ROMA VE VATİKAN GEZİSİ

Geçen yıl yaptığım Avrupa Rüyası ile otobüsle Avrupa turunda uğradığımız şehirlerden birisi de Roma’ydı. Çok kapsamlı hatta nerdeyse tüm Avrupa’yı gezdiğimiz bir tur olmuştu. Hala o tura dair anıları eşimle anmaya devam ediyoruz. Oturup bu gezimize dair bir şeyler yazmak istedim ve şehirde gezdiğimiz yerleri size kısa anlatayım istiyorum.
Kolezyum:
Roma’ya varır varmaz ilk işimiz, burayı görmek oldu. Eskiden Roma İmparatorlarının dövüşleri izlemek için yaptırdığı Kolezyum, şimdilerle binlerce turist tarafından ziyaret edilir olmuş. O kadar çok insan görmeye gelmiş ki, girişte upuzun bir kuyruk olmuş. Biraz zamanlar dizisi de olan filmlerde (ismini vermeyim ama siz anladınız bence) gördüğüm bu devasa yapıyı görünce heyecanlanmadım dersem yalan olur.
Yaklaşık1.5 saat kadar sıra bekledikten sonra içeriye girmeyi başardık. Burası, M.S 80 yılında yapılmış. İnsan gezerken o kadar eski olduğuna inanamıyor gerçekten. Kapasitesi 55.000 kişilik olan bu bina, aynı zamanda tiyatro olarak da kullanılmış. Bugün içeriyi gezerken bu eski sahnenin veya dövüş yapılan yerin göçmüş olduğunu, onun yerinde ise yer altındaki koridor ve tünelleri görecekseniz.
Roma Forumu:Kolezyum’dançıkınca karşımızda duran tarihi kalıntıların olduğu bölüme Roma Forumu diyorlar. Burası da yine eski Roma döneminde forum olarak kullanılmış. Forum antik kentlerde sosyal yaşam veya alışveriş için ayrılmış büyük bölümlere verilen isimmiş.
Pantheon:
Antik Roma’yı gezerken buradan da bahsetmemek olmaz. M.S 125 yılında Roma mitolojisinden tanıdığımız tanrılar adına yapılmış bu bina. Mimari açıdan oldukça güzel olan Pantheon’un kubbe kısmından giren güneş ışığı özellikle içerdeyken çok güzel görünüyor. İstanbul’daki Aya Sofya’dan önce kubbesi olan tek antik bina diyebiliriz.
TreviÇeşmesi:
Tabi bu ismiyle kimse bilmez ama “Aşk Çeşmesi” desem heralde hepiniz bilirsiniz. Neden aşk çeşmesi diye çevrilmiş Türkçe’ye bilmiyorum. Ama muhakkak fotoğraflarını görmüş veya bir sohbette duymuşsunuzdur. Buraya gelince herkesin yaptığı şey; havuza para atıp dilek dilemek. Ama öyle alelade savurmuyorsunuz parayı. Sağ elinizle, sol omzunuz üzerinden atarsanız dileğiniz kabul oluyormuş.
Vatikan:
Dünyanın en küçük devleti neresidir? Sanırım bu soru artık yarışma programlarında filan bile sorulmuyor. Çünkü herkes o küçük ülkeyi biliyor: Vatikan. Bu küçük devlet Roma’nın içinde kurulmuş olan başka bir yer. 900 kişiyaşıyor. 1929 yılından beri bağımsız bir devlet olan Vatikan, bildiğimiz üzere Katolik dünyasının merkezi. Papa tarafından yönetilen bu küçük ülkenin koruması ise 1506 yılından beri dünyanın en eski ordusu olarak bilinen İsviçre askerleri tarafından sağlanıyor. Vatikan’da bulunan Aziz Petrus Bazilikası sadece Roma’da değil, sanıyorum tüm dünyadaki en önemli dini yapılardan birisi olarak kabul ediliyor.
Ben bu turu Camarlengo gibi Aziz Petrus bazilikasının tepesinde bitirip aşağıdaki halkı selamlamak isterdim ama yoğunluktan etrafa hayran hayran bakmaktan vaktim kalmadı maalesef. Kısmet artık! Size de İtalya turu ve daha fazlasını içinde barından Avrupa Rüyası tarafından düzenlenen en kapsamlı Avrupa turlarından birisi olan otobüsle Avrupa turu tavsiyemdir. Hadi hemen valizi hazırlayın!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP