Ohrid’i Görmek İçin 3 Şahane Sebep!

Avrupa Rüyası EKO ile görebileceğiniz güzeller güzeli Makedonya kenti Ohrid, ülkenin güneybatısında, Ohrid Gölü kenarında, Arnavutluk sınırına çok yakın bir konumda bulunuyor. Balkanların bozulmamış tarihi ve doğal dokusu ile turizm kenti olan Ohrid, iyi korunmuş tarihi kent merkezi, Orta Çağ dönemine uzanan hisarları, sayısız kilise, manastır ve camilerinin yanı sıra barındırdığı tüm Avrupa'nın en derin ve en eski gölü ile de muazzam bir destinasyon. Yalnızca Balkan ülkelerinden değil, tüm Avrupa'dan ve Türkiye’den de hatırı sayılır ziyaretçi potansiyeline sahip Ohrid, 1979’dan bu yana Ohri Gölü ile Tarihi Ohrid Kent Merkezi'nin UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunduğu bir kent.

Otantik kilise, bazilika ve manastırları ziyaret edin

Gölün yanı sıra, Ohrid tarihi kilise, bazilika ve manastırları ile de ünlü. Tarihi Kent Merkezi’nde, Ohri Gölü'ndeki tepelerin yamaçlarında bulunan 9-14. yüzyıllara ait antik tapınak ve bazilikalar sizi büyülemeye yetecek cinsten. Bu bölgede Aziz Panteleimon adına 10. yüzyılda inşa edilmiş en eski Slav Manastırı olan St. Panteleimon Manastırı ile göle yakın bir bölgede bulunan ve yine aynı yüzyıllara ait Bulgar St. Sophia Kilisesi ise Makedonya'nın en önemli tarihi eserleri arasında. St. Naum Manastırı ve Orta Çağ surları ve 2000 yıllık tiyatrosu ile Samuel Kalesi ise mutlaka görülmeli. Bunların yanı sıra, Ohrid’de son derece iyi korunmuş tarihi yapılar, eski meydanlar ve tipik Orta Çağ sokakları Avrupa'da antik yerel mimarinin en güzel eserlerini görebilirsiniz.

Ohrid Gölü’nde günbatımını izleyin

30 kilometre uzunluğa ve 15 kilometre genişliğe sahip Ohrid Gölü, büyük kısmı Makedonya sınırları içerisinde, ülkenin güneybatısı ile Arnavutluk'un doğu toprakları arasındaki dağlık, sınır bölgesinde yer alıyor. Oluşum bakımından Balkanlar'daki en eski ve derin göl olan Ohrid, yalnızca yöreye özgü ve dünya çapında öneme sahip yüzlerce bitki türü barındıran bir alan. Balkanlar’ın en önemli turizm merkezlerinden olan göl, manzarası, bölgeye özgü evleri ve tarihî mimari eserleriyle ünlü bir turistik nokta. Göl çevresinde gün batımına doğru yürüyüş yapabilir ve tekne turuna çıkarak çevredeki otantik dokunun keyfini çıkarabilirsiniz. En güzeli de göl kenarındaki plajlarda kendinizi serin ve kristal berraklığındaki suya bırakmak!

Kadim Osmanlı mimarisinin izini sürün

Osmanlı mimarisi ve Bizans kiliselerinin hoş bir karışımını sunan Ohrid’de, Osmanlı kültür ve medeniyetine ait birçok cami, türbe, tekke, mescit, medrese, han, hamam, çarşı ve bedesten gibi eşsiz yapı bulunuyor. Osmanlı-Türk sivil mimarisinin izlerini taşıyan yapılar arasında en önemlileri, Ali Paşa, Zeynelabidin Paşa, Emin Mahmud, Hacı Turgut, Hacı Hamza, Haydar Paşa ve Kuloğlu Camileri. Ayrıca Ohri şehir merkezinde birkaç kilise ve manastırda da Osmanlı’nın izlerini görmek mümkün. Zira, Ayasofya Kilisesi ve Aziz Kliment Manastırı bir dönem Osmanlılar tarafından camiye dönüştürülmüş olan dini yapılardan. St. Naum Manastırı’nın yanında ise Sarı Saltuk Türbesi’ni görebilirsiniz.

Ohri'deki kiliselerin sayısı nedeniyle “Makedon Kudüs” olarak bilinen Ohrid’de, 13. yüzyıldan kalma Sveti Jovan Kilisesi ise Kaneo'daki yamaçtan güneşin batışını izlemek için oldukça popüler bir yer. Avrupa Rüyası EKO ile görebileceğiniz olağanüstü güzelliğe sahip Ohrid’de olmanın keyfini çıkarın!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP