Parga’ya Gitmek İçin 5 Nefes Kesen Sebep

Osmanlı Padişahı Sultan Süleyman’ın saltanatı döneminde 1523-1536 yılları arasında sadrazamlık yapmış önemli siyaset insanı Pargalı İbrahim Paşa ile tanıdığımız Parga, Yunanistan’ın Epirus bölgesinde, Igoumenitsa ve Preveza şehirleri arasında, İyon kıyılarındaki küçük bir kasaba. Şehir merkezinin yakınında Krioneri Plajı, batıda tarihi Parga Kalesi’nin ötesinde Valtos Plajı ve şehrin 4 km batısındaki Lichnos Plajı kasabanın en önemli adreslerini oluşturuyor. Doğal güzelliğine rağmen, henüz çılgın turist kalabalığına uğramamış bakir bir yerleşim olan Parga, dost canlısı insanları ve bozulmamış doğallığı ile muazzam bir yer. Avrupa Rüyası PLUS ile ziyaret edebileceğiniz Yunanistan’da Atina, Selanik, İgoumenitsa ve Preveze ile görebileceğiniz Parga, ülkenin batısındaki konumuyla, Sivota, Preveze ve hatta Lefkada'ya günübirlik geziler için de iyi bir başlangıç noktası.

Yunanistan'ın en güzel kasabalarından biri

Kesinlikle Yunanistan'ın en güzel kasabalarından biri olan Parga, Preveze'nin 68 km kuzey batısında ve Igoumenitsa'ya 50 km uzaklıkta yer alıyor. Dağlarla denizin benzersiz bir şekilde birleştiği cennet gibi bir tatil beldesi olan Parga, pitoresk döşemeli sokakları, güzel kiliseleri, anıtları, manastırları ve her türlü dükkânı ile geleneksel mimariye sahip. En dikkat çekici yerlerinden biri, Normanlar'ın yardımıyla inşa edilmiş olan 14. yüzyıldan kalma Orta Çağ Kalesi olan yapı, limanın kuzeyinde harika bir manzara sunuyor. Parga'nın çevresindeki Valtos, Kryoneri, Lihnos ve Sarakiniko gibi plajlar, her yıl gelen binlerce ziyaretçinin cazibesi.

Osmanlı izleri taşıyan Venedik Kalesi

Kasabaya bakan bir tepenin üzerinde, ilk olarak 11. yüzyılda Pargalılar tarafından koruma amaçlı inşa edilen Parga Venedik Kalesi, 13. yüzyılda Venedikliler tarafından bölgeyi güçlendirmek için yeniden inşa edildi. 16. Yüzyılda da yine Venedikliler tarafından dördüncü kez inşa edilen Venedik Kalesi’nin dışına sekiz kule ve sarnıç yapıldı. Tüm şehir 1813'te Osmanlı tarafından alındığında ise, kaleye hamam bölümü eklendi. Günümüzde Parga Kalesi, büyük oranda Venedik mimarisinin izlerini taşıyor. Girişte Venedik Aslanı, Ali Paşa'nın amblemleri, iki başlı kartallar, bazı yazıtlar ve gizli deniz yolu gibi ilginç detaylar bulunuyor. Kıyı şeridi üzerinde muhteşem manzaraya sahip kaleye doğru yürüyüşe çıkarsanız, selvi ağaçları ile çevrili ve taş yollarla geçen huzurlu bir bölgeden geçiyorsunuz. Kalenin içinde, hediyelik eşya dükkanları ve bir kafeterya bulunuyor.

Yunanistan'ın en iyi plajları

Venedik Kalesi’nin bulunduğu tepenin aşağısında yer alan Valtos Plajı, merkezden yürüyerek 20 dakikada ulaşabileceğiniz, Yunanistan'ın en iyi plajlarından biri olarak kabul edilen bir cennet. 3 km uzunluğunda sahil şeridine sahip büyük bir plaj olan Valtos, çevresindeki çok fazla yeşilliğin ortasında berrak ve derin sulara sahip. Birçok taverna ve kafe ile çevrili Valtos’un yanı sıra masmavi denizin yeşil zeytin ağaçlarına karıştığı Lichnos Plajı ise, kasabanın 4 km güneyinde kalıyor. Kumlu plajı, derin ve temiz suyu ile dalış, tüplü dalış, jet ski, sörf ve şnorkelli yüzme gibi su sporlarına çok uygun. Lichnos’a 5 dakikalık tekne mesafesinde yer alan Afrodit Mağarası’nı ise mutlaka görün. Efsaneye göre, aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit, bu mağarada güzellik banyosu yapıyormuş.

Ali Paşa’nın Osmanlı Kalesi, Anthoussa

Etkileyici ve iyi korunmuş Anthoussa Kalesi, Parga ve Agia arasındaki tüm bölgeye hâkim bir tepenin üzerinde yer alıyor. Yanya Türk valisi Ali Paşa tarafından, denize ve Parga’ya hâkim olmak için inşa edilen kale, bölgede bir Osmanlı üssü olarak hizmet etti. Kuzeyinde girişi koruyan iki suru bulunan kale yaz aylarında kültürel etkinlikler için kullanılıyor. Geceleri ışıklandırıldığında hayli etkileyici olan yapıya güzel bir yürüyüş yolu ulaşım mümkün. Öyle ki yol Anthoussa Kalesi'nden, yeşillikler, akan sular ve eski su değirmenlerinden geçen Valtos Plajı’na dek uzanıyor. Kalenin tepesinden deniz manzarası mükemmel.

Olağanüstü doğal güzellikteki Acheron Nehri

Parga'daki Gliki Acheron Nehri'nin kaynakları, Kanalaki ve Glyki Köylerine yakın, Thesprotia ve Preveza sınırında yer alan olağanüstü doğal güzelliğe sahip bir bölge. Doğal güzelliğin yanı sıra, Acheron'un kaynakları dünya çapındaki mitolojik içerikleriyle de biliniyor. Antik Yunan mitolojisinde, Acheron Yunan yeraltı dünyasının beş nehirlerinden biriydi. Eşsiz bir doğal peyzajı oluşturan zengin bitki örtüsü ve kristal suları ile güzelliği dillere destan Acheron Nehri, Parga'ya 25 km mesafede yer alıyor. Acheron'un kayalık yan yamaçlarında ve şeffaf sularında pek çok canlı türü yaşıyor. Parga'nın en az bilinen ve bozulmamış doğal güzelliğini gizli enerjisinden alan Acheron'da, ormanı geçtikten sonra, nehrin kenarında heybetli Roma Köprüsü’ne ulaşıyorsunuz.

Bir dağın yamaçları boyunca, denizin güzel manzarasını sunan amfitiyatro biçiminde inşa edilmiş bir kasaba olan Parga, renkli evleri, beyaz kilisesi, şirin limanı, tepenin üzerindeki tarihi Venedik Kalesi ve elbette masmavi denizine nazır muhteşem plajları ile ünlü. Avrupa Rüyası ile bu güzel yeşil adacığı görmenin keyfini çıkarın!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP