ROMA: GLADYATÖR GİBİ GEZİN

Avrupa Rüyası otobüsümüz İtalya’da bizi dolaştırmaya devam ediyor. Şimdiki durağımız bir zamanlar tıpkı İstanbul gibi büyük imparatorluklara ev sahipliği yapmış bir şehir: Roma. Uzun zamandır görmek istediğim ama bir türlü gidemediğim bu şehri Avrupa Rüyası sayesinde gezmiş oldum.

Şehre gelen herkesin yaptığı gibi bizim de ilk durağımız Kolezyum oluyor. Burayı zamanında İmparatorlar gladyatörlerin dövüşlerini izlemek için yapmış. Yani birbirini kesen öldürmeye çalışarak dövüşler yapan o insanları izlemek ayrı bir zevkmiş o zamanlar. Neyse ki bizim grupta kimse kimseyi kesmiyor da rahat rahat geziyoruz burayı. Ama uzun kuyrukta içeriye girmeyi beklerken sinirlenen turistlerden de korkmuyor değilim hani. Yine de bu çileyi çekmeye değer.

Roma Forumu
Kolezyum’un yanında bulunan Forum, antik Roma döneminde bir alışveriş alanı olarak kullanılmışi. Günümüzde, bu dönemden geriye kalan önemli binaların ve yapılan sergilendiği bir açık hava müzesi olmuş. Bu arada hemen hatırlatalım; eğer kolezyum’a giriş için bilet aldıysanız burayı da aynı biletle (18€) gezebilirsiniz.

İspanyol Merdivenleri
PiazzadiSpagna’ya gelince solunuzda bulunan bu merdivenlerin üst tarafına çıkınca çok hgüzel bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Peki ismi niye İspanyol merdiveni biz İtalya’da değil miyiz diye sorduk ve aldığımız yanıt; merdivenlerin yanındaki bina İspanya Konsolosluğu. İtalyanlar özellikle öğle saatlerinde merdivenlerde kankalarıylabuluşuğ vakit geçiriyorlar.

FontanadiTrevi
Türkçe’yeher nedense “Aşk Çeşmesi” olarak çevrilen ve bizim romantik çiftlerimiz tarafından ilgiyle gezilen bu çeşmenin, üzerinde Floransa’da gördüğümüz Neptün heykelinin benzeri var. Tam yeri bulamam derseniz kalabalığı izleyin kesin bulursunuz diyorum. Çünkü herkes önünde durup, para atıp dilek dilemek için buraya geliyor.

Capitolino Tepesi
Roma’nın 7 tepesinden belki de en yükseği bu tepe. Tıpkı Floransa’daki gibi bu alanın büyük bir kısmı da Michelangelo tarafından yapılmış. Bu tepede şehir turunu bitirmek çok güzel bir fikirdi. Kendimle gurur duyuyorum ve tıpkı zafer kazanmış bir Roma imparatoru gibi aşağıya iniyorum.
Avrupa Rüyası ile otobüsle Avrupa turu yapmak aşırı keyifli fakat bir o kadar da yorucu. Yine de her şeye rağmen “hadi yine gel” deseler hiç düşünmeden giderim. Size de gidin! Bence pişman olamayacaksınız.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP