PİSA: MUCİZELER ŞEHRİ

Avrupa Rüyası otobüsümüz Pisa şehrinden İtalya'ya giriş yapıyor nihayet. Uzun zamandır görmek istediklerim listesinde duran İtalya'yı nihayet görmek kısmet oldu. Bu uzunca bir zamanda (19 gün) yolculuk yaptığımız baştan başa Avrupa turunda belki de en çok görmek istediğim yer İtalya'ydı. Avrupa Rüyası ekibine bu şansı verdikleri için teşekkür etmem lazım!

Mucizeler Meydanı olarak bilinen meydana geliyoruz ilk önce. Otobüs park edince herkes o "klasik" pisa kulesi fotoğraflarını çektirmeye başlıyor. Gerçekten de çok eğlenceli bir başlangıç oldu. Ben galiba en klasik pozlardan birini verdim. Hani şu kuleyi düzelme pozu! Ama yaratıcı şeyler çıktı bizim gruptan. Eliyle kuleyi tutanlar, sarılanlar hatta öpenler bile oldu :)

Bu meşhur eğik Pisa kulesi aslında Pisa katedrali için yapılmış bir çan kulesiymiş.1173-1372 yılları arasında aşamalı olarak inşa edilmiş.Normalde çan kuleleri kare olarak inşa edilir diyor rehberimiz. Fakat bu kuleyi daire olarak yapmaları da dünyadaki örnekleri yanındaki farkını gösteriyormuş. Gelin görün ki; bu çan kulesi zamanla katedralin kendisinden bile daha ünlü olmuş. Bunun nedeni galiba yumuşak bir zemine yapıldığı için zamanla eğik hale gelmesi. Sonradan güçlendirme çalışmaları sayesinde kulenin eğilmesi durmuş. Meydanda bulunan diğer eserler de yine katedrale ait vaftizhane ve anıt mezarlık.

İtalyanların "duomo" ismini verdikleri katedral bence en az pisa kulesi kadar güzel. Her ne kadar kulenin ününün yanında biraz sönük kalıyor olsa bile gayet etkileyici mimariye sahip bir yapı. Rehberimizin söylediğine göre “romanesk” tarzının en güzel örneklerinden biriymiş burası. Küçük bir İtalyan devleti olanPisa,1063'te Palermo açıklarında yapılansavaşta Arapların donanmasını yenince Akdeniz'deki ticaret yollarını ele geçirmiş. Pisa haklı da bu zaferi kutlamak amacıyla bir katedral yapılmasını istemiş. Bunu üzerine de bugün gördüğümüz bu mükemmel bina inşa edilmiş.

Uzaktan ayrı güzel ama yakınına gelip de üzerindeki işlemeleri, resim ve kabartmalarını görünce daha bir hayran oluyor insan. Yapımında renkli mermerler kullanılmış. Yine rehberimize göre dışardan bakıldığında çok katlı gibi görünmesi açısından ön cephedeki girişe sütunlarla bağlı bir kemer girişi yapmışlar.
Pisa Katedrali'nin yanında ayrıca bir vaftizhanesi var. Sekizgen planlı bir yapıyı büyük bir kubbe ile kapatmışlar. Katedral ile aynı mimari tarzı burada da uygulamışlar. Katedrali gezip de burayı görmemek olmazdı. Hem zaten tek biletle kuleye çıkıyor, katedral ve vaftizhaneyi dolaşabiliyorsunuz. Bir de not; burası Toscana bölgesindeki en büyük katedral!
İtalya’nın bu güzel mimarisi ve sanat eserleriyle dolu şehri Pisa’dan ayrılma vakti geldi. Ama italya’da gezmeye devam edicez tabi! Sırada Floransa, Venedik, Roma var. Hepsini de Avrupa Rüyası otobüsüyle birer birer gezme imkanımız olacak. Siz de aynı turda Avrupa’nın en ünlü yerlerini görmek, deneyimlemek isterseniz eğer, Avrupa Rüyasını kesinlikle öneriyorum. Hadi ben kaçtım! Bekle beni Bella İtalia!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP