, Flam Bölgesi, Songdal, Kaupanger, Gudvangen, Twindefossen ve Norveç Fiyortlarını ziyaret edebilir, Oslo ve Bergen’de konaklayabilirsiniz.

Önemli Şehirler

Norveç'in başkenti ve en büyük şehri olan Oslo, güzel mimarisi, müzeleri, özgürlükçü ortamı ve canlı gece hayatı ile ülkenin en çok ziyaret edilen ve en önemli kenti. Ülkenin batısında, görkemli bir Art Nouveau merkezi olan Ålesund ile bir dönem başkentlik yapmış, zengin bir kültür ve dramatik manzaraya sahip eski Hansa ticaret merkezi olan Bergen, Norveç’in en ünlü kentleri. Norveç'in en büyük ikinci şehri olan Bergen, ahşap yapıları, muhteşem bir dağ manzarası gece hayatı ve atmosferiyle harika. Ülkenin batı fiyortlarına açılan kapısı olan Bergen, yılda ortalama 250 gün yağışla Avrupa'nın en yağışlı şehri olarak biliniyor. Muhteşem Lofoten Adalarına açılan kapı Bodø ve güneyin neşeli başkenti Kristiansand mutlaka görülmeli. Diğer yandan ülkenin dördüncü büyük şehri ve en büyük üçüncü kentsel alanı olan Stavanger Norveç'in en büyüleyici yerlerinden biri. Çarpıcı güzellikteki Tromsø ile Norveç'teki en iyi öğrenci gece hayatına sahip Trondheim, ülkenin en değerli bölgeleri.

Gezilecek Yerler

Norveç başlı başına bir gezilecek yerler ülkesi. Öyle ki, aurora veya kuzey ışıklarını görmek için harika bir yer olan Tromsø, aynı zamanda gece yarısı güneşini görmek içinde yaz aylarında ziyaret edilmesi gereken bir yer. Fiyortlar ülkesi Norveç’in en tanınmış fiyortları olan Nærøyfjord ve Geirangerfjord'un iki tanesi, olağanüstü doğal güzellikleri ve manzaraları nedeniyle UNESCO dünya mirası listesinde yer alıyor. Diğer en önemli fiyortlar ise Lysefjord, Oslofjord ve Sognefjord'da bulunuyor. Bir diğer doğa harikası yer olan Lofoten Takımadaları ise, Kuzey Kutup dairesinin kuzeyinde yer alıyor. Yaz aylarında günün 24 saati gün ışığına sahip adalar, kaya tırmanışı veya dağcıların favori adresi. Reinebringen ise zirvesindeki çarpıcı panoramik manzarası nedeniyle oldukça popüler bir yürüyüş bölgesi. Schengen Bölgesi'nin bir parçası olmayan, kendi sınır kontrolüne ve tüm uluslar için tamamen vizesiz bir politikaya sahip Svalbard kutup buzuna yakın adalardan oluşuyor. Arktik Okyanusu'ndaki ıssız, dağlık ve volkanik bir ada olan Jan Mayen ve okyanusuyla çevrili tamamen izole bir ada olan Ayı Adası, kısmen buzla kaplı kutup ayılarının evi.

Norveç Mutfağı

Norveç mutfak gelenekleri uzun balıkçılık, hayvancılık ve süt ürünleri tarihinin izlerini taşıyor. Somon balığı, alabalık, ringa balığı, morina balığı, süt, tereyağı, peynir ve kara ekmek en önde gelen yöresel malzemelerden. Geleneksel yemekler ise, Lutefisk (yoğunlaştırılmış kül suyunda kurutulmuş morina), pinnekjøtt (kurutulmuş kuzu eti), raspeball (terbiyeli patates köftesi) ve fårikål (lahanalı kuzu eti).

Müzeler

En çok ziyaret edilen Norveç müzeleri, Vikingler'den Edvard Munch'a kadar Norveç'in gelenek ve kültürüne özgü sanat eserlerini sergiliyor. Viking Gemi Müzesi, Tarih Müzesi, Edvard Munch Müzesi, KODE Sanat Müzesi ve Bergen Müzesi ülkenin en çok ziyaret edilen müzelerini oluşturuyor.

Ulaşım

Büyük fiyortlar ve binlerce ada tarafından kırılan engebeli sahil şeridine sahip Norveç’te, düşük nüfus yoğunluğu, dar şekli ve uzun sahil şeridi nedeniyle, toplu taşımacılığı, özellikle büyük şehirlerin dışındaki birçok Avrupa ülkesinden daha az gelişmiş durumda. Ancak yüksek hızlı tren, demiryolu ve karayolu hatlarıyla ülke içi ulaşımda hiçbir sıkıntı yaşanmıyor. Diğer yandan Avrupa rota planının bir parçası olduğundan en önemli ulusal rotalar, tüm ülke boyunca kuzey-güney yönünde uzanıyor. Bergen, Drammen, Floro, Hammerfest, Harstad, Haugesund, Kristiansand, Larvik, Narvik, Oslo, Porsgrunn, Stavanger, Tromso, Trondheim gibi oldukça önemli limanlara sahip Norveç, bir yönüyle de kişi başına dünyanın en büyük kayıtlı elektrikli araç stokuna sahip. En büyüğü Oslo Havalimanı olmakla birlikte ülkede97 havalimanı bulunuyor.

Alışveriş

Alışveriş konusunda çok çeşitli alternatifler barındıran Oslo’da butikler, mobilya mağazaları, antika, cam ve seramik ürünleri, hediyelik eşya dükkânları ve büyük alışveriş merkezleri bulunuyor. Ancak hediyelik eşyalar için şehirdeki en uygun bölgeler Frogner, Kirkeristen Sentrum, Heyerdahls Gate, Akersgata, Steenstrups Gate ve Tøyengata. Ülkeden alınabilecek hediyelik eşyalardan ise Viking şapkaları, şirin troller ve dağ kazakları çok popüler.

Festivaller

Büyük çoğunluğu başkent Oslo’da düzenlenen Norveç festivallerinden en önemlileri, Bergen Sanat Festivali, Oslo Live Müzik Festivali, Inferno Metal Festivali, Oslo Uluslararası Film Festivali, Oya Rock Festivali, Trondheim Uluslararası Öğrenci Festivali, Uluslararası Ibsen Sahne Festivali ve Bollywood Film ve Kültür Festivali.

Ünlü Kişilikler

Norveç, dünyaca ünlü Norveçli ressam Edvard Munch yine dünyaca ünlü edebiyatçılardan Knut Hamsun ve Erik Fosnes Hansen, oyun yazarı ve şair, eleştirel rasyonalizm edebiyat anlayışının tiyatrodaki öncüsü, çağdaş tiyatronun kurucularından Henrik Ibsen, indie müzik sanatçısı Ane Brun, yönetmen Joachim Trier, satranç oyuncusu Magnus Carlsen, kayakta iki olimpiyat şampiyonluğu kazanan Petter Northug ve daha pek çok değerli ismi yetiştirdi.

Kuzey Avrupa  turu İskandinav Rüyası’nın en çok merak edilen ülkesi, fiyortlar diyarı Norveç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Schengen vizesi uyguluyor.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP