PRAG GEZİSİ

2015 yılı benim için dolu dolu geçti. Büyük bir Avrupa turu yaptım. Eşe dosta sorduktan sonra Avrupa Rüyası'dan bahsettiler. Otobüsle Avrupa turu yapıyorlar. Hem de nerdeyse tüm Avrupa'yı tek bir seferde gezme imkanı sunuyorlar. Hemen hazırlığımı yaptım ve tur gününü beklemeye başladım.
Heyecan ve macera dolu, güzel anılar biriktirdiğim çok güzel bi tur oldu benim için. Bu turun en kuzeydeki şehri Prag. Uzun zamandır görmek istediğim bir şehirdi. Nihayet gezme imkanını Avrupa Rüyası sayesinde bulmuş oldum.
Vaclav Meydanı
Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'ın ana meydanlarından biri burası. Bu meydan adını Bohemya dükü I. Vaclav'dan almış. Prag'ın tarihi şehir merkezinde bulunuyor. Aynı zamanda tarihte birçok önemli olaya şahitlik eden bir meydan. Bu olaylardan en çok anlatılanı sizlerle paylaşayım. 1969 yılında Jan Palach adında bir öğrenci burada şehrin işgalini protesto etmek için kendini yakıyor. 20 yıl sonra 1989'da polis şiddetine tepki olarak büyüyen olaylar da Kadife Devrim ve komünizmin yıkılmasına neden oluyor. İlk kurulduğu yıllarda at pazarı olarak kullanılan meydan, şuan oteller, restoranlar ve kafelerle çevrilmiş. Meydanda bulunan Aziz Vaclavl'ın atlı heykeli 1912 yılında dikilmiştir. Ayrıca heykelin konulduğu kaide üzerinde de Çek azizlerini tasvir eden küçük heykeller var. Bu ünlü heykelin yanındaki anıt ise eski rejim kurbanları için yapılmış.
Tyn Kilisesi (Church of Our Lady Before Tyn)
Staromestske Namesti meydanındaki en güzel yapılardan biri de Tyn kilisesi. Kilise 14. yüzyılda yapılmaya başlanmış fakat 1511 yılında bitirilmiş. Kiliseyi dışardan görünce gotik tarzda yapıldığını anlıyoruz fakat içeriye girince bize barok havası veriyor. Giriş kısmında Tyn School adı verilen bir bina var ve kiliseye buradan giriş yapabilirsiniz.
Dışardan bakınca kilise mimarisi çok etkileyici. Hatta meşhur Disney şatosunun Tyn kilisesinden ilham alınarak yapıldığı söyleniyor. Mimariye ayrı bir ilgim olduğu için görüp de etkilenmemek elde değil diye düşünüyorum. Zaten Prag'da dolaşırken şehrin yapıları sizi oldukça büyülüyor. Ayrıca gece olunca Tyn kilisenin ışıklandırılması da çok güzel oluyor. 
Prag Eski Şehir Meydanı
Prag eski şehir meydanında bir çok tarihi yapı var. Gezmeye doyamayacağınız bir alan burası. Prag kalesi de burada bulunuyor. Kalenin içinden geçen altın yol adında bir yol var. Bu yolu ben çok sevdim. Yol boyunca küçük evler var ve herkes buraya masal sokağı diyor. Bu sokakta gezerken özellikle 22 numaralı evi bulmanızı ve dikkatlice izlemenizi tavsiye ederim. Çünkü bu ev Fransız Kafka'nın yıllarca yaşadığı ev. Bu yolda aşağı doğru yürümeye devam ederseniz Karl köprüsüne ulaşıyorsunuz. Bu güzel köprünün üstünde fotoğraflar çektikten sonra köprüyü bitirip tarihi meydana ulaşıyoruz.
 Meydanın tarihte pek çok önemli olaya ev sahipliği yaptığını öğreniyoruz. Bunlar içinde en çok dikkat çeken olaylar taç giydirme törenleri ve idamlar. 1422 yılında Praglıların lideri Jan Zelivsky bu meydanda idam edilmiş. Ayrıca meydan yıllarca unutulmamış bir drama da ev sahipliği yapmış. Bu olay da şöyle anlatılıyor. İmparator Matthias’a karşı gelen 27 lider bu meydanda idam edilmişler. Günümüzde bile unutulmamış olan bu olay Prag’da hala anılmaya devam ediyor. Belediye binasında yer alan 27 adet haç işte bu olayı temsil ediyor. Ayrıca meydandayken turistlerin aşırı ilgi gösterdiği bir anıt daha göreceksiniz. Bu anıt ise Jan Hus anıtıdır. Jan Hus bu meydanda yakılarak öldürülmüş bir din adamı imiş. 1918 yılında yapılmış Marian sütünu da yine burada bulunuyor. Bu sütun özgürlük anısına buraya dikilmiş.
Ben gezerken kalabalıktan biraz rahatsız oldum. Ama maalesef popüler bir şehir olan Prag'da dolaşırken yalnız kalamıyorsunuz. Yine de etrafta gezmek, tarihi dokuyu içime çekmek çok güzeldi. Size de kendiniz gezecekseniz önce kent meydanını bulun. Tüm diğer yerlere buradan ulaşabilirsiniz.
Avrupa rüyası ile otobüsle Avrupa turuma devam ediyorum. Siz de ucuz avrupa turu yapmak, bir seferde otobüsle baştan başa Avrupa'yı gezmek isterseniz Avrupa rüyası kesin tavsiyemdir.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP