Paris'in En Renkli 10 Yaz Festivali

Güzeller güzeli Işık Şehri Paris’e kavuşmaya çok az bir zaman kaldı, zira Avrupa Rüyası’nın tur tarihleri yaklaşıyor! Hal böyleyken, Paris’te konaklamalı geçireceğiniz gecenizi biraz daha renklendirmeye ne dersiniz? Seyahatinizi bu Paris'in en renkli 10 yaz festivalinden birine denk getirerek kentin Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürüyüp ardından da yıldızlar altında dans edip Paris’i anılarınızda daha da ölümsüz kılabilirsiniz.

La Fête de la Musique

La Fête de la Musique olarak bilinen Paris Sokak Müzik Festivali, Paris’in olduğu kadar Fransa'nın da en ünlü etkinliklerinden biri. Her yıl 21 Haziran'da düzenlenen sokak müzik festivali, barların, kafelerin ve sokakların dışında kalabalıklar oluşturan yüzlerce Parisliyi bir araya getiren ücretsiz performanslara sahne oluyor. Artık uluslararası bir organizasyona dönüşen, farklı müzik tarzları ile şehrin dört bir yanından ücretsiz gösterilerin tadını çıkarmak için sokaklara dökülen turistlerle birlikte, bu etkinlik sırasında şehrin mahallelerini, barlarını ve kafelerini bir Parisli gibi tanıyabilirsiniz.

Bastille Day

Bastille Day yani Bastille Günü, her yıl 14 Temmuz’da kutlanan, Fransa’nın ulusal bayramı. Fransız İhtilali sırasında önemli eylemlerden biri olan 14 Temmuz 1789’daki Bastille Hapishanesi baskınına gönderme yapılan gün, 1789 Fransız Devrimi'nin ilk büyük etkinliğine işaret ediyor. Fransa’nın ilk demokrasi mücadelesinin sembolü olarak seçilen, ancak kalıcı bir Cumhuriyet kurmak için yeniden başlatılan monarşiler ve kanlı devrimlerle anılan 14 Temmuz, günümüzde tüm Paris'te havai fişeklerle kutlanıyor ve kentin dört bir yanında tam bir karnaval havası oluşuyor.

Cinéma en Plein Air

Her yıl farklı bir tema ile Paris yazlarına kültürel bir damga vuran Parc de la Villette'deki Açık Hava Sineması (Open-Air Cinema at the Parc de la Villette), hem yeni hem de kült filmleri bir arada sunarak, Fransız ve uluslararası film programı ile binlerce film hayranını ağırlıyor. Tüm filmlerin orijinal ve Fransızca altyazılı olduğu festivalde, bir kadeh şarabı yudumlarken, piknik yapmak için ve büyük ekranda başyapıtlara selam etmek için mükemmel bir Paris yaz filmi festivali etkinliği. Girişin ücretsiz olduğu festival, temmuz ortasından ağustos sonuna dek sürüyor.

Paris Plages

Paris Plages (Paris Plajı), Paris'teki çeşitli noktaların her birini ayrı temaya sahip tam teşekküllü sahillere dönüştürüldüğü ücretsiz bir etkinlik. Paris Belediyesi, her yaz kentin üç farklı noktasında Parisliler ve turistler için suni Paris Plajları oluşturuyor. Seine Nehri kıyılarında adeta Côte d’Azur’a dönüşen bir sahil atmosferi meydana geliyor. Kumsalda güneşlenmekten, Seine üzerine kurulu havuzlarda yüzmeye, kayak yapmaya veya ücretsiz plaj konserine kadar hem çocukların hem de yetişkinlerin keyfine varacakları aktiviteler var. 20 Temmuz civarında ve dört hafta süren etkinlikte, nehir boyunca sokakları kapatılıyor, tonlarca kum dökülüyor ve palmiye ağacı gölgesindeki şezlonglara uzanıp dondurma yemekten, plaj voleybolundan kanoya kadar geniş bir eğlence seçeneği sunuluyor.

Paris Quartier d'Eté

Paris Yaz Sanatları Festivali olarak da bilinen Paris Quartier d'Eté, 1990'dan beri temmuz ayı ortasından başlayarak 11 Ağustos'a kadar Paris’te ve çevresinde düzenlenen bir gösteri sanatları festivali. Paris çevresindeki Nanterre, Aubervilliers, Pantin gibi kasabalarda gerçekleştirilen ücretsiz performanslar, dans, müzik, tiyatro ve sirk gösterilerinden oluşuyor. Şehirdeki parklar, müzeler, Seine Nehri kıyıları ve daha pek çok mekânda düzenlenen festivalin amacı, çocuk ve yetişkinleri eğlenceye doyurmak!

Rock en Seine

2003'ten bu yana binlerce kişi, şehrin en büyük yaz müzik festivali olan Rock en Seine'de 24-26 Ağustos tarihleri arasında üç gün süren canlı müziğin tadını çıkarmak için Paris'in hemen dışındaki Domaine National du St-Cloud üzerine yayılan çimenli araziye yöneliyor. Her yıl, hip-hop, elektronik müzik ve hatta pop müzik türlerini bir araya getiren harika bir rock festivali olan Rock en Seine, uluslararası rock gruplarını her yıl 100 bini aşkın müzikseverle buluşturuyor.

Open-Air Theatre at the Bois de Boulogne’s Jardin Shakespeare

Pré Catalan Bahçesi içerisindeki Bois de Boulogne'de yer alan Théâtre de Verdure du Jardin Shakespeare, dünyanın en güzel açık hava tiyatrolarından biri. Open-Air Theatre at the Bois de Boulogne’s Jardin Shakespeare’de (Bois de Boulogne’deki Jardin Shakespeare’deki Açık Hava Tiyatrosu) seyirciler, rengârenk çiçeklerin açtığı ağaç gölgelerinde, daha da güzeli Shakespeare'in beş oyununda bahsettiği bitkilerin büyüdüğü geniş bir çim alan üzerinde oturuyorlar! 1992'den bu yana bu yeşil romantik bahçe, William Shakespeare’in eserlerine ev sahipliği yapıyor. 200 yıllık mor kayın ağacı da dahil olmak üzere, güzel ağaçları ve bitki örtüsü ile ünlü bahçede Açıkhava tiyatro festivali her yıl değişmekle birlikte, genellikle mayıs-eylül ayları arasında gerçekleştiriliyor.

Tuileries Garden’s Funfair

Tuileries Garden Lunaparkı’nda gönlünüzce eğlenmek isterseniz, Jardin des Tuileries, haziran başı ile ağustos sonuna dek her zaman olduğu gibi geleneksel bir lunaparka ev sahipliği yapıyor. Her yaştan insanı yazın tadını çıkarmak için bir araya getiren eğlenceli aktiviteler arasında çarpışan arabalar, hayalet trenler, çekim galerisi, aynalar salonu ve 1900’lerin ahşap atlıkarınca atları bulunuyor. Lunaparka giriş ücretsiz olmakla birlikte bazı oyuncaklar elbette paralı. Otobüsle Avrupa turu sırsında gün boyu Paris’i gezip yorulduktan sonra güzel bir yemek yiyip Funfair’in tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, tezgahlar arasında gezintiye çıkıp şeker kamışı, dondurma, waffle, churros, beignet, karamelli elma, donut, krep gibi geleneksel panayır atıştırmalıklarının da tadına bakmayı ihmal etmeyin!

Paris Jazz Festival

17 Haziran-30 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Paris Jazz Festival (Paris Caz Festivali), 1994'ten bu yana iki caz severin bir araya gelmesiyle oluşan, caz melodilerini ve doğanın uyumunu ustalıkla harmanlayan bir etkinlik. 120 binden fazla seyirciyle Paris'in en önemli festivallerinden biri olan Paris Jazz Festival, uluslararası duayenleri bir araya getiriyor. Konserler her cumartesi ve pazar günleri gerçekleştirilmekle birlikte, parkın makul bir ücret var.

Download Festival

Her yıl haziran ayında gerçekleştirilen Download Festival’de, efsanevi ağır rock müziğine bir saygı duruşu yapılıyor. Slipknot’un Corey Taylor Festivali’nin “heavy metal ve hard rock hayranları için” olanı şeklinde tanımlanan Download Festivali, Iron Maiden gibi rock tanrılarından Slayer’a kadar geniş bir yelpazede etkinlikler düzenliyor.

Avrupa Rüyası’nın Paris durağında, siz de Parisliler gibi, mayısın ortasından ağustos sonuna kadar yaz tatilinin keyfini çıkarın. Keyfiniz bol olsun!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP