Norveç’in Fotojenik Şelalesi, Tvindefossen

Norveç’in Flåm'a giden yol üzerinde yer alan Voss’a 12 km mesafede bulunan bir şelale olan Tvindefossen, 152 metre yükseklikten dökülüyor. Bir uçurumun tepesindeki küçük bir dere olan Kroelvi'den oluşan, güzelliği ile ünlü Tvindefossen, Batı Norveç'in en önemli doğal turistik yerlerinden biri.

Tvinno (Gjøstein) adındaki küçük bir köye yakın, E16 otoyolunun Voss ve Flåm arasında yer alan pitoresk Tvindefossen, son yıllarda gezginler için büyük bir cazibe merkezi haline geldi. Her yıl 200.000'den fazla kişinin ziyaret ettiği şelalenin büyüleyiciliğine ek olarak, bir de efsanesi var. Öyle ki, efsaneye göre şelaleden bir avuç su içen kişinin uzun bir aşk ve cinsel yaşamı olacağı söyleniyor.

Tvinnefossen’de kamp ve yürüyüşün yanı sıra, çocukların da ilgisini çekecek tırmanacak kayalar ve atlamak için küçük akarsular bulunuyor. Oldukça etkileyici ve fotojenik bir şelale olan Tvindefossen’i ziyaret etmek için en iyi zaman sabahın erken saatlerinde güneşin dağların üzerinde yükselirken güneşin ilk ışık ışınlarının şelaleye ulaştığı anlar.

Sağlam bir uçurumun üzerinde 379 fit yüksekliğe sahip güçlü bir şelale yaratan Kroelvi’den doğan Tvinnefossen, inanılmaz bir doğal görüntü sergileyerek merdiven basamakları şeklinde dökülüyor. Kışın ve ilkbahar aylarında şelaleler güçlü çağıldamalara dönüşerek, vadinin her tarafına kör edici bir sprey gönderen şelale, yaz sonu ve sonbaharın ilk aylarında daha sakin oluyor.

Bergen'den doğuya giden ana otoyolun üzerinde yer alan Tvindefossen, Norveç'in en popüler ve ünlü şelalelerinden biri. İskandinav Rüyası’nın Norveç rotası sırasında ziyaret edebileceğiniz Tvindefossen, aynı zamanda Avrupa’nın da en önemli doğal güzellikleri arasında yer alıyor. Şelalenin sahip olduğu su, birçok küçük şelaleyi oluşturan taş basamakların üzerinden akıyor.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP