Ohrid’de Nereleri Gezmeli?

Avrupa Rüyası’nın EKO ve Balkan turunun rotasında yer alan Ohrid, birçok firmanın Üsküp’e gidip ekstra turlar çerçevesinde sattığı şehir gezilerinden.

Makedonya’ya gittiniz ve cennetten köşe olan UNESCO tarafından koruma altında olan Ohrid’e uğramamak olmaz. Peki, Ohrid’de nereleri gezmeli? Ohrid'e gece hayatını merak edenler linkten ilgili yazımızı okuyabilirler.

1.   Çar Samuel Kalesi’nden Ohrid manzarasının tadını çıkarın

1.Bulgar İmparatorluğu döneminden bugüne kadar ulaşan ve Çar Samuel tarafından yaptırıldığı rivayet edilen Çar Samuel Kalesi Orta Çağ’dan kalma. Kale çıktığınızda ayaklarınız altında Ohrid şehri ve önünüzde alabildiğine uzanan deniz ve göl manzarası sizi bekliyor. Kaleyi ziyaret edecekler içinde küçük not düşelim: kale pazartesi günleri kapalı oluyor.   

2. Ohrid Gölünde tekne turu yapın ya da yüzün

Avrupa’nın en derin krater gölü özelliği taşıyan Ohrid Gölü’nün suları da üç yılda bir değişiyor. Dünyanın en temiz göllerinden biri olmasıyla ziyaretçilerine kendine hayran bırakan Ohrid’e yazın gelirseniz tekne turu yapabilir veya gölde yüzebilirsiniz. Mayonuzu yanınıza almayı unutmayın.

3.   Manzarasıyla büyüleyen Aziz Yuhanna Kilisesi’ni ziyaret edin

Göle manzarasıyla ziyaretçilerini büyüleyen 1400’lü yıllardan kalma Aziz Yuhanna Kilisesi ziyaret edilmesi gereken bir başka yer. Hristiyan dünyasının en tutkulu tarafları zamanında Ohrid’de 365 güne hitaben 365 kilise inşa etmişler. Günümüze kadar birçoğu ulaşmasa da Aziz Yuhanna Kilisesi örnekleri içerisinde güzel örneklerden biri. Kiliseye ormanlık bir yoldan yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

4.   El yapımı kağıt yapan atölyelere uğrayın

Ohrid şehrinin her köşesinde başka bir sürpriz sizi bekliyor. Eski yöntemle kiraz ağacından kağıt yapan National Workshop for Handmade Paper dükkanına uğramanızı tavsiye ederiz. Burada el yapımı kağıdın yolculuğunu görürken kendinize de küçük hediyeler yaptırabilirsiniz. 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP