Preveza’da Yapmanız Gereken 5 Aktivite

Yunanistan'ın Adriyatik Denizi'ne kıyısı bulunan kenti Preveza (Preveze), tarih kitaplarından, Kaptan-ı derya Barbaros Hayreddin Paşa'nın Haçlı donanmasını yendiği Preveze Deniz Savaşı ile bildiğimiz kenti. Stratejik bir konuma sahip Ambracian Körfezi kıyılarında ve İtalya'dan bir taş atımı uzaklıkta olan Preveza, muhteşem plajlar, nadir habitatlar ve antik anıtlarla çevrili, Marcus Aurelius ve Karyotakis gibi şair ve yazarların kendilerini sanata adamak için seçtikleri ilham kaynağı bir kent. Konaklar, kaleler, pitoresk sokaklar, bahçeler ve çiçek bahçeleriyle süslü gizemli atmosfer sahip.

avrupa rüyası preveza

Preveza, yılın her mevsiminde sürprizlerle dolu!

1. Preveza kent merkezini keşfedin

Preveza, özellikle tekneyle geliyorsanız bir adaya ulaştığınızı düşünmenizi sağlayacak bir yerleşim. Sokak tezgâhlarından bir kızarmış mısır alın ve kafe ve restoranların Neo-Klasik binaların arasında sıkıştığı sahil şeridi boyunca yürüyün. Trafiğe kapalı merkezin her köşesinde bir sürprizle karşılaşmanız mümkün. “Belle epoque” çay evleri, rahat barlar, şirin restoranlar ve avant-garde tablolarla dolu kitapçılar göreceklerinizden bazıları. Preveza yaşama zevkinin vücut bulmuş hali gibi.

avrupa rüyası yunanistan preveza

2. Yüzyıllara meydan okuyan yapıları görün

Preveza'ya yapacağınız yolculuk güzel görüntüler ve nadir görebileceğiniz adreslerle dolup taşıyor olacak. Preveza'da sizi büyüleyecek birçok yer arasında Şeytan Çarşısı, Preveza Arkeoloji Müzesi, Saat Kulesi, oyulmuş ahşap ikonostasisiyle Agios Haralambos Kilisesi, boğazları kontrol etmek için 1807’de Ali Paşa tarafından yaptırılan Agios Athanasios ve Pantokrator Kalesi'nin içerisinde yer alan şapelin 1780 tarihli dini resimleri ve daha pek çok şey.

avrupa rüyası yunanistan Nikopolis

3. Antik Nikopolis'te milattan önceye dönün

Octavian, daha sonra Augustus olmak için, MÖ 31 yılında, Actium yakınlarındaki deniz savaşında, Antonius ve Kleopatra'nın kuvvetlerine karşı kesin bir zafer kazandı ve zaferini anmak için Nikopolis'i (Zafer Şehri) kurdu. Çok geçmeden, imparator Justinian bugün hala ayakta duran surları güçlendirdi. Devasa bir arkeolojik site olan Antik Nikopolis'te diğerlerinin yanı sıra, 5 ve 6.yüzyıllara ait bazilika kalıntılarını da ziyaret edebilirsiniz. Kentin uzun tarihinden önemli buluntular için Preveze Arkeoloji Müzesi'ni de mutlaka görün.

4. Sayısız plaj seçeneğini değerlendirin

Preveze'den Parga'ya 60 kilometre uzunluğundaki kumlu plajlar kendinizi denizin berrak sularına bırakmanız için sizi bekliyor: Loutsa, Valtos, Lychnos, Ammouthia, Lygia, Kastrosykia ve dahası… Liste böyle uzayıp gitse de, birkaç yer inceledikten sonra yoğun barlarıyla hareketli noktaları veya tenha ve el değmemiş bölgeleri keyfinize göre seçebilirsiniz.

avrupa rüyası preveza plajları

5. Enfes deniz ürünlerini tadın

Preveza deniz ürünü sevenler için tam bir cennet. Izgara sardunya, gri ve kırmızı tekir balığı ve karides yerel halkın çok standart tükettiği ürünler olsa da meşhur gri tekir balığı havyarı buranın adeta gururu. Yerel halk tarafından körfez havyarı da denilen balık yumurtaları tuzlanıp kurutulduktan sonra balmumu ile kaplanıyor. Daha sonra da genellikle ince şekilde kesilip çıtır ekmek ve uzo ile servis ediliyor. Tam cennetten çıkma bir yemek!

Avrupa Rüyası PLUS ile ziyaret edebileceğiniz Preveze, şirin hediyelik dükkanlarıyla da gönlünüzü fethediyor. Turta, makarna, yerel bal, tsipouro, likör ve uzonun yanı sıra Epirus Dağlarından gelen aromatik bitkileri de deneyebilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP