Oslo’da Ücretsiz Yapabileceğiniz Şeyler

Kuzey Avrupa turu ile seyahat etmek, Avrupa'nın en pahalı yeri olma iddiasından dolayı genellikle düşük bütçeli gezginler için ilk tercih değil. Bir McDonald's menüsünün 25-30 dolara mal olduğu veya bir şişe suyun size 10 dolara patladığı düşünülürse, hiç mantıklı değil! Ancak, şaşırtıcı fiyatlara rağmen, dikkatli bir planlama ile Norveç'in başkenti Oslo’yu ziyaret edebilirsiniz. Özellikle de kentte ücretsiz yararlanabileceğiniz aktivitelerin ve girişi için para ödemeyeceğiniz yerlerin varlığı ile, minimum bütçe ile en pahalı başkentin keyfini çıkarabilirsiniz. İşte Oslo’da ücretsiz yapabileceğiniz şeyler listesi:

norveç oslo pass ücretleri

Hepsinden önce mutlaka bir OSLO PASS edinin!

Eğer müzeleri gezmeyi planlıyorsanız ki şehirde nereye baksanız bir galeri ya da müze var, Oslo Pass mutlaka almanız gereken bir bilet. 1-2 ve 3 günlük olarak alınabilen bu biletle otobüs, tramvay, tekne ve 30’dan fazla müze ve galeriye ücretsiz olarak girebiliyorsunuz. Fiyatları da aşağıdaki gibi: 

24 saatlik – 395 NOK (≈ 41 EUR)

48 saatlik – 595 NOK (≈ 61 EUR)

72 saatlik – 745 NOK (≈ 77 EUR)

Evet ucuz değil, ancak içerisinde gerçekten çok fazla şey var ve eğer şehirde gezecekseniz inanılmaz tasarruf sağlayacağınız garanti. Tavsiyemiz 1 günlük alıp her saatini değerlendirmeniz!

Norveç Oslo BYGDOY adası

1. BYGDOY Adası’na gidin

Güne erken başlayıp sabahın ilk saatlerinde Bygdoy Yarımadası’na giden botu yakalayın ve Oslo’nun en meşhur galeri, müze ve plajlarına doğru yola çıkın. Bygdoy ilginç ve farklı duygular uyandıran çok zengin bir tarihe sahip. Görülecek yerler arasında başlıca olanlar Norveç Halk müzesi, Viking Gemisi müzesi, Kon-Tiki Müzesi, Polarship Fram ve Norveç Denizcilik Müzesi öne çıkıyor. Hepsi birbirine çok yakın olduğundan ufak bir çap içerisinde hepsini rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Belediye Binası’nın yanındaki 3. Liman’dan kalkan 91 No’lu tekne ile harika manzaralar eşliğinde seyahat edebilir ya da direkt otobüsle de gidebilirsiniz. 15 dakika süren deniz yolculuğunda tekneler Mart- Ekim ayları arasında hizmet veriyor. Üstelik Oslo PASS’ınız varsa tekne bedavaya geliyor.

Norveç Oslo KON-TIKI Müzesi

2. KON-TIKI Müzesi’ni ziyaret edin

Gelen turistlerin büyük çoğunluğu Viking Gemileri Müzesi’nde kendilerini kaybedip KON-TİKİ Müzesi’ni es geçiyor. Bu özel müze, tek bir adamın inanılmaz cesareti ve eşsiz vizyonu ile sazlıklardan yapılmış bir bot ile Pasifik Okyanusu’nu geçmesine adanmış.  

Müzede, Thor Heyerdahl isimli bu bilim insanının, macera ve çevre bilinci ile dolu seyahatleri boyunca topladığı şeyler ve teknesinden geriye kalanlar sergileniyor. Müze, tarih öncesi dönemlerde yaptıkları ve Easter Adası’na olan seyahatleri ilk çağ insanlarının teker ve semer gibi aletlerinden çok önce denizcilik konusunda inanılmaz ustalaştıklarını gösteriyor. Burada, orijinal Kon-Tiki Teknesi olan Ra II’yi görebilir ve Easter Adası’nın 10 metrelik heykellerinin kopyalarını bulabilirsiniz.

Giriş Ücreti: 120 KR / Oslo PASS ile ücretsiz

norveç oslo nobel barış merkezi

3. Nobel Barış Merkezi’ni görün

Farklı temalarda oluşturulmuş birçok odaya sahip olan bu muhteşem müzede gündemin en popüler maddeleri sürekli sergileniyor. Savaş, barış, karmaşa ve çözümlere dair de birçok konuşma ve panel de düzenleniyor.

Rehberli tur aldığınızda gündem maddelerini öğrenmenizin yanında tam 1000 fiber optik ışığın bulunduğu bahçede Nobel Ödülü kazananların dijital gösterilerini de izleyebiliyorsunuz. Hepsinden de eğlencelisi ise elektronik duvar kağıtlarında Alfred Nobel’in hayatının yazıldığı büyülü kitabı ellerinizle çeviriyorsunuz.

Müzede ayrıca 30 dakikalık “Fred ve Toca Loca” isimli interaktif bir etkinlik de bulunuyor. Özellikle çocukların çok sevdiği bu etkinliğe anne babalar da katılabiliyor. Etkileşimli bir müze olduğu için hem çok ilham verici, hem de çocuklar kadar büyükleri eğlendirmeyi de başarıyor! 

Giriş Ücreti: 100 / Oslo PASS ile ücretsiz 

norveç oslo munch müzesi

4. Munch Museet’te Edvard Munch’a doyun

Oslo’da muhteşem müzeler olsa da birçok kişi gibi siz de Munch Müzesi’ni merak ediyor olabilirsiniz. Edvard Munch çalışmalarının çok büyük bir kısmını ölmeden önce Oslo’ya bağışladı ve Munch Museet de bu eserlerle oluşturuldu.

“Scream” çalışması, Munch ismi ile en çok anılan, ressamın en önemli eseri. Öyle ki, sergi salonunda da en çok ilgi çeken çalışma olduğu da bir gerçek. Ancak onun dışında bu sergide inanılmaz güzel eserler de bulunuyor. “Dance of Life”, “Winter Night”, “Jealousy”, “Eye to Eye” ve kendi portresini çizmiş olduğu “Self Portrait with Paint Brushes” bu muhteşem eserlerden sadece birkaçı. Eserler o kadar güçlü ki sanatla ilgilenen kişinin de çok fazla bir bilgisi olmayanın da inanılmaz dikkatini çekiyor. 

Giriş Ücreti: 120 KR / Oslo PASS ile ücretsiz 

norveç oslo Vigeland Park

5. Vigeland Park’ta sanata doyun

Vigeland Park içerisinde toplam 192 heykeli dağınık halde bulabilirsiniz. Bu park Gustave Vigeland’ın sanatsal görüşünü, hayatının ve ilişkilerinin ilginç temasını yansıtıyor.

Angry Boy (Sinirli çocuk) gibi dışavurumcu eserlerinden devasa anıtlara kadar uzanan ve 17 metre yüksekliğe kadar ulaşan, insanlığın ruhsallığı ve bolluğu arayışını tasvir eden 121 figür ile Vigeland Park, kesinlikle görülmeden dönülmemesi gereken bir yer!

Gustave Vigeland için ister deli isterseniz de dahi deyin, bu heykeller Oslo ziyaretiniz sırasında unutulmaz hatıraları zihninize kazıyacak. Ayrıca, ücretsiz! 

Avrupa Rüyası ile tüm ekstra turlar dahil 12 gün boyunca 9 ülke ve 15 şehirden oluşan muazzam bir kuzey seyahati sizi bekliyor! Norveç’in başkenti Oslo’nun yanı sıra, Bergen, Flam Bölgesi ve fiyortlardan oluşan Norveç’i gönlünüzce gezebilirsiniz. Yola çıkmadan önce ise Oslo’da ücretsiz yapabileceğiniz şeyler listesine göz atmayı unutmayın! Dilerseniz Oslo’yu en ekonomik yoldan keşfetme ipuçlarını da okuyabilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP