Polonya Gezi Rehberi

Orta Avrupa'da bulunan ve resmi ismi Polonya Cumhuriyeti olan Polonya, Baltık Denizi kıyısındaki uzun sahil şeridiyle birlikte Belarus, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Litvanya, Rusya, Slovakya ve Ukrayna ile komşu. MÖ. 2000'lerde Vistül Havzası’na yerleşen Slav kabileler, 966'da Hristiyanlığı kabul ettiklerinde Polonya devletinin temeli atılmış oldu. Tarihi boyunca yaşadığı yüzlerce savaş nedeniyle, haritadan silinen ve çeşitli direnişler geçiren Polonya, tüm bu zorlukların üstesinden geldi. Günümüzde eyalet sistemiyle yönetilen ve 16 eyaletten oluşan Polonya, 1999’dan beri NATO, 2004’ten beri de Avrupa Birliği üyesi olan Polonya, aynı zamanda Shengen ülkesi.

avrupa rüyası polonya wroclaw

Önemli Şehirler

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan başkent Varşova (Warszawa) Polonya'nın zengin kültür ve mirasını keşfedebileceğiniz en önemli şehir. Krakow (Cracow/Krakow), ülkenin kültürel başkenti olmasının yanı sıra, UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olan tarihi kent merkezindeki kilise ve anıtlarıyla Avrupa’nın en büyük pazar meydanını barındırıyor. Büyük tarihi ve canlı bir tarihi merkeziyle Breslau olarak bilinen Wrocław, 12 ada üzerine kurulu, Venedik, Amsterdam ve Hamburg dışındaki diğer Avrupa şehirlerinden daha fazla köprüye sahip. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yeniden inşa edilen Orta Avrupa'nın en güzel ve tarihi liman kentlerinden biri olan Gdańsk (Danzig), altın çağında Polonya'nın en büyük şehri ve büyük ticari merkeziydi. Şehir günümüzde dünyanın en büyük amber üreticisi.

avrupa rüyası polonya varşova

Gezilecek Yerler

İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa Yahudileri için Holokost'un merkezi haline gelen ve günümüzde UNESCO Dünya Mirası olan Alman Nazi toplama kampı Auschwitz ülkenin başlıca gezilecek yer adresi. UNESCO Dünya Mirası Białowieża Milli Parkı, bataklıkları, ormanları ve Avrupa bizonları ile ünlü Beyaz Rusya sınırında yer alan devasa bir ormanlık alan. Kuzey Polonya'da temiz göller, nehirler ve doğa rezervleriyle dolu büyük bir orman bölgesi olan Bory Tucholskie, kayakçılar ve doğa tutkunları için bir cennet. UNESCO Dünya Mirası Kalwaria Zebrzydowska, Śnieżka Dağı çevresindeki Karkonoski Milli Parkı, UNESCO Dünya Mirası olan Malbork, Polonya'nın doğum yeri olarak kabul edilen tarihi bir patika olan Piastes'in Rotası ve daha pek çok adres Polonya'nın gezilecek yerlerini oluşturuyor.

avrupa rüyası polonya mutfağı

Leh Mutfağı

Leh mutfağına göre çorba önemli yere sahipken, çorba ile servis edilen ve içi et veya sebzeyle doldurulmuş sıcak ekmekleri de sofrada ayrı bir yer ediniyor. Çoğunlukla Slav yemeklerini içerse de İtalyan ve Fransız mutfaklarından da izler taşıyan Polonya mutfağında geleneksel temel yemeklerden en önemlileri Pierogi, Zrazy, Mizeria, turnabalığı ve yılanbalığından oluşuyor. İçecek olarak ise Zubrówka (bizon votkası) ve Goldwasser votkası ile Zywiec, Warka ve Elblag biralarını deneyebilirisiniz.

avrupa rüyası polonya müzeler

Müzeler

POLIN Museum of the History of Polish Jews, Warsaw Rising Museum, National Museum in Warsaw, Copernicus Science Centre, The Fryderyk Chopin Museum, Neon Museum ülkenin en önemli müzeleri.

Ulaşım

Karayolu altyapısı yaygın olan ülkede toplu taşıma, şehirlerde otobüs ve tramvaylar ve uzun mesafe seyahatler için charter otobüs ve trenler ile oldukça bol ve ucuz. İyi kurulmuş bir iç hat uçuş ağının da bulunduğu Polonya’da, merkeze sadece 10 km uzaklıkta bulunan Varşova Havalimanı’ndan ayrıca 30 farklı şehre de havaalanından direkt bağlantılı otobüs seferleri bulunuyor.

avrupa rüyası polonya alışveriş rehberi

Alışveriş

Dünyaca ünlü markaların da yer aldığı ve ekonominin canlanmasında önemli rol oynayan alışveriş seçenekleriyle de cazibesini koruyan Varşova’nın yanı sıra, ülkede halen otantik alışveriş deneyimi sunan onlarca dükkân da yer alıyor. Başkentte hediyelik eşya alışverişi için Stare Miasto’yu tercih edebilir, Galeri Mokotow ve Arkadia gibi alışveriş merkezlerinin haricinde Bazar na Kole olarak bilinen antika pazarını ziyaret edebilirsiniz.

avrupa rüyası polonya festivaller

Festivaller

Amerika’dan Fransa’ya, Küba’dan Almanya’ya dek salsanın en önemli isimlerini ağırlayan Salsa Festivali, her yıl Kasım ayının ikinci haftasında düzenleniyor. Bunun yanı sıra, 1991’den bu yana her sene Kale Meydanı’nda düzenlenen Early Music Festivali’nin amacı ise, yalnızca özgün Polonya çalgıları kullanarak Orta Çağ dönemlerinden bugüne müziğin gücünü vurgulamak.

Ünlü Kişilikler

Adam Mickiewicz, Jan Kochanowski, Witold Gombrowicz, Stanisław Lem, Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jan Polkowski, Adam Zagajewski, Julian Kornhauser, Ewa Lipska ve Rafal Wojaczek gibi tanınmış yazarlar yetiştirmiş Polonya'nın en ünlü sanatçısı, 19.yüzyılda yaşamış besteci ve piyanist Fredric Chopin'dir. Aynı zamanda Polonya'nın dünyaca tanınmış sinema yönetmenleri Roman Polanski ve Krzysztof Kieślowski.

Oldukça zengin bir kültüre ve tarihi dokuya sahip Polonya, UNESCO alanları, leziz mutfağı ve çarpıcı tarihi ile mutlaka ziyaret edilmeli. Avrupa Rüyası'nın Kuzey Avrupa Turu  ile Varşova, Krakow ve Gdansk şehirlerini görebileceğiniz Polonya’nın keyfini çıkarın.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP