Otobüsle Avrupa Turuna Çıkacaklara 5 Pratik Bilgi

Otobüsle Avrupa turuna çıkacaklara verilebilecek pratik pek çok ipucu olsa da hemen hepsi 5 başlıkta toplanabilir. Bunlar öncelikle küçük ve pratik hazırlanmış bir bavul ve içerisinde uzun süre idare edebilecek yiyeceklerin yer aldığı bir yiyecek kolisi ile yola çıkmak. Hemen ardından olası sağlık sorunları ve teknolojik ihtiyaçlar için, az yer kaplayan ve etkili eşyaları almak geliyor. Önceden otobüsle Avrupa turuna çıkanların telefon hattı, para bozdurma ve alışveriş ile ilgili tecrübelerinden yararlanabilirsiniz. Keyifli seyahatler!

avrupa rüyası otobüsle avrupa turu yiyecek kolisi hazırlama

1. Yiyecek kolisi hazırlayın

Avrupa Rüyası ile otobüsle Avrupa turuna çıkarken yiyecek fiyatlarının bütçenizi yormaması için mutlaka bir yiyecek kolisi hazırlayın. 30x20x25 cm boyutlarında, plastik veya karton bir koli, sizi tur boyunca rahatlıkla idare edecektir. Kolide olmazsa olmazlar ise, plastik tabak, bardak, kaşık, çatal, bıçak, etimek, poşet çay, hazır kahve, ton balığı, krem peynir, zeytin ezmesi, kuruyemiş, fıstık ezmesi veya nutella türevleri ile hazır çorba ve sıcak su ile hazırlanan makarna. Ancak mutlaka, en az 4 günlük su ve gıda ihtiyacınızı karşılayacak kadar bir koli hazırlayın.

avrupa rüyası ucuz alışveriş süpermarketler

2. Süpermarketlerden alışveriş yapın

Diyelim ki kolinizi eksik hazırladınız, hazırlayacak zamanınız olmadı veya hepsini kısa sürede bitirdiniz. Diğer yandan 20 gün boyunca size yetecek kadar almak zorunda da değilsiniz. O zaman da yapmanız gereken şey, Avrupa ve Balkanlar’ın hemen her şehirde bulunan uygun fiyatlı süpermarketlerden alışveriş yapmak. Sizi birkaç gün idare edebilecek kuru gıdalar aldığınızda, sonraki adresinizde yeni bir market bulabilirsiniz. Ancak mutlaka 4 günlük su ihtiyacınızı karşılayın.

avrupa rüyası valiz hazırlama

3. Az eşya alın ve yapacağınız alışverişler için boşluk bırakın

Yolculuk boyunca yanınıza alabileceğiniz maksimum bavul büyüklüğü olan 63x36x21 cm, aslında standart orta boy valiz ölçülerine sahip. Bavulunuzun yanı sıra, kendi sırt çantanızı da alabilirsiniz. Günlük giyeceğiniz eşyaları ve gün içerisinde ihtiyaç duyacağınız şeyleri, konaklama zamanına kadar sırt çantanızda bırakabilir, bu şekilde sürekli bavulunuzu açmakla uğraşmazsınız. Diğer yandan konaklama oteline dek otobüs bagajları açılmıyor ve bavullar araçtan indirilmiyor. Bu nedenle gezi programını dikkatle takip edip günlere göre sırt çantanızı iyi hazırlamanız çok önemli. Unutmayın, otobüsle Avrupa turundan mutlaka daha fazla eşya ile döneceksiniz! Bu nedenle özellikle gideceğiniz bölgenin özelliklerini taşıyan hediyelik eşyaları düşünerek bavullarınızı çok doldurmayın.

avrupa rüyası otobüsle avrupa turu sağlık ürünleri ve teknolojik ürünler

4. Sağlık ürünlerini ve teknolojik cihazları atlamayın

Yolculukta ayakkabı ve terlik vurmaları için yara bandı, soğuk algınlığı, diş ağrıları ve baş ağrıları için ağrı kesici ve yolculuk yastığı almanızda fayda var. Avrupa Rüyası ile seyahat ederken yanınızda bilgisayar, kamera, tablet, mp3, fotoğraf makinesi gibi elektronik cihazlarınızı yanınızda getirebilirsiniz. Ancak mümkünse batarya ömrü yüksek olan makineleri tercih edip, yedek bataryalarınız ve yedek hafıza kartlarıyla yola çıkın.

avrupa rüyası otobüsle avrupa turu teknolojik aletler

5. Sigara, para ve telefon hattı konusunda tecrübelilere kulak verin!

Sigara Avrupa’da Türkiye’den pahalı. Bu nedenle free-shop kovalamanız şart. Para konusuna gelince, bu miktarın kişiye göre değiştiği aşikâr. Ancak yiyecek kolisi hazırladığınızda ve pahalı alışverişler yapmadığınızda, otobüsle Avrupa turuna çıkarken yanınızda en az 500-600 Euro olmalı ve cüzdanınızda yurtdışı kullanımına açık bir kredi kartı bulunmalı. Alışveriş merkezleri, havalimanları, tren garları, feribot iskeleleri, otobüs terminalleri ve turistik bölgelerde bulunan, çarşı veya otel gibi turistlerin yoğun olduğu yerlerde para bozdurmayın. Avrupa turuna çıkarken hattınızı hiç kullanmayın ve telefonunuzu uçak modunda kullanın. Ücretsiz Wi-fi hizmetinin bulunduğu yerlerde Türkiye ile whatsapp üzerinden iletişime geçin.

Avrupa Rüyası ile tek seferde tüm Avrupa kıtasını gezmek için yola çıkmadan önce, merak ettiğiniz her şeyi 0850 840 18 06 No’lu telefon hattındaki yol danışmanlarına sorabilirsiniz.

Yazar: Peril Cantürk

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP