Paris’te Yapmamaya Özen Göstereceğiniz 5 Şey

Avrupa Rüyası EKO ve PLUS il ziyaret edebileceğiniz, Fransa’nın olduğu kadar Avrupa’nın da en çok turist çeken kenti Paris'te her şeyi görmek ve bloglarda listelenen her şeyi yapmak imkânsız. Bu yüzden her şeye yetişmek için kendinizi zorlamayın. Işık Şehri'nde turist tuzağı olan kalabalıklarla savaşmadan kentteki sürenizi doğru planlayarak, istediğiniz pek çok adresi ziyaret edebilir ve en çok istediğiniz şeyleri yapabilirsiniz. Paris’te yapılması gerekenler olduğu kadar bir o kadar da yapılmaması gerekenler olduğunu aklınızda bulundurun.

1 Şehir sınırları içinde kalmayın

İster ilk ister beşinci gelişiniz olsun, Paris'e bir seyahat planı yaparken, Fransa'nın ve dünyanın en büyük hazinelerinin Paris'ten birkaç saatlik uzaklıkta olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu zenginliklerin bazılarını keşfetmek için planınıza fazladan iki gün ekleyerek kendnizi ödüllendirin. Paris'ten bir tren yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Chartres Katedrali ve görkemli Giverny'nin yanı sıra, yine trenle ulaşabileceğiniz Vaux-le-Vicomte veya Fountainebleau'yu da bir düşünün. Birinci sınıf sanat koleksiyonu, Le Nôtre Bahçeleri ve ünlü ahırları ile Château de Chantilly, büyüleyici Orta Çağ kasabası Senlis, Chantilly'den kısa bir taksi yolculuğu mesafesinde yer alıyor.

avrupa rüyası paris eyfel kulesi

2 Eyfel Kulesi'nde sıra beklemeyin

 

Eyfel Kulesi’nde sıra beklerken heyecan verici yolculukları ve sıra dışı manzaraları kaçırırsanız çok üzülebilirsiniz. Dilerseniz 328 basamak tırmanarak kulenin ilk seviyesine çıkıp oradan asansöre binebilirsiniz. Easy Pass gibi birçok tur şirketinin sunduğu “skip the line” turlarını da tercih edebilirsiniz, zira bu hizmet biraz ekstra paraya değer. Paranın fazla önemi yoksa, en iyi fikir kulenin ikinci katındaki Alain Ducasse'nin Swank Le Jules Verne restoranında yer ayırtmak. 3 servisli öğle yemeği 98 €, akşam yemeği ise 185 €. Burada muhteşem manzaranın yanı sıra, iyi bir yemek yiyebilir ve özel bir asansörde VIP olarak gelebilirsiniz.

avrupa rüyası paris ressamlar tepesi

3 Turistik olmayan yerleri keşfetmekten korkmayın

 

Büyük ya da küçük olsun Paris'in parkları yeşilliğin ve temiz havanın yanı sıra açık hava aktivitelerini zenginleştiren bir şehir kültürü haline gelmiş durumda. Şehrin en büyük yeşil alanı olan La Villette ise, bir parktan daha fazlası. Cité de la Musique, Cité des Enfants ve yeni Paris Philharmonie'ye ev sahipliği yapan park, aynı zamanda muhteşem sanat merkezi Centquatre'de de yer alıyor ve tüm aile fertleri için tonlarca yaz aktivitesine sahip. Fransa'nın en iyi korunmuş Orta Çağ şatosu olan Bois de Vincennes ile Chateau de Vincennes, muhteşem Parc Floral'i içerisinde barındırıyor. Parc de Belleville ve Buttes Chaumont’un yanı sıra Paris'in tarihi mezarlıkları da yürüyüş yapmak için harika: Père Lachaise üst kısımları, ardından Montparnasse ve Montmartre. 

avrupa rüyası paris zafer takı

4 Geç saatlerde taksiye güvenmeyin

 

Geceleri geç saatlerde taksi beklemek için neredeyse bir saat harcayabilirsiniz. Bir de üzerine sürücüden tavır görebilirsiniz. New York ve diğer büyük şehirlerden farklı olarak, Paris'teki bir taksiye güvenemezsiniz ve taksi durağı sistemi, gündüz bile olsa güvenilmez olabilir. Uber, LeCab ve AlloCab ise akıllı telefon uygulamaları imdadınıza yetişebilir. Taksi sürücülerinin yasal olarak ortadan kaldırılmasına yönelik yarı başarılı olan girişimlere rağmen giderek daha popüler olan uygulamalar hızlı ve güvenilir bir hizmet sunmaları bakımından avantajlılar. İngilizce konuşan ve her zaman nazik olan şoförler de bonusu.

avrupa rüyası paris velib bisiklet

5 Vélib’i denemeden dönmeyin

 

Paris'in bisiklet kiralama sistemi Vélib, dünyanın en iyi ve ucuz hizmetlerinden biri. İstasyonların her yerde olduğu ve kiralamanın kolay olduğu Velib’de ihtiyacınız olan tek şey bir kredi kartı. Bisiklet şeritleri güvenli olan Paris çapında yıl boyunca günde 24 saat çalışan uygulama için, herhangi bir Vélib 'istasyonuna gidip ekrandaki talimatları İngilizce takip edin. Aboneliğinizi seçin (1 günlük, 1,70 €; 7 günlük, 8 €) ve bisikletinizi alın. Yapmanız gereken tek şey yeşil ışığı bekleyip yola çıkmak. İlk 30 dakikası ücretsiz olan Velib’de ikinci yarım saat 1 €, üçüncüde 2 € ve her yarım saatte bir de 4 €. Berges de Seine, Canal St-Martin ve Bois de Vincennes'den kiralayabilirsiniz.

Avrupa Rüyası ile Paris’te olmanın keyfini çıkarın!

 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP