Roma’da Yapmanız Gereken 5 Şey

Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edeceğiniz İtalya'nın başkenti Roma, adeta bir film sahnesinden kopmuş gibi duran ve binlerce yıl önceye dayanan tarihi ve kültürel dokusuyla turistlerin Avrupa’da en uğrak noktalarındandır. Roma’da kafanızı nereye çevirseniz karşınıza binlerce yıllık geçmişe sahip bir yapı çıkar. Hatta bazı sokaklarda kendinizi M.Ö. 500’lü yıllarda bile hissedebilirsiniz. Aslında Roma’da o kadar çok yapılacak şey, o kadar çok görülecek yer var ki hepsini yapmaya çalışmanız günlerinizi alacaktır. En doğrusu sokaklarda kaybolmak ve değişik lezzetlerin tadına bakmak olacaktır. Ancak vaktiniz kısıtlıysa Roma’dan mutlaka yapmadan ya da görmeden gitmemeniz gereken şeyleri sizin için sıraladık.

1. Vittoriano Terasında Şehre Panoramik Olarak Bakın

Kısa zamanda şehirdeki birçok noktayı görmenin en iyi yolu şehre hâkim bir noktadan bakmaktır. Roma’da da küçük bir ücret karşılığı Vittoriano Terasına çıkarsanız tarihi dokuyu en net ve geniş açıdan görme fırsatı elde edeceksiniz.

2.Colosseum’u Gezin

İstanbul için bir Ayasofya, bir Galata Kulesi ne ise Roma içinde Colosseum odur. Dünya’da kime buranın resmini gösterseniz size direkt Roma ya da İtalya diyecektir. Colosseum, Roma’nın simgesi konumundadır. Bu yerin nerdeyse tüm hediyelik eşyalar üzerinde resmi vardır. Eskiden gladyatörlerin, kölelerin ve hayvanların dövüştürüldüğü, belki de bunun uğruna binlerce kişinin hayatını kaybettiği, spor müsabakalarının yapıldığı ve insanların bu dövüşü ve müsabakaları büyük bir heyecanla izlediği bu yer artık bir müze. Dünya’nın en çok ziyaret edilen noktalarından biri olması nedeniyle her zaman kalabalıktır. Bu nedenle sabah erken saatlerde bilet sırasına girmeniz tavsiye olunur.

3. Aşk Çeşmesinde Dilek Tutun

Roma’nın Colesseum’dan sonraki diğer bir simgesi de “Fontana Di Trevi” namı-diğer Aşk Çeşmesi. Bu özelliğiyle de Roma’da geçen, konusu ne olursa olsun her filmde mutlaka bir Aşk Çeşmesi sahnesi vardır. Aslında burası devasa bir sanat eseri. O nedenle canlı gözlerle görmekte ve bol bol resim çekmekte fayda var. Çevresinin her zaman bir kalabalık olduğunu ve havuzun dibinde binlerce bozuk para ile dolu olduğuna gittiğiniz zaman şahit olacaksınız. Gitmişken siz de bir dilek dilemeyi sakın unutmayın. Belki de kabul olur.

4. Vatikan’ı Ziyaret Edin

Roma’nın içinde bir ülke olan Vatikan’ı mutlaka ziyaret edin. Vatikan hem bir ülke hem de Hristiyanlığın başkenti. Devasa bir meydan, çevresinde sıralı duran tarihi yapılar, kiliseler, şapeller ve içinde sayısız sanat eseri olan müzeler. Pazar gününe denk getirirseniz Papa’yı konuşurken de görebilirsiniz. Yalnız çok kalabalık olacağını unutmayın.

5. Dondurma Yiyin, Pizza Yiyin ve tabi ki Makarna Yiyin.

Bir yere gidince oranın lezzetlerini tatmadan gelmeyenlerdenseniz artık dünyaca üne kavuşmuş Roma dondurmasının, pizzasının ve makarnasının tadına mutlaka bakın. Yurtdışında et yeme konusunda hassasiyetiniz varsa vejetaryen pizzaları da deneyebilirsiniz.   

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP